Aktualności

20.10.2020

30 października mija termin zgłoszeń do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2022

Do 30 października można zgłaszać twórców do siódmej Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności w 2022 r. - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka prasowa Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku Marta Bańka.

„W trwającym naborze do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2022 rozpatrywane będą utwory poetów i poetek piszących w następujących językach (a także wszystkich ich istniejących formach i dialektach): język albański, język czeski, język estoński, język niemiecki oraz języki górno- i dolnołużycki, język polski oraz język kaszubski, język norweski oraz języki saamskie (lapońskie) i język kweński, język słoweński oraz język ukraiński” - podała rzeczniczka IKM.

Podkreśliła, że zmodyfikowane zostały zasady konkursu.

„Dotąd podstawowym kryterium zgłaszania poetów i poetek był kraj ich pochodzenia, obecnie zaś obowiązywać będzie kryterium języka. Ta zmiana wynika ze świadomości, że twórców znacznie bardziej definiuje język, w którym tworzą niż miejsce zamieszkania czy obywatelstwo” - wyjaśniła Bańka.

Zgłoszenia poetów i poetek tworzących w językach obcych mogą przesyłać tłumacze i tłumaczki literatury specjalizujący się w danym języku. Natomiast polskich twórców mogą typować wydawnictwa i inne podmioty publikujące poezję.

W nowym cyklu Nagrody Europejski Poeta Wolności możliwe są zgłoszenia zarówno całej twórczości (zakładające dokonanie przez tłumaczy autorskich wyborów poezji danego twórcy), jak i pojedynczych, już opublikowanych tomów.

W jury Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności zasiadają: Krzysztof Czyżewski (przewodniczący), Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska i Olga Tokarczuk.

Zwycięski poeta Nagrody Literackiej Miasta Gdańska otrzyma 100 tys. zł, a tłumacz 20 tys. zł.

Laureatką Nagrody Europejski Poeta Wolności 2020 została irlandzka autorka Sin,ad Morrissey za tom wierszy „O równowadze” oraz jej tłumaczka Magda Heydel. Laury wręczono 31 sierpnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Do 6. edycji Nagrody Europejski Poeta Wolności nominowanych było osiem tomów poezji.

Nagroda Literacka Europejski Poeta Wolności została ustanowiona przez Miasto Gdańsk w 2008 r. Przyznawana jest co dwa lata poecie z kraju europejskiego, który w najbardziej oryginalny sposób pisze o „wolności rozumianej w kategoriach osobistych, politycznych, religijnych oraz jako prawo do ekspresji intelektualnej, uczuciowej i zmysłowej”.

W 2010 r. zwycięzcą pierwszego konkursu został białoruski poeta Uładzimier Arłou za tom „Prom przez kanał La Manche” w przekładzie Adama Pomorskiego. Dwa lata później nagrodę zdobył niemiecki poeta Durs Gruenbein za tom „Mizantrop na Capri”, który przetłumaczył Andrzej Kopacki. W 2014 r. „Kanapą na rynku” - w tłumaczeniu Małgorzaty Wierzbickiej - konkurs wygrała Dorta Jagić z Chorwacji. W 2016 r. zwyciężyła Ana Blandiana z Rumunii tomikiem poezji „Moja ojczyzna A4” w tłumaczeniu Joanny Kornaś-Warwas. Natomiast w 2018 r. laur zdobyła poetka z Islandii Linda Vilhjalmsdottir za tomik „Wolność” przełożony przez Jacka Godka.(PAP)

źródło: PAP, Robert Pietrzak

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna