Aktualności

05.06.2023

Bułgaria gospodarzem dorocznego spotkania członków EURead

Dziś i jutro Sofia będzie gospodarzem tegorocznego walnego zgromadzenia EURead, które w tym roku po raz pierwszy odbędzie się poza Brukselą. W spotkaniu pod hasłem „Umiejętność czytania i pisania w Europie: czytanie to klucz” wezmą czołowi eksperci z 20 krajów, specjalizujący się w promocji czytelnictwa. Instytut Książki reprezentuje Gabriela Dul, koordynatorka naszych projektów bookstartowych w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

Wśród prelegentów tegorocznej edycji konferencji EURead znaleźli się m.in. członkowie zarządu EURead, w tym dr Jörg F. Maas, dyrektor wykonawczy Reading Foundation (Niemcy), Diana Gerald, dyrektor generalny Book Trust (Anglia, Walia, Irlandia Północna), Gerlien van Dalen, dyrektor wykonawczy Reading Foundation (Holandia).

Podczas dwudniowej konferencji uczestnicy wymienią się doświadczeniami oraz zaprezentują projekty i inicjatywy na rzecz promocji czytelnictwa na poziomie krajowym i światowym.

„Najnowsze badania OECD i instytutów badawczych wyraźnie udokumentowały, że kompetencje czytelnicze nigdy nie były tak złe jak obecnie. Ponad 70 milionom Europejczyków brakuje tych podstawowych umiejętności i w związku z tym nie mają oni dostępu do edukacji, szkoleń i rynku pracy. Nadszedł czas, aby przypomnieć przywódcom politycznym w całej Europie, że nie ma ekonomicznej i intelektualnej przyszłości bez umiejętności czytania i pisania oraz promocji czytelnictwa. Doroczne walne zgromadzenie EURead w Sofii będzie kolejnym wezwaniem do większego zaangażowania politycznego, większego wsparcia finansowego i organizacji lepszych programów na rzecz umiejętności czytania i pisania oraz edukacji” – powiedział dr Jörg F. Maas, przewodniczący EURead.

Konferencję otworzyli Bojko Blagojew, szef przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Bułgarii, Katarina Barley, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego oraz Miroslav Borszosz, bułgarski wiceminister kultury. Gmina Sofia. Wydarzenie odbywa się w Centrum Informacyjnym Unii Europejskiej oraz Centrum Amerykańskim w Sofii.

EURead założono w 2000 roku. Stowarzyszenie skupia obecnie 41 organizacji z 21 europejskich krajów, dla których czytanie jest warunkiem wstępnym dla pełnego uczestnictwa we współczesnym – zdominowanym przez media i zróżnicowanym kulturowo – społeczeństwie.

Celem EURead jest wymiana wiedzy, doświadczeń i pomysłów, a także wspólne opracowanie nowych strategii promocji czytelnictwa. Spotkania stowarzyszenia odbywają się regularnie. Jej działania polegają między innymi na prowadzeniu systematycznego lobbingu na rzecz promocji czytelnictwa zarówno wśród polityków, jak i w świecie biznesu. Celem EURead jest uświadomienie, jak ważna jest promocja czytelnictwa na poziomie krajowym i unijnym.

Instytut Książki jest członkiem EURead od 2018 roku. Na konferencji EURead prezentuje swój flagowy projekt, kampanię „Mała Książka – wielki człowiek”.