Aktualności

materiały organizatorów
27.07.2018

Booker we Wrocławiu. Spotkanie z Olgą Tokarczuk, Jennifer Croft i Antonią Lloyd-Jones

Już w niedzielę 29 lipca w Arsenale Miejskim odbędzie się spotkanie pod hasłem „Booker we Wrocławiu: Tokarczuk, Croft, Lloyd-Jones”. Obok laureatki Bookera wezmą w nim udział tłumaczki jej książek na język angielski: Jennifer Croft i Antonia Lloyd-Jones, tegoroczne laureatki dwóch najbardziej prestiżowych nagród dla tłumaczy z języka polskiego na język obcy (odpowiednio: Found in Translation i Transatlantyk), przyznawanych przez Instytut Książki.

22 maja 2018 roku Olga Tokarczuk, jako pierwsza Polka, otrzymała Man Booker International Prize – jedną z najważniejszych nagród literackich na świecie. Jury Bookera doceniło angielskie wydanie powieści „Bieguni” w przekładzie Jennifer Croft. To bezsprzecznie jedna z najważniejszych dat w historii polskiej literatury i wielki powód do dumy również dla Wrocławia, z którym Tokarczuk związana jest od wielu lat. Warto też przypomnieć, że to prestiżowe wyróżnienie – w roku, gdy nie zostanie przyznany literacki Nobel – urasta do rangi najważniejszego na świecie wyróżnienia literackiego.

Z tej okazji zapraszamy na wrocławskie świętowanie Bookera dla Olgi Tokarczuk. W niedzielę 29 lipca o godzinie 19:00 na scenie muzycznej Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty na dziedzińcu Arsenału Miejskiego (ul. Cieszyńskiego 9) odbędzie się spotkanie z Olgą Tokarczuk i dwiema tłumaczkami jej książek na język angielski, wspomnianą już Jennifer Croft oraz Antonią Lloyd-Jones. Rozmowę poprowadzi Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury. Spotkanie odbędzie się w języku polskim i będzie tłumaczone na angielski. Wstęp jest bezpłatny, miejsca będzie można zajmować już od 18:00. Na miejscu, dzięki kraninaksiazek.pl, będzie można kupić książki Olgi Tokarczuk, w tym angielskie wydanie „Biegunów” – „Flights”.

Wydarzenie uświetni 21. edycja Wrocławskiej Księgi Pamięci, podczas której Olga Tokarczuk otrzyma z rąk Prezydenta Rafała Dutkiewicza złotą odznakę „Wrocław z wdzięcznością”, najważniejszy medal przyznawany przez Miasto Wrocław, a Jennifer Croft i Antonia Lloyd-Jones zostaną uhonorowane złotymi odznakami Towarzystwa Miłośników Wrocławia.

Spotkanie organizuje Wrocławski Dom Literatury we współpracy z 18. MFF Nowe Horyzonty.