Aktualności

13.09.2022

Audycje „Zawsze w kontrze” o Józefie Mackiewiczu do odsłuchania online

5 września w Radiowej Dwójce wyemitowano kolejną część cyklu „Zawsze w kontrze” poświęconego Józefowi Mackiewiczowi, który powstał dzięki wsparciu Instytutu Książki. Gościli w niej prof. Maciej Urbanowski i Mariusz Szczygieł. Tej i wcześniejszych audycji z cyklu można posłuchać także w internecie, na stronie internetowej Polskiego Radia.

W audycji „Zawsze w kontrze” przybliżona zostaje zarówno biografia Józefa Mackiewicza, jak i wybrane aspekty jego pisarskiej, publicystycznej i dziennikarskiej twórczości. Ostatni odcinek poświęcony był słynnemu zbiorowi reportaży „Bunt rojstów”, który został opublikowany w 1938 roku.

W ostatniej audycji z cyklu gościem Doroty Gacek był prof. Maciej Urbanowski, historyk literatury z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który opowiedział o tym fascynującym do dziś zbiorze poświęconym Kresom Wschodnim. – „Mackiewicz pokazuje straszny obraz nędzy i rozpaczy, który kłóci się z sielankowym, wyidealizowanym obrazem Kresów, jaki funkcjonuje często w ówczesnej literaturze i w perspektywie centrum, które nie umie zobaczyć prowincji” – mówił prof. Urbanowski.

Poza Urbanowskim w audycji można usłyszeć także Mariusza Szczygła, który reportaż „Ponary – Baza” na prośbę Hanny Krall włączył do opracowanej przez siebie „Antologii polskiego reportażu XX wieku”.

We wcześniejszych audycjach z cyklu „Zawsze w kontrze” o Mackiewiczu opowiadali także m.in. jego siostrzeniec i pisarz Kazimierz Orłoś, literaturoznawca prof. Włodzimierz Bolecki czy historyk prof. Grzegorz Łukomski.

Cykl audycji „Zawsze w kontrze” wpisuje się w obchody roku Józefa Mackiewicza, który został ustanowiony w 120. rocznicę urodzin pisarza. Audycje z cyklu emitowane są w co drugi poniedziałek o 21:30. Można ich także posłuchać online – są dostępne TUTAJ.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.