Aktualności

grafika informacyjna
05.04.2024

61. Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii już od poniedziałku

W poniedziałek rozpocznie się 61. edycja Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii, najbardziej prestiżowej imprezy poświęconej książce dziecięcej. W tym roku wśród wystawców znalazło się 38 wydawnictw z Polski, które zaprezentują się na polskim stoisku, organizowanym przez Instytut Książki.

Stoisko organizowane przez IK, podobnie jak w zeszłym roku, będzie miało 160 m2. Wśród gości tegorocznej edycji znaleźli się m.in. Tina Oziewicz, Aleksandra Zając, Piotr Karski, Marek Kamiński.

Podczas 61. Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii uhonorowany zostanie Piotr Karski za książkę „Złapię cię! Tutu i pojazdy”, która otrzymała jedno z trzech wyróżnień („Special Mention”) przyznanych w kategorii książek dla najmłodszych dzieci („Toddlers”) w ramach prestiżowej Bologna Ragazzi Award.

Już po raz pięćdziesiąty ósmy odbędzie się w Bolonii także doroczna wystawa prac ilustratorów książek dla dzieci z całego świata. W tym roku zaprezentuje się na niej Aneta Łukiańska. Międzynarodowe jury Illustrators Exhibition 2024 spośród 3520 zgłoszeń z 81 krajów wybrało 79 ilustratorek i ilustratorów, których prace będą prezentowane podczas tegorocznych 61. Międzynarodowych Targów Książki Dziecięcej w Bolonii. Obok pracy Anety Łukiańskiej na wystawie znajdą się ilustracje artystów z 31 krajów świata.

W ramach wystawy The BRAW Amazing Bookshelf zaprezentowanych zostanie sto najpiękniejszych książek wydanych w ubiegłym roku, w tym pięć poniższych pozycji polskich autorek i autorów:

  • ,,Butelka”; tekst Artur Gębka, ilustracje Agata Dudek (Wydawnictwo Widnokrąg)
  • ,,Pa, pa baloniku!”; tekst Agata Loth-Ignaciuk, ilustracje Małgorzata Nowak (Wydawnictwo Druganoga)
  • „Malote” Marianny Oklejak (Wydawnictwo bookolia z Hiszpanii)
  • ,,Jedzcie dzieci, czyli przecinek i spółka”; tekst Elżbieta Pałasz, ilustracje Dominika Czerniak-Chojnacka (Wydawnictwo Dwie Siostry)
  • ,,Ziemianie”; tekst Ewa Solarz, ilustracje Robert Czajka (Wydawnictwo Druganoga)

Ponadto w panelach dyskusyjnych podczas targów wezmą udział Anna Zdrojewska-Żywiecka z wydawnictwa Mamania (panel „Pisa in Bologna. How to fight low reading skills, organizowany przez EURead, którego członkiem jest Instytut Książki) i Magdalena Kłos-Podsiadło z wydawnictwa Wytwórnia (panel „The publishing of picture books between independence and militancy”).

Już w niedzielę 7 kwietnia zaś, jeszcze przed oficjalną inauguracją imprezy, odbędzie się konferencja „L’occhio del mondo”, czyli dzień prezentacji i paneli dyskusyjnych dla nauczycieli, bibliotekarzy, autorów i wszystkich miłośników literatury dziecięcej. W bolońskiej bibliotece Salaborsa spotkają się ci, którzy chcą podzielić się refleksją nad relacją między książkami ilustrowanymi i edukacją, a także doświadczeniami w promocji czytania. Magda Kłos-Podsiadło z wydawnictwa Wytwórnia została zaproszona do dyskusji pt. „Wydawanie książek obrazkowych: między niezależnością a zaangażowaniem”. Konferencja, organizowana przez wydawnictwo Topipittori i Stowarzyszenie Hamelin we współpracy z miastem Bolonia, zakończy się otwarciem wystawy prezentującej twórczość artystów oraz wybory edytorskie zaproszonych wydawnictw. Wśród 12 wydawców z całego świata swoje książki i ilustracje pokaże wydawnictwo Wytwórnia.

Targi, w których weźmie udział około 1500 wystawców, potrwają do czwartku 11 kwietnia.

Więcej informacji znaleźć można na stronie imprezy.

KC/IK