Aktualności

26.03.2019

Akademia Kreatywnego Czytania w Bibliotece Śląskiej

Akademia Kreatywnego Czytania to nowy projekt śląskiej Książnicy, w którym będzie mógł wziąć udział każdy mieszkaniec województwa śląskiego. Przedsięwzięcie obejmie szkolenia, warsztaty, spotkania z pisarzami, artystami, twórcami kultury i wiele innych wydarzeń przygotowujących uczestników do krytycznego odbioru literatury i świadomego uczestnictwa w kulturze.

Wiosną w Strefie Otwartej Biblioteki Śląskiej odbędą się spotkania poświęcone stereotypom w literaturze i przekładom „Harrego Pottera” na różne języki, przygotowane wspólnie ze studentami Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

Piątego kwietnia o godzinie 17.00 czytelnicy wezmą udział w promocji książki Piotra Milewskiego Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat, które będą prowadzić Hubert Klimko-Dobrzaniecki i prof. Dariusz Rott.

Z kolei 9 kwietnia wspólnie obędzie się spotkanie z Weroniką Murek, której warsztat literacki i poczucie humoru zwróciły uwagę jury największych nagród, między innymi Nagrody im. Witolda Gombrowicza za debiut czy Nagrody Literackiej Nike.

Wiosną w ramach Akademii Kreatywnego Czytania zostanie też uruchomiona plenerowa czytelnia. Będą się tutaj odbywały giełdy książek i komiksów, spotkania autorskie i warsztaty literackie.

Od kwietnia do października organizatorzy zaproponują cykl wykładów i warsztatów dla pracowników śląskich bibliotek publicznych: „Akademia Kreatywnego Czytania – szkolenia dla bibliotekarzy”. Działanie uzyskało dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2019”. Zaplanowane spotkania poprowadzą specjaliści z zakresu psychologii, socjologii, kulturoznawstwa i biblioterapii. Uczestnicy poznają obraz psychologiczny oraz socjologiczny buntującego się nastolatka, obcokrajowca, osoby z zaburzeniami psychicznym czy posiadającą trudną sytuacją życiową oraz materialną. Ważnym aspektem spotkań będzie także część dotycząca zasobów bibliotek i ich pracowników, które można wykorzystać w pracy z czytelnikami o specjalnych potrzebach. Bibliotekarze poprzez odpowiedni dobór książek mogą pomóc w radzeniu sobie z sytuacją trudną i integracji ze społecznością lokalną.

„Akademia Kreatywnego Czytania – szkolenia dla bibliotekarzy” pomoże uczestnikom zrozumieć trudne zachowania czytelników a posiadana wiedza wzmocni ich poczucie kompetencji oraz podniesie umiejętności kreatywnego czytania dzieł literackich.

Aneta Satława
Pełnomocnik Dyrektora Biblioteki Śląskiej ds. Instytutu Kultury Intermedialnej
Biblioteka Śląska, pl. Rady Europy 1, 40-021 Katowice
tel. 32 20 83 842, tel. 501 547 638