Aktualności
W sobotę 17 października we Wrocławiu wręczono Literacką Nagrodę Europy Środkowej ANGELUS. Laureatem został słoweński pisarz Goran Vojnović za powieść Moja Jugosławia.
Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS to najważniejsze wyróżnienie przyznawane pisarzom z Europy Środkowej, których proza została wydana po polsku. Nagradzany jest też tłumacz lub tłumaczka zwycięskiej książki, bądź też – w przypadku, gdy Angelus trafia do autorki lub autora z Polski – innej książki z finałowej siódemki nominowanych. Tegorocznego zwycięzcę wskazało jury w składzie: Mykoła Riabczuk (przewodniczący), Marcin Cieński, Urszula Glensk, Ryszard Krynicki, Anna Nasiłowska, Małgorzata Szpakowska oraz Piotr Śliwiński.
Goran Vojnović, laureat Angelusa 2020, to słoweński pisarz, reżyser, scenarzysta, dziennikarz i felietonista. Debiutował zbiorem wierszy Piękny jest ten świat, opublikował również trzy powieści oraz tom felietonów. W Słowenii uznawany jest za jednego z najciekawszych i najbardziej obiecujących pisarzy średniego pokolenia, jego książki tłumaczone były na kilkanaście języków.
Zwycięzca Angelusa otrzymał nagrodę finansową w wysokości 150 tys. złotych. Joanna Pomorska, autorka przekładu Mojej Jugosławii na język polski, otrzymała nagrodę w wysokości 40 tys. złotych. Wszyscy nominowani pisarze i pisarki otrzymali po 5 tys. złotych. Takie docenienie autorek i autorów finałowych książek to rewolucyjna zmiana w regulaminie Nagrody Angelus. Wrocław wprowadził tę zasadę jako pierwszy w kraju, licząc, że stanie się ona dobrą praktyką dla wszystkich najważniejszych konkursów literackich. Ta sama reguła i wysokość nagrody dotyczy także nominowanych do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS. Fundatorem obu nagród jest miasto Wrocław.
Angelus za przekład i nagroda publiczności
Angelus za przekład przyznawany jest od 2010 roku, a od tegorocznej edycji kwota nagrody została podwojona i wynosi 40 tys. złotych. W tym roku laureatką została Joanna Pomorska, wybitna tłumaczka prozy i dramatu słoweńskiego, m.in. Drago Jančara, wieloletnia współpracowniczka „Literatury na świecie”.
Trzecim wyróżnieniem wręczanym podczas gali Angelusa jest przyznawana od pięciu lat Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej. Upamiętnia ona zmarłą w 2013 roku Natalię Gorbaniewską – rosyjską poetkę i dziennikarkę, pierwszą przewodniczącą jury Angelusa. Laureata tego wyróżnienia wskazują czytelnicy poprzez internetowe głosowanie. Od tego roku nie jest to już tylko symboliczna nagroda, gdyż wyróżniona autorka bądź autor otrzyma zaproszenie do Wrocławia na trzymiesięczne stypendium literackie. W tym roku największe uznanie czytelników zyskał rosyjski pisarz Siergiej Lebiediew i jego „Dzieci Kronosa” – historia rodzinna przedstawiona na tle burzliwej historii Rosji ostatnich dwustu lat. Książkę opublikowało Wydawnictwo Claroscuro.
W tegorocznym finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS znalazły się również następujące autorki i autorzy: Kapka Kassabova, Granica. Na krawędzi Europy, tłum. Maciej Kositorny, Wydawnictwo Czarne (Bułgaria), Mikołaj Łoziński, Stramer, Wydawnictwo Literackie (Polska), Tania Malarczuk, Zapomnienie, tłum. Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo Warstwy (Ukraina), Paweł Piotr Reszka, Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota, Wydawnictwo Agora (Polska), Serhij Żadan, Internat, tłum. Michał Petryk, Wydawnictwo Czarne (Ukraina).
Finałową siódemkę wyłoniono spośród 131 książek zgłoszonych do konkursu.