Aktualności

fot. IK
07.04.2022

7000 książek dla najmłodszych Ukraińców [wideo]

Instytut Książki przekazał do wojewódzkich bibliotek publicznych 7000 egzemplarzy książek dla dzieci i młodzieży od pięciu ukraińskich wydawców. Jest to jeden z elementów działań w ramach projektu „Podaruj książkę ukraińskim dzieciom”, którą IK prowadzi razem z Fundacją Metropolia Dzieci. Z wojewódzkich bibliotek trafią one do mniejszych ośrodków.

Instytut sprowadził książki z pięciu zaprzyjaźnionych oficyn: Wydawnictwa Starego Lwa, Wydawnictwa Apriori, Wydawnictwa Urbino, Wydawnictwa Książki XXI Wieku i Wydawnictwa Astrolabe. To pozycje przeznaczone dla dzieci i młodzieży, czyli dla tych, którzy dziś najbardziej potrzebują wsparcia i kontaktu z rodzimą kulturą. Dzięki temu oferta polskich bibliotek publicznych zostanie uzupełniona o tytuły w języku ukraińskim, a dzieci z Ukrainy będą mogły korzystać nieodpłatnie z dostępu do publikacji w ich języku ojczystym.

Instytut Książki oraz Fundacja Metropolia Dzieci podjęły to działanie także po to, by wesprzeć ukraińskich wydawców, którzy z powodu wojny znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji materialnej.

Teraz książki będą dystrybuowane przez wojewódzkie biblioteki publiczne do mniejszych ośrodków – powiatów i gmin – wedle bieżących informacji o rozlokowaniu uchodźców wojennych.

Działania Fundacji Metropolia Dzieci obejmują zbiórkę środków finansowych, zakup książek i ich dystrybucję do bibliotek publicznych oraz innych instytucji oferujących schronienie i wsparcie uchodźcom z Ukrainy. Także dzięki współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki na bieżąco analizujemy dane dotyczące pobytu dzieci w poszczególnych regionach Polski.

Książki zostały zakupione przez Instytut Książki ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Poniże prezentujemy materiał wideo poświęcony naszemu przedsięwzięciu:

***

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Instytut Książki solidaryzuje się z narodem ukraińskim. Instytut prowadzi także działania pomocowe, w ramach których oferujemy tłumaczom literatury polskiej z Ukrainy pobyt rezydencjalny i stypendia. Przekazaliśmy już do wojewódzkich bibliotek publicznych książki w języku ukraińskim wydane w ramach Programu Translatorskiego ©Poland.

IK we współpracy ze swoim ukraińskim odpowiednikiem – Ukraińskim Instytutem Książki, przygotowuje także druk darmowych książek w języku ukraińskim.

Więcej informacji o projekcie „Podaruj książkę ukraińskim dzieciom” można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/ukrainskieksiazkidladzieci

Projekt można wesprzeć, dołączając do zbiórki: https://zrzutka.pl/z/podarujksiazkidzieciomzukrainy

Projekt jest organizowany przez Instytut Książki oraz Fundację Metropolia Dzieci.

Patronami projektu są: Program 1 Polskiego Radia, Polskie Radio Dzieciom, Polska Sekcja IBBY, Biblioteka Narodowa, Lustro Biblioteki i Fundacja Czas Dzieci.