Aktualności
Polska Fundacja Fantastyki Naukowej uznała 14 lipca – dzień urodzin Jerzego Żuławskiego – Dniem Polskiej Fantastyki Naukowej, a zatem nieformalnym świętem wszystkich miłośników tego gatunku w naszym kraju. Decyzja była także okazją do uczczenia przypadającej wczoraj 150 rocznicy urodzin autora, który jest jednym z pionierów polskiej fantastyki naukowej.
„Polska literatura science fiction posiada obszerny i wartościowy dorobek, w ciągu dekad budowany przez kilka pokoleń pisarzy i pisarek, w tym osobistości takie jak Stanisław Lem czy Janusz A. Zajdel. Na szczególną uwagę zasługuje również autor rzadziej wspominany, który położył kamień węgielny fantastyki naukowej w naszym kraju – Jerzy Żuławski, żyjący na przełomie XIX i XX stulecia prozaik, dramaturg, poeta, filozof i działacz społeczny. Napisana przez niego w początkach zeszłego wieku Trylogia Księżycowa, składająca się z powieści »Na srebrnym globie« (1903), »Zwycięzca« (1910) i »Stara Ziemia« (1911), stanowi wzorzec dla współczesnej polskiej twórczości osadzonej w tym gatunku, zawierając kluczowe motywy literackie, wielokrotnie później eksplorowane – podróż pozaziemska, upadek cywilizacji, konsekwencje postępu” – napisano na facebookowej stronie Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej.
Uchwała podjęta przez Zarząd Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej w sprawie uznania dnia 14 lipca Dniem Polskiej Fantastyki Naukowej została poprzedzona konsultacjami z reprezentacją kręgów naukowych, artystycznych, literackich, dziennikarskich, biznesowych oraz fanowskich.
RP / źródło: Polska Fundacja Fantastyki Naukowej