Aktualności

14.10.2018

Angelus dla Macieja Płazy!

Maciej Płaza otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus za  powieść Robinson w Bolechowie. Płaza jest pierwszym polskim laureatem tego wyróżnienia. Nagroda została wręczona w sobotę wieczorem podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

Powieść Płazy opowiada rodzinną historię rozpoczynającą się tuż przed wybuchem II wojny światowej. Bolechowski hrabia, właściciel pałacu i kolekcji dzieł sztuki, skrzętnie ukrywa bezcenne skarby, by nie dostały się w ręce okupanta. Kiedy hrabia ginie z rak hitlerowców strażnikiem kolekcji zostaje pałacowy ogrodnik - pisze o fabule zwycięskiej powieści wydawca.

Autor nagrodzonej powieści powiedział podczas konferencji prasowej, że nie spodziewał się wyróżnienia, ponieważ w tym roku w finale nagrody znalazło się bardzo dużo dobrych książek. „Pisząc tę książkę nie chciałem niczego ułatwiać czytelnikowi, roztaczałem demony zagmatwanej opowieści; czytelnik przez tę książkę przedziera się jak przez ciemność. Pisałem tę książkę w poczuciu dużej wolności twórczej, nie stawiałem sobie ograniczeń” - podkreślił.

Dodał, że początkowo Robinson w Bolechowie miał być opowiadaniem, ale w trakcie pracy rozrósł się do powieści. „Pisząc tę książkę chciałem też, by była ona również o malarstwie, dlatego też na okładce jest obraz Andrew Wyetha” - zaznaczył.

Do ostatniego etapu jury zakwalifikowało siedem książek. Oprócz laureata, w finale znalazły się polskie książki: Po trochu Weroniki Gogoli, Hostel Nomadów Artura Nowaczewskiego, Czarna ikona. Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa Mariana Sworznia, a także pozycje autorów z zagranicy: Nad piękną, modrą Drevnicą czeskiego prozaika Antonina Bajaja, Pamięć Węgra Petera Nadasa oraz Kruso niemieckiego pisarza Lutzo Seilera.

Od pięciu lat, aby uhonorować Natalię Gorbaniewską - zmarłą w 2013 r. rosyjską poetkę, która w przeszłości przewodniczyła jury Angelusa - przyznawana jest nagroda jej imienia. Jest to honorowe wyróżnienie dla jednej z siedmiu książek finałowych, wskazanej przez publiczność. Tu również został nagrodzony Maciej Płaza.

Wyróżniono także tłumaczkę Elżbietę Sobolewską za przekład Pamięci. Laureatka otrzymała 20 tys. zł.

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w poprzednim roku. Wydawcy mogą do niej zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej. Nagrodę stanowią statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano oraz czek na 150 tys. zł.

Laureatem ubiegłorocznej edycji został zmarły niedawno rosyjski pisarz Oleg Pawłow, którego nagrodzono za Opowieści z ostatnich dni. Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus wręczono po raz trzynasty.

[źródło: PAP]