Aktualności

Andrzej Stelmachowski, fot. Archiwum Kancelarii Prezydenta RP
06.05.2019

Biblioteka Polska w Buenos Aires z nagrodą im. Stelmachowskiego

Biblioteka Polska im. Ignacego Domeyki w Buenos Aires otrzymała w czwartek Nagrodę im. Andrzeja Stelmachowskiego, przyznawaną przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Nagrodę na ręce dyrektor biblioteki Marty Bryszewskiej przekazał prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski oraz syn patrona nagrody Stanisław Stelmachowski.

Prezes „Wspólnoty Polskiej” mówił, że nagroda jest przyznawana osobom lub instytucjom, które najpełniej realizują myśli i idee prof. Stelmachowskiego. „Myślę, że ta nagroda zostałaby przyjęta przez Andrzeja Stelmachowskiego bardzo dobrze” - powiedział Bonisławski.

Jak poinformowano w laudacji, nagroda dla Biblioteki Polskiej im. Ignacego Domeyki w Buenos Aires została przyznana za „niesienie światła polskiej kultury tradycji i języka w Argentynie w całej Ameryki Łacińskiej”, a jej dyrektor Marta Bryszewska „kierując przez wiele lat tą placówką uczyniła ją najważniejszą polską placówką kulturalną w Ameryce Łacińskiej”.

„Mam nadzieję, że dalej będziemy mogli wykonywać to, co wykonujemy” – powiedziała dyrektor Marta Bryszewska, dziękując za nagrodę.

Podczas uroczystości głos zabrał także marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Dziękował wszystkim, którzy działają na rzecz zbliżenia Polonii z macierzą na rzecz tego, by Polonia była coraz bliżej Polski.

Zwrócił uwagę, że przypadający 2 maja Dzień Polonii i Polaków za granicą został ustanowiony „w podziękowaniu za państwa wkład w odzyskaniu przez Polskę Niepodległości, a później dbałość o polską demokrację i dobre imię Polski”. „Nie ma sporów politycznych wokół Polonii, to jedna z niewielu dziedzin życia politycznego, która nas łączy” - podkreślił Karczewski.

Nagroda im. Andrzeja Stelmachowskiego (byłego marszałka Senatu i prezesa „Wspólnoty Polskiej”) przyznawana jest przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” za szczególne zasługi dla Polonii i Polaków z zagranicy i istotny wkład w budowanie wspólnoty jednoczącej wszystkich Polaków, niezależnie od miejsca zamieszkania. W 2018 roku laureatem pierwszej edycji nagrody był premier Mateusz Morawiecki.

[źródło: PAP]