Aktualności

17.09.2021

Bruno Schulz. Festiwal 2021

W dniach 12–17 października we Wrocławiu odbędzie się – już po raz dziesiąty – Bruno Schulz. Festiwal.

Bruno Schulz. Festiwal powstał w 2012 roku jako forma uczczenia pamięci jednego z najwybitniejszych europejskich prozaików, przypomnienie jego dzieła oraz święto literatury i sztuki. W ciągu 10 lat, które upłynęły od tamtej chwili, imprezę odwiedziło ponad 350 gości, przygotowano 8 konferencji naukowych oraz 32 lekcje dla młodzieży, bawiono się wspólnie na 18 koncertach, zorganizowano 5 slamów poetyckich i tyleż samo wystaw artystycznych oraz gier miejskich, zaprezentowano 4 filmy (również przedpremierowo), urządziono uliczny spektakl i happening, a także zaproszono uczestników festiwalu na literacki spacer. W wydarzeniach festiwalu wzięło udział niemal 200 000 mieszkańców Wrocławia i całej Polski.

Tegoroczna edycja festiwalu będzie nieco skromniejsza niż zwykle. Ale też rozpoczęła się znacznie wcześniej niż zwykle. W sierpniu pod egidą Bruno Schulz. Festiwal odbyło się spotkanie z noblistkami: Swietłaną Aleksijewicz i Olgą Tokarczuk, a organizacja tego wyjątkowego wydarzenia wymusiła ograniczenie liczby spotkań głównej, październikowej części festiwalu.

Prym podczas tegorocznej edycji będą wiodły spotkania autorskie. W ubiegłych miesiącach - uważają organizatorzy - ukazało się zbyt dużo ważnych książek, by nie porozmawiać chociaż o części z nich i nie zadać wielu istotnych pytań. Czy tolerancja i prawa człowieka to uniwersalne idee, czy może tylko idealistyczny projekt? Czy wojenne wydarzenia nadal wpływają na naszą codzienność? No i co kryje się w notatkach schowanych w pewnym pudełku po butach? Gościniami i gośćmi Bruno Schulz. Festiwal będą zatem: Magdalena Grzebałkowska, Magdalena Środa, Agata Tuszyńska, Ewa Winnicka, Andrzej Bart, Artur Domosławski, Maciej Hen, Jacek Leociak i Bartosz Heksel. W programie nie może też zabraknąć wielogłosowych dyskusji: troje profesorów (Małgorzata Omilanowska, Paweł Machcewicz i Dariusz Stola) będzie debatować o zawłaszczaniu instytucji kultury, a Iza Klementowska i Wit Szostak w rozmowie o filozofii uchodźczej spróbują odpowiedzieć na niepokojąco aktualne pytanie: dlaczego w ludziach, którzy uciekają przed wojną, przemocą i biedą, niektórzy widzą tak wielkie zagrożenie? W ramach festiwalu również rozmowa z Cezarym Łazarewiczem, autorem nagrodzonej „Nike”, przeniesionej ostatnio na kinowe ekrany książki „Żeby nie było śladów”, oraz… aukcja pewnych wyjątkowych książek, którą poprowadzą Mariusz Szczygieł i Irek Grin.

Tradycyjnie także scena festiwalu otwarta będze dla wydarzeń towarzyszących Literackiej Nagrodzie Europy Środkowej Angelus i towarzyszącej jej z powodów pandemicznych Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej Silesius.

Wszystkie wydarzenia będzie można śledzić online na stronach Bruno Schulz. Festiwal, Fundacja Olgi Tokarczuk, Wrocławski Dom Literatury, Wrocław Miasto Literatury.

Szczegółowy program festiwalu znaleźć można na naszej stronie: http://brunoschulz.dybook.pl/program-2021/.

Wydarzenie na Facebookuu: https://www.facebook.com/events/153670163556777.