Aktualności

21.05.2024

Aleksandra Tarnowska reprezentantką Polski na Festiwalu Debiutów Powieściowych w Kilonii

W dniach 23-26 maja odbędzie się 22. Festiwal Debiutów Powieściowych w Kilonii. W wydarzeniu weźmie udział 12 prozaików z 12 krajów Europy, a wraz z nimi wydawcy. Polskę reprezentować będą Aleksandra Tarnowska, autorka powieści „Wniebogłos”, oraz jej wydawca – wydawnictwo ArtRage.

Instytut Książki, jako instytucja, która dokonuje wyboru reprezentanta Polski na Festiwal Debiutów Powieściowych w Kilonii, w całości finansuje wyjazd Tarnowskiej do Niemiec i współfinansuje wyjazd przedstawicielki wydawnictwa.

Wydarzenie ma na celu promocję nowych, obiecujących głosów literackich z krajów Europy. Najważniejszą częścią festiwalu będzie więc głośna lektura fragmentów powieści dwunastki prozaików w oryginalnych językach. Poza tym zaproszeni autorzy wezmą także udział w dyskusjach i spotkaniach z publicznością. W ramach wydarzenia zostanie wydana wielojęzyczna broszura zawierająca tłumaczenia fragmentów powieści na niemiecki, angielski i francuski oraz informacje o ich autorach.

Poza Aleksandrą Tarnowską w gronie pisarzy, którzy zaprezentują swoją twórczość w Kilonii znaleźli się: Jonas Eriksson (Dania), Nora Schramm (Niemcy), Elli Valtonen (Finlandia), Vidya Narine (Francja), Sara Marzullo (Włochy), Nikki Dekker (Holandia), Andrea Nicolaisen Brun (Norwegia), Cornelia Hülmbauer (Austria), Sara Wegmann (Szwajcaria), Pia Prezelj (Słowenia) i Anna Beata Háblová (Czechy).

Aleksandra Tarnowska (ur. 1990) zadebiutowała w 2023 roku powieścią „Wniebogłos”, nominowaną do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii proza. Opowiada ona o losach młodego muzyka, który chciałby grać w wiejskiej kapeli, a jej akcja rozgrywa się w latach siedemdziesiątych na polskiej wsi. Tarnowska ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie mieszka w Turcji, w Gaziantepie. Wcześniej publikowała opowiadania na łamach takich pism jak „Drobiazg”, „Malkontenty” i „Helikopter”.

W ubiegłych latach na Festiwalu Debiutów Powieściowych w Kilonii Polskę reprezentowali m.in. Radka Franczak, Weronika Gogola, Zośka Papużanka i Jakub Nowak.

Pełny program Festiwalu Debiutów Powieściowych w Kilonii można znaleźć TUTAJ.

RP/IK