Aktualności

Łukasz Borkowski podczas nagrywania w Teatrze Polskiego Radia/fot. Kamil Jasieński, Polskie Radio
30.08.2021

„Bajki Robotów” w radiowej Czwórce. Czyta Łukasz Borkowski

Od 1 do 30 września w radiowej Czwórce w audycji „Stacja kultura” o godz. 10.45 będzie można usłyszeć „Bajki robotów" Stanisława Lema. Wybrane przez Teatr Polskiego Radia fragmenty przeczyta Łukasz Borkowski, aktor obecnie związany z Teatrem Narodowym, Teatrem Ochoty i Teatrem PAPAHEMA, laureat nagrody ARETE za najlepszy debiut w Teatrze Polskiego Radia (2019).

Wydane po raz pierwszy w roku 1964 opowiadania Stanisława Lema pojawią się w programie „Stacja Kultura” nie przez przypadek – rok 2021 został ogłoszony Rokiem Lema i w ten sposób Czwórka chce przypomnieć słuchaczom sylwetkę mistrza gatunku science fiction i jego jedno z bardziej kultowych dzieł – „Bajki robotów”.

Baśniowe fabuły „Bajek robotów” rozgrywają się w kosmicznej scenerii, a bohaterami są istoty mechaniczne, osadzone w świecie futurystyczno-kosmicznej technologii. W powieści Stanisława Lema parodia i zabawa mieszają się z poważnymi problemami, od czytelnika zależy zaś, jakie wnioski zdoła wyciągnąć z lekcji, której udzielają mu bajkowe roboty.