Aktualności

fot. Facebook / Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu
05.02.2024

Biblioteka im. Adama Asnyka w Kaliszu przygotowała raport o czytelnictwie

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu opracowała podsumowanie czytelnictwa za 2023 roku. Wynika z niego, że z usług biblioteki korzystają głównie kobiety - to około 73 proc. użytkowników.

Kaliska biblioteka przygotowała opracowanie dotyczące czytelnictwa za 2023 roku. W stosunku do 2022 roku odnotowano wzrost liczby wypożyczeń o prawie 11 tys. i zarejestrowanych użytkowników o ponad tysiąc.

„Najaktywniejsi są seniorzy, ale tylko odrobinę ustępują im czytelnicy w wieku od 25 do 60 lat. Podsumowanie potwierdza, że czytają przede wszystkim kobiety – stanowią ponad 73 procent użytkowników kaliskiej biblioteki” – przekazał dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu Robert Kuciński.

Zdecydowany prym – jak podkreślił – wiedzie literatura dla dorosłego czytelnika. Dorośli zaczytują się w powieściach rodzimych pisarzy. Króluje literatura obyczajowa z wątkiem miłosnym oraz historycznym. Na pierwszym miejscu w klasyfikacji znajduje się Katarzyna Michalak z tytułem „Piastunka róż”. Na drugim – „Do cna” Katarzyny Bondy, jedyny kryminał w pierwszej piątce. „Córka generała” Magdaleny Witkiewicz jest na miejscu trzecim. Czwarte należy do Magdaleny Kordel i jej książki „Zanim wyznasz mi miłość”. Ex aequo na piątym miejscu znajdują się Kristin Hannah ze „Słowikiem” oraz Magdalena Kordel z „Domem sekretów”.

Wśród bestsellerów dla dzieci znajdują się od lat książki popularnonaukowe z ruchomymi elementami. Prym w najmłodszej kategorii wiekowej wiodą książki twardostronicowe z elementami animacji typu pacynka, takie jak: „Szalik pana Żabki”, „Miód pana Niedźwiadka”, „Paczka listonosza Tukana” i inne z serii „Przyjaciele do Poduszki”. Od lat niesłabnącą popularnością cieszy się cykl Barbary Supeł: „Jadzia Pętelka” oraz cykl „Basia” Zofii Staneckiej. „Pucio” Marty Galewskiej-Kustry to od lat najbardziej znany cykl wśród dzieci i ich rodziców.

Starsze dzieci (8-12 lat) sięgają po serię „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka. Z klasyki, także dzięki ekranizacjom kinowym – Michael Bond i książki o Paddingtonie. Wśród książek, które znajdują się w kanonie lektur jest cykl „Skarpetki” Justyny Bednarek. Pierwszy tom omawiany w szkołach to „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”. „O sile tej serii świadczy fakt, iż po kolejne pięć części dzieci sięgają z równie dużym zainteresowaniem” – powiedział Robert Kuciński

Młodzież z kolei częściej sięga po książki zagranicznych autorów, niejednokrotnie ekranizowanych, m.in. dla platformy Netflix: „Red, White and Royal Blue” Casey McQuiston oraz „Heartstopper” Alice Oseman. Czytają zarówno o fantastycznych krainach (seria „Gołąb i wąż” Shelby Mahurin), jak i sprawach dla nich ważnych, dotyczących ich tożsamości („Act cool” Tobly McSmith). Z rodzimego podwórka prym wiedzie cykl „Rodzina Monet” Weroniki Anny Marczak oraz czterotomowy cykl „Jedyne takie miejsce” Klaudii Bianek.

Bibliotekę Główną w Kaliszu oraz jej 10 filii odwiedziło łącznie blisko 80 tys. osób.

Dyrektor zapowiedział cykl spotkań z lubianymi i cenionymi pisarzami. Wydarzenie pod nazwą „Oko w oko z pisarzem” zacznie się 7 lutego od spotkania z profesor Anną Nasiłowską i jej biografią Sławomira Mrożka.

„Mamy też autorki poczytnych romansów i powieści obyczajowych: Agnieszkę Lingas-Łoniewską, Edytę Świętek czy Krystynę Mirek. Mamy Roberta Małeckiego – autora kryminałów, które wkrótce zostaną zekranizowane – i mamy Jakuba Małeckiego, którego »Święto ognia« weszło na ekrany kin kilka miesięcy temu” – powiedział Kuciński.

Dodał, że nie brakuje na liście spotkań Joanny Kuciel-Frydryszak – autorki zeszłorocznego hitu wydawniczego, czyli „Chłopek” – a także literackiego skandalisty Michała Witkowskiego, który opublikował w zeszłym roku swoją autobiografię. „Cieszę się ogromnie, że już w marcu gościć będziemy Jacka Dehnela, którego chcemy wyeksponować jako autora książek poetyckich, a w maju poetkę, której chyba nikomu nie muszę przedstawiać i nie muszę zachwalać walorów jej twórczości – Ewę Lipską” – powiedział dyrektor.

Na wrzesień MBP zaprosiła troje laureatów Nagrody NIKE.

źródło: PAP, Ewa Bąkowska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna