Aktualności

24.02.2021

40 sztuk w drugim etapie XIV Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Jak poinformowała we wtorek Marzena Szymik-Mackiewicz z Działu Literackiego Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, wyboru 40 tytułów spośród 206 sztuk zgłoszonych do XIV edycji konkursu dokonała komisja artystyczna Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran i Wojciech Owczarski.

W następnym etapie konkursu z 40 tekstami zapozna się kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i wybierze maksymalnie pięć sztuk, które będą nominowane do finału. W kapitule nagrody zasiadają: Justyna Jaworska, Piotr Dobrowolski, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek i Jerzy Stuhr. Tytuły wybrane do finału nagrody będą znane na przełomie marca i kwietnia.

Rozstrzygnięcie XIV Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej planowane jest na 23 maja 2021 r. Podczas uroczystej gali do rąk laureata trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych.

W tygodniu poprzedzającym ceremonię wręczenia nagrody planowane są czytania warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu oraz rozmowy z autorami sztuk, prowadzone przez Łukasza Drewniaka.

Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 r. jako rozwinięcie i uzupełnienie powołanego dwa lata wcześniej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Oba przedsięwzięcia są elementami jednego, wspólnego, najbardziej prestiżowego w Polsce projektu popularyzacji polskiej dramaturgii współczesnej. Od samego początku istnienia nagrody, najpierw jako członek Kapituły, obecnie jako szef programowy Festiwalu R@Port, opiekę nad konkursem sprawuje Jacek Sieradzki.

W ubiegłym roku Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna przyznana została Malinie Prześludze za sztukę „Debil”.

źródło: PAP, Robert Pietrzak