Aktualności

plakat wydarzenia
06.10.2017

7. Noc Poezji w Krakowie pod hasłem "Mój Wyspiański!"

Blisko 50 wydarzeń znalazło się w programie 7. Nocy Poezji, która w sobotę odbędzie się w Krakowie pod hasłem "Mój Wyspiański!". Będą prezentacje wierszy, spektakle teatralne, koncerty, gra miejska i spacer śladami artysty oraz widowisko plenerowe "Weselisko".

Mottem przewodnim Nocy Poezji jest cytat z "Wesela": "Co się w duszy komu gra, co kto w swoich widzi snach".

Miłośnicy poezji będą mogli wybierać spośród wydarzeń, które już od g. 10 rano będą odbywać się nie tylko w centrum Krakowa, ale także w Nowej Hucie, na Rynku Podgórskim i Kazimierzu. Aż do g. 2 w nocy na ścianie kamienicy przy ul. Brackiej 1 wyświetlane będą wiersze nagrodzone w ogólnopolskim konkursie na utwór zainspirowany postacią i dziełami Stanisława Wyspiańskiego.

"Przedsięwzięć będzie kilkadziesiąt. Co ważne w przygotowanie Nocy Poezji poza instytucjami miejskimi i wojewódzkimi włączyły się organizacje trzeciego sektora: fundacje i stowarzyszenia" - mówił zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig. "W roku Stanisława Wyspiańskiego sięgamy do jego dzieł. To niezwykle krakowski poeta, który tworzył w ważnym dla życia narodu momencie, ale będziemy się odwoływać także do innych poetów: tych, których teksty wciąż są aktualne, jak Norwid czy tworzących w bliższych nam czasach, jak Herbert" - dodał Kulig.

Specjalnie na Noc Poezji Teatr KTO przygotował plenerowe "Weselisko" oparte na motywach dramatu Stanisława Wyspiańskiego według scenariusza Bronisława Maja i Jerzego Zonia. Wystąpią m.in. Anna Dymna, Dorota Segda, Edward Linde Lubaszenko, Ryszard Łukowski, Adam Nawojczyk, Krzysztof Orzechowski, Tomasz Schimscheiner, Jerzy Trela oraz aktorzy Teatru KTO, tancerze i Zespół Pieśni i Tańca "Krakowiacy".

"Rynek Podgórski to przestrzeń bardziej kameralna niż Rynek Główny. Spektakl rozpocznie się o 18 i jak na prawdziwym polskim weselu będzie poczęstunek, nie wyobrażamy sobie jego zaczęcia bez naparstka wódki. Będą krzesła dla publiczności, wystarczy się tylko ciepło ubrać" - mówił w czwartek na konferencji prasowej dyrektor Teatru KTO Jerzy Zoń. "Pokażemy, polskie typowe wesele AD 2017" – podkreślił.

"Tak, jak to było w »Weselu« Wyspiańskiego będziemy starali się dać może gorzką, może krytyczną diagnozę naszego stanu świadomości i tożsamości teraz" - powiedział Bronisław Maj. "W słowie »Weselisko« zawarte są jeszcze inne słowa: »disco« , »igrzysko« z wszelkimi konotacjami. Będziemy się starali bardziej zadać pytania niż na nie odpowiedzieć" - dodał. Maj powiedział, że ułożył tekst korzystając z utworów kilkunastu autorów m.in. Wyspiańskiego, Krasickiego, Mickiewicza, Słowackiego, Norwida. Fredry, Tuwima, Witkacego, Miłosza, Herberta, Młynarskiego. "Obracamy się w kręgu poetów i pisarzy, którzy starali się tę naszą świadomość w rozmaitych momentach historycznych opisywać. I ten chór głosów będzie w naszym »Weselisku« słyszalny" – mówił Maj.

Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta przygotował projekt "Chochoły i paralusy", w ramach którego w sobotę odbędą się warsztaty plastyczne, literackie i koncert poezji śpiewanej. "Warsztaty są pretekstem do tego, by ich uczestników wprowadzić w epokę Młodej Polski, przedstawić życie i twórczość Stanisława Wyspiańskiego" – mówiła dyrektorka Ośrodka Małgorzata Jezutek. Jak podkreśliła animatorzy nie przychodzą do mieszkańców peryferyjnych osiedli Nowej Huty takich jak Kościelniki, Łuczanowice czy Wolica z gotową ofertą, ale będą oni współtwórcami i wykonawcami tego, co się będzie działo.

Biblioteka Kraków zaprasza m.in. do Klubu Pod Jaszczurami na pokaz mody inspirowanej twórczością Wyspiańskiego oraz na plac Jana Nowaka – Jeziorańskiego na widowisko "Cienie Wesela Stanisława Wyspiańskiego" przygotowane we współpracy z Teatrem Otwartym TO. W oknach zabytkowego budynku Dworca Głównego widzowie będą obserwowali cienie rzucane przez lalki oraz rekwizyty i usłyszą kwestie wygłaszane przez aktorów.

W sali obrad Urzędu Miasta zaplanowano spotkanie "Cóż po poecie? Poeci Krakowa", podczas którego wiersze własne i innych autorów czytać będą: Józef Baran, Wojciech Bonowicz, Ryszard Krynicki, Leszek Aleksander Moczulski, Jakub Kornhauser, Julian Kornhauser, Jan Polkowski, Stanisław Stabro, Adam Ziemianin.

Fundacja Ha!art w Bunkrze Sztuki zaprezentuje w sobotę multimedialny pokaz poematu "rozkwitającego" Tadeusza Peipera, napisanego w 1924 r. "Poemat rozkwitający polega na tym, że już w pierwszym wersie mamy zawartą całą treść, która potem się rozwija, »rozkwita«. Chcemy to »rozkwitanie« pokazać wykorzystując nowoczesne technologie. Staramy się awangardowe środki wyrazu używane w poezji zaprezentować w awangardowy sposób" - mówił Jakub Baran z Fundacji Korporacja Ha!art. Program Nocy Poezji jest dostępny na stronie internetowej www.krakowskienoce.pl. (PAP)