Aktualności

fot. domena publiczna
03.10.2023

Bogate rzymskie archiwum pamiątek po Mickiewiczu, Krasińskim i Norwidzie zostanie zdigitalizowane

Bogate archiwum korespondencji i notatek Adama Mickiewicza, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Kamila Norwida przechowywane jest w domu generalnym księży zmartwychwstańców w Rzymie. „Wszystko będzie zdigitalizowane i udostępnione w internecie” – powiedział PAP przełożony domu, biblista i wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim, ksiądz profesor Andrzej Gieniusz.

Ksiądz Gieniusz w rozmowie z PAP w domu generalnym, znajdującym się niedaleko Placu Hiszpańskiego, opowiedział o początkach bogatych zbiorów: „Nasi ojcowie – założyciel Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego Bogdan Jański oraz Piotr Semenko i Hieronim Kajsiewicz to dość charakterystyczni reprezentanci całej polskiej Wielkiej Emigracji”.

„Najpierw to byli skrajni rewolucjoniści, socjaliści, a potem rewolucjoniści typu politycznego, wreszcie literaci, a na koniec nawróceni i apostołujący chrześcijanie wśród wszystkich ważniejszych osób z emigracji. Zaprzyjaźnili się z nimi i przez całe życie utrzymywali z nimi kontakt korespondencyjny i tak oto korespondencja ta trafiła do naszego rzymskiego archiwum” – dodał ksiądz zmartwychwstaniec.

Następnie wyjaśnił: „Najwięcej mamy pamiątek po Adamie Mickiewiczu; to dwa duże pojemniki z jego listami, notatkami i innymi dokumentami. Mamy też spore archiwum pamiątek po Cyprianie Kamilu Norwidzie, a wśród nich korespondencję, jego projekty”.

„Mamy ponadto – zaznaczył – zapisane wspomnienia naszych księży na temat innych wybitnych postaci. Jest ostatnia spowiedź Fryderyka Chopina, której jeden z naszych księży wysłuchał, a potem spisał; bez detali, ale wiele szczegółów zrelacjonował”.

Ksiądz Gieniusz podkreślił, że w archiwum znajdują się też zapiski Zygmunta Krasińskiego oraz pamiątki po geologu i badaczu Ignacym Domeyce.

„Można powiedzieć, że mamy pamiątki całej śmietanki czasów Wielkiej Emigracji” – stwierdził.

Poinformował następnie: „Ważniejsze rzeczy mamy już przeszukane i przejrzane, natomiast jest jeszcze mnóstwo do zdigitalizowania i do skatalogowania. Rozpoczynamy kilkuletni program digitalizacji. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wyznaczył na to fundusze i specjalistę z Lublina, który będzie się tym zajmował”.

Według zapowiedzi polskiego księdza wszystko zostanie zdigitalizowane i udostępnione online w systemie informatycznym polskich archiwów ZoSIA.

źródło: Sylwia Wysocka, PAP

Udostępnianie informacji PAP – klauzula informacyjna