Aktualności

29.09.2020

4. Festiwal Teologii Politycznej: Leopold Tyrmand. Bikiniarz, pisarz, konwertyta

Bikiniarz, pisarz, konwertyta? Leopold Tyrmand to nadal zagadka. „Tyrmand był jednym z nielicznych ludzi pióra, którzy zdrowy rozsądek, dystans, smak i poczucie humoru zachowali w czasach gdy tak wielu wsparło totalitarny obłęd” — mówi Dariusz Karłowicz. Autor „Dziennika 1954” oraz „Złego” jest bohaterem tegorocznej, 4. edycji Festiwalu Teologii Politycznej organizowanego we współpracy z Filmoteką Narodową — Instytutem Audiowizualnym, która rozpocznie się już jutro. To kolejna postać wielkiego formatu, która dołączy do grona polskich pisarzy, którym poświęcone zostały dotychczasowe odsłony wydarzenia: Josepha Conrada, Zbigniewa Herberta, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Kolejne spotkania tegorocznej edycji Festiwalu Teologii Politycznej zabiorą gości w podróż do podnoszącej się z gruzów Warszawy, spojrzymy też za kulisy życia elit artystycznych w PRL, wrócimy do początków polskiej sceny jazzowej i do Ameryki widzianej oczami imigranta z Europy Środkowej. Leopold Tyrmand — choć bardzo znany, nadal potrafi zaskoczyć. Może właśnie dlatego, że jest legendą?

W ramach festiwalu odbędą się trzy dyskusje o fenomenie życia i twórczości Leopolda Tyrmanda. W debatach udział wezmą: redaktor naczelny „Jazz Forum” i gitarzysta basowy Paweł Brodowski, Antoni Libera, Wojciech Tomczyk, Dariusz Gawin, Mateusz Werner, a także autorzy książek poświęconych pisarzowi: Mariusz Urbanek, autor biografii „Zły Tyrmand”, Marcin Kowalczyk, autor rozprawy „Tyrmand karnawałowy” oraz autorzy książki „Tyrmand w Ameryce” Katarzyna-Kwiatkowska-Gawęcka i Maciej Gawęcki.

Po każdej debacie odbędzie się transmisja filmu poświęconego pisarzowi. Spotkania dopełni lektura wybranych fragmentów prozy i publicystyki Tyrmanda w interpretacji Jacka Braciaka, Andrzeja Ferenca i Andrzeja Mastalerza.

Pierwsza edycja festiwalu organizowana we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Tegoroczna odsłona już po raz trzeci odbędzie się we współpracy z Filmoteką Narodową — Instytutem Audiowizualnym.

Tegoroczna edycja odbywa się wyłącznie online.

Wydarzenia transmitowane będą za pośrednictwem kanału Teologii Politycznej w serwisie Youtube.

Pełny przegląd wydarzeń znaleźć można na stronie Teologii Politycznej.