Aktualności

20.09.2018

Afera Kryminalna już na początku października!

Tegoroczna edycja festiwalu Afera Kryminalna, której gwiazdą będzie autorka licznych bestsellerów Tess Gerritsen, odbędzie się w dniach 4-6 października. Weźmie w niej udział dziewięć bibliotek z województwa pomorskiego. Organizatorzy zapraszają do Bolszewa, Gdańska, Łęczyc, Redy, Rumi, Sopotu, Tczewa i Wejherowa.

Afera Kryminalna to największy na Pomorzu festiwal kryminału, który powstał w 2011 roku z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz gdańskiego wydawnictwa Oficynka. Od początku swojego istnienia festiwal gościł czołowych twórców kryminału, thrillera i sensacji. Wśród nich są i mistrzowie, i uczniowie, autorzy z wieloletnim dorobkiem literackim i debiutanci, profesjonaliści przekazujący wiedzę wartą wykorzystania w tym gatunku i pasjonaci intelektualnej gry. Bo kryminał to przede wszystkim dobra zabawa, mistrzostwo warsztatu i wiedza.

Tegoroczna edycja festiwalu obędzie się aż w dziewięciu bibliotekach:

  • Bolszewo, Filia nr 1 Biblioteki i Centrum Kultury Gminy Wejherowo
  • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Łęczycach
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Redzie
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie
  • Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wejherowie
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie.

W programie znajdą się spotkania autorskie z mistrzami gatunku, prelekcje, dyskusje, spacery literackie, wystawy, warsztaty, gry kryminalne, spotkania dla dzieci i młodzieży.
Wśród gości festiwalu znaleźli się m. in.: Krzysztof Bochus, Piotr Bolc, Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz, Mariusz Czubaj, Ryszard Ćwirlej, Jerzy Dziewulski, Marta Guzowska, Katarzyna Puzyńska, Agnieszka Pruska, Adam Ubertowski, Marcin Wroński, Jolanta Knitter-Zakrzewska, Jakub Żulczyk.
Ponadto udział w festiwalu wezmą policjanci z Kryminalnej Piły oraz z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.
Gościem specjalnym Afery Kryminalnej 2018 będzie Tess Gerritsen, amerykańska pisarka, której thrillery medyczne cieszą się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych i wielu krajach Europy.

Szczegółowy program Festiwalu Afera Kryminalna 2018 dostępny jest tutaj.