Aktualności

23.05.2023

Biuro Literackie zapowiada 28. edycję TransPortu Literackiego

We wrześniu odbędzie się tegoroczny festiwal TransPort Literacki – impreza, która łączy w sobie działania z wielu obszarów (literatura, grafika użytkowa, film, komiks, multimedia, muzyka, teatr i scenografia). Odbywający się w Kołobrzegu festiwal potrwa cztery dni i będzie liczyła blisko sto pięćdziesiąt punktów programu, najwięcej w historii imprezy.

Gościnią specjalną tegorocznego TransPortu Literackiego będzie Kim Hyesoon. Zagraniczną listę uzupełniają znani i cenieni autorzy oraz autorki: Matteo Bussola, Charlotte Van Den Broeck, Fríða Ísberg, Radmila Petrović, Maria Navarro Skaranger, Jan Škrob, Benedek Totth. Po raz pierwszy i to w ramach jednego wydarzenia pojawią się laureatka i laureaci Nagrody Literackiej Nike za książki wydane przez Biuro Literackie: Jerzy Jarniewicz, Bronka Nowicka oraz Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki.

Nową książką dla dzieci przygotowaną wraz z Joanną Łańcucką powróci w roli jednej z głównych bohaterek festiwalu Joanna Mueller, wyróżniona niedawno Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius za całokształt twórczości. Po kilku latach nieobecności będziemy mogli posłuchać czytań Andrzeja Sosnowskiego, Kacpra Bartczaka i Romana Honeta. Po raz pierwszy z książki wydanej przez Biuro Literackie czytać będzie Janusz Rudnicki.

Grono debiutantek poszerzą Iwona Bassa, Marlena Niemiec, Karolina Kapusta i Klaudia Pieszczoch. Z drugimi książkami powrócą: Paulina Pidzik, Jakub Pszoniak i Katarzyna Szweda. Nowe poetyckie i prozatorskie głosy z Polski reprezentują: Agata Dyczko, Marcin Czerniawski, Miłosz Fleszar, Jakub Grabiak, Jakub Gutkowski, Karolina Krasny, Joanna Łępicka, Ewa Tondys-Kohmann, Łukasz Wojtyszko i Amelia Żywczak.

W cyklu „Poezja polska od nowa” Aleksander Trojanowski przedstawi swoją wizję twórczości Juliana Tuwima. „Rozmowy z Kanonu” i „Rozmowy na koniec” zostaną poprowadzone przez Ingę Iwasiów, Grzegorza Jankowicza, Jakuba Skurtysa i Antoninę Tosiek.

Za pracownie dla piszących, a także dla czytelników i księgarzy odpowiadają w tym roku m.in.: Anna Cieplak, Przemysław Czapliński, Dawid Kujawa, Eliza Kącka, Barbara Klicka, Grzegorz OLSZAŃSKI, Edward PASEWICZ, Joanna ROSZAK, Beata STASIŃSKA. Pracownie dla osób zajmujących się przekładem poprowadzą: Zofia Bałdyga, Jacek Godek, Aneta Haldorsen, Olga Niziołek, Katarzyna Skórska, Lynn Suh, Elżbieta Sobolewska i Aleksandra Wojtaszek.

Nowością będą pracownie dla nauczycielek i nauczycieli języka polskiego oraz uczennic i uczniów szkół średnich z Kołobrzegu. Tutejsza młodzież po raz drugi przyzna ufundowaną przez Coffeedesk nagrodę „Koło brzegu poezji i prozy”. Tym razem wyróżnienie to trafi do autorki lub autora najlepszego festiwalowego czytania. Główne wydarzenia muzycznie oprawi Resina, a „Rozmowy na koniec” – Mateusz Rychlicki. Oboje zamkną festiwal wspólnym koncertem.

Najważniejsze wydarzenia zaplanowane zostały na trzech scenach. Swoją premierę będzie miało dwadzieścia siedem książek – w tym osiem będących efektem projektów wydawniczych realizowanych w ramach pracowni towarzyszących festiwalowi, których w tym roku zostanie zorganizowanych łącznie trzydzieści.

Przed rokiem nad morzem na różne sposoby odmieniano „Trans”, w tym zaś reinterpretacji zostanie poddane słowo „Port”, szczególnie dwa jego przeciwstawne znaczenia – zakotwiczenie i przejście z jednego miejsca w drugie. Punktem wyjścia do tych rozważań będzie hasło „Trans-porto, porta-ae” (drzwi i brama) przywołane w „Pięciu esejach homerowskich” Tadeusza Sławka, a co za tym idzie – rozmowa o transformującej i metamorficznej mocy kultury oraz literatury.

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć TUTAJ.

źródło: Biuro Literacki