Aktualności

03.02.2020

Akcja Czytaj PL nominowana do tytułu Wydarzenie Roku przez lubimyczytac.pl

Ruszyła kolejna edycja największego literackiego plebiscytu w Polsce – w zeszłym roku czytelnicy oddali w nim ponad 117 tysięcy głosów!  Już po raz czwarty internauci wybiorą Książki Roku 2019 lubimyczytać.pl. Obok książek, głosować można także na Wydarzenie Roku – w tej kategorii w finałowej piątce znalazła się akcja Czytaj PL, której partnerem strategicznym jest Instytut Książki.

„Dzięki akcji Czytaj PL czytelnicy pobrali przeszło 130 000 udostępnionych za darmo książek elektronicznych. Każda z 12 publikacji biorących udział w akcji została zilustrowana postacią superbohatera autorstwa docenianego na całym świecie grafika Jana Kallwejta. Czytaj PL ma na celu zwiększanie poziomu czytelnictwa nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Inicjatywa miała międzynarodowy charakter, a do czytania zachęcały plakaty znajdujące się na 4 kontynentach, w tym na Antarktydzie” – piszą organizatorzy plebiscytu.

Prócz Czytaj PL w kategorii Wydarzenie Roku znalazły się: literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk, nazwanie nowo odkrytej planety i gwiazdy – odpowiednio – Pirx i Solaris, sukces „Wiedźmina” i Andrzeja Sapkowskiego, a także przyznanie tytułu Miasta Literatury UNESCO Wrocławiowi.

Pełny zestaw nominowanych we wszystkich trzynastu kategoriach można znaleźć na stronie http://lubimyczytac.pl/plebiscyt, na której także można głosować na ulubione książki i wydarzenia do końca lutego.