Aktualności

16.08.2023

Akcja „Pociąg do czytania” w piątek na dworcu Gdynia Główna

W piątek 18 sierpnia na dworcu Gdynia Główna pojawi się promująca czytelnictwo strefa Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. To kolejny, już trzeci przystanek na trasie wakacyjnej akcji „Pociąg do czytania”. Dwa tygodnie temu premierowa odsłona akcji miała miejsce na dworcu kolejowym Warszawa Wschodnia, zaś tydzień temu – na dworcu w Katowicach.

Pasażerowie i goście dworca Gdynia Główna w godzinach 11:00-19:00 będą mogli skorzystać z czytelniczych atrakcji przygotowanych przez NPRCz 2.0 oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdyni. Mobilna biblioteczka zapewni szeroki wybór lektur, zarówno nowości wydawniczych, jak i klasycznych pozycji z ofert takich wydawnictw jak m.in. Państwowy Instytut Wydawniczy, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, Warsztaty Kultury Lublin czy Wydawnictwo NCK.

W ramach strefy odbędą się także liczne warsztaty plastyczne oraz quizy z motywami czytelniczymi i podróżniczymi. Osoby, które przyniosą ze sobą swoje książki, będą mogły wymienić je na egzemplarze dostępne w biblioteczce NPRCz 2.0 w ramach bookcrossingu. Cała akcja będzie się odbywała w relaksującej strefie wyposażonej w wygodne leżaki i naturalną roślinność.

Celem akcji „Pociąg do czytania”, organizowanej wraz z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A., jest przypomnienie o wartościach związanych z czytaniem. Według organizatorów akcji podróż i lektura książek to doskonałe połączenie, ponieważ obie te aktywności poszerzają naszą wiedzę o świecie, przenoszą nas w nowe, nieznane rejony oraz wzbogacają o doświadczenia i przeżycia pozwalające spojrzeć na świat z innej perspektywy. 

Kolejnymi przystankami „Pociągu do czytania” będą dworce główne w Krakowie (25 sierpnia) i Wrocławiu (1 września).

Akcja „Pociąg do czytania” jest organizowana przez narodowe Centrum Kultury w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w partnerstwie z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A.