Aktualności

28.10.2020

4 listopada rusza Międzynarodowy Festiwal Kryminału

Spotkania z pisarzami, warsztaty literackie, dyskusje oraz wykłady wypełnią program 17. Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który w dniach 4-8 listopada odbędzie się we Wrocławiu. Niemal wszystkie wydarzenia festiwalowe odbędą się online.

Z powodu epidemii koronawirusa Międzynarodowy Festiwal Kryminału oraz towarzysząca mu gala wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru, które miały odbyć się we Wrocławiu w maju, zostały przeniesione na listopad.

Kinga Kucharczyk z biura prasowego festiwalu podkreśliła, że tegoroczna odsłona wydarzenia będzie inna niż dotychczasowe - bo też inny jest ten rok. „Pandemia pokrzyżowała nam szyki i wymusiła przeniesienie wydarzenia na jesień - ale się nie poddaliśmy. Przed miłośnikami kryminału niemal tydzień spotkań z najlepszymi polskimi autorami, rozmów okołoliterackich i wykładów” - powiedziała.

W ramach festiwalu zaplanowano spotkania m.in. z Katarzyną Bondą, Mariuszem Czubajem, Zygmuntem Miłoszewskim oraz Wojciechem Chmielarzem, Jakubem Ćwiekiem i Anną Kańtoch.

Odbędą się także dyskusje - między innymi o kryminale na ekranie, a także wykłady, z których będzie można dowiedzieć się, jak zostać pisarzem i „planować jak zawodowiec”. W programie znalazły się też kryminalne warsztaty literackie.

Każdego dnia festiwalu o godz. 20 w Muzeum Teatru będzie można zobaczyć spektakl „Śledztwo” będący koprodukcją Wrocławskiego Teatru Współczesnego oraz Teatru Ad Spectatores. Scenariusz spektaklu jest adaptacją jednej z dwóch kryminalnych powieści w dorobku Stanisława Lema. Akcja utworu została umieszczona przez autora w męskim świecie brytyjskiej policji. Jak podają twórcy, punktem wyjścia do pracy nad przedstawieniem, było obsadzenie w głównych rolach wyłącznie kobiet.

W trakcie festiwalu zostanie również przyznana Nagroda Wielkiego Kalibru. Otrzyma ją autor najlepszej powieści kryminalnej lub sensacyjnej, wydanej w roku poprzedzającym przyznanie wyróżnienia. Do tegorocznego finału nominowano siedem książek: „Toksyczni” Tomasza Duszyńskiego, „Raj” Marty Guzowskiej, „Paradoks kłamcy” Michała Kuzborskiego, „Wada” Roberta Małeckiego, „Roztopy” Jędrzeja Pasierskiego, „Ukryta sieć 2. Kimkolwiek jesteś” Jakuba Szamałka oraz „Warszawianka” Idy Żmiejewskiej.

Gala, podczas której ogłoszone zostanie nazwisko tegorocznego laureata odbędzie się 7 listopada. Podobnie jak w poprzednich latach, zwycięzca otrzyma statuetkę oraz nagrodę w wysokości 25 tys. zł, ufundowaną przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

Ze względu na pogarszającą się sytuację związaną z pandemią wszystkie wydarzenia festiwalowe, poza spektaklem „Śledztwo”, odbędą się online. Transmisje z wydarzeń będzie można oglądać na fanpage’ach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału oraz Portalu Kryminalnego.

źródło: PAP, Agata Tomczyńska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna