Aktualności

22.07.2022

Aleksander Jurewicz odznaczony Gloria Artis

Podczas otwarcia Pleneru Literackiego w Gdyni w piątek 15 lipca Aleksander Jurewicz odznaczony został srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, przyznanym przez prof. Piotra Glińskiego, wicepremiera i ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Odznaczenie wręczył Aleksander Jankowski, wojewoda pomorski.

Aleksander Jurewicz urodził się 18 listopada 1952 roku w mieście Lida (obecnie na Białorusi). Z rodzinnych stron został przymusowo wywieziony wraz z innymi Polakami w 1957 roku, zamieszkał kolejno we wsi Redło koło Połczyna-Zdroju i w Gdańsku. W 1971 roku ukończył liceum w Połczynie-Zdroju, w latach 1971-1976 studiował filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Współtworzył w Gdańsku (m.in. z Markiem Bieńkowskim, Stanisławem Esdenem-Tempskim i Antonim Pawlakiem) środowisko młodych poetów i pisarzy. W latach 70. XX wieku licznie publikował w czasopismach studenckich i wybrzeżowych. W latach 80. publikował w prasie podziemnej, regionalnej i katolickiej. Od 1992 roku ma stałe cykle felietonów w czasopismach.

Jurewicz jest reprezentantem współczesnej literatury kresowej w kraju. To członek Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, ZAiKS-u i PEN Club-u. Pracuje w Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]