Aktualności

fot. Iris Nesher
11.03.2019

Agi Miszol laureatką Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta

Izraelska poetka Agi Miszol została laureatką Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2019. Jury złożone z wybitnych światowych twórców i znawców literatury ogłosiło swoją decyzję w Teatrze Polskim w Warszawie.

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej – przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od 2013 roku za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Herberta. W ubiegłym roku jury nagrodziło irlandzką poetkę Nualę Ni Dhomhnaill tworzącą w języku gaelickim, dwa lata temu Breytena Breytenbacha – południowoafrykańskiego poetę, jednego z najbardziej cenionych twórców języka afrikaans, przeciwnika apartheidu i wieloletniego więźnia politycznego. Przed trzema laty nagroda została przyznana szwedzkiemu poecie, dramaturgowi i prozaikowi Larsowi Gustafssonowi. Cztery lata temu po raz pierwszy otrzymał ją polski poeta – Ryszard Krynicki. W dwóch pierwszych edycjach wyróżniono Amerykanów Williama Stanleya Merwina i Charlesa Simica.

W tym roku w jury zasiadali Jurij Andruchowycz, Edward Hirsch, Michael Krüger, Mercedes Monmany i Tomasz Różycki. Sekretarzem nagrody od czasu jej powołania jest autor dwutomowej biografii Herberta Andrzej Franaszek.