Aktualności
Do trzeciej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" zgłoszono 126 książek. Najlepszą publikację 2017 roku poznamy w październiku, podczas Rybnickich Dni Literatury.
Nagroda jest przyznawana corocznie za najlepszą książkę napisaną i wydaną po polsku w poprzednim roku. Swoją nazwę wzięła od związanego z Rybnikiem Juliusza Rogera, XIX-wiecznego etnologa, etnografa, językoznawcy, a także przyrodnika i lekarza.
Jak informuje rybnicki samorząd, wśród książek ubiegających się obecnie o nagrodę są te pisane prozą, jak i wierszem, pozycje z obszaru historii, kultury, nauki, biograficzne, podróżnicze i dla dzieci. Wśród autorów są m.in. Marta Fox, Joanna Bator czy Dorota Masłowska. Zgłoszeń dokonywały głównie wydawnictwa, ale propozycje nadsyłali również sami autorzy, biblioteki i stowarzyszenia.
Ze zgłoszonymi książkami zapoznaje się teraz kapituła konkursu, którą tworzą przedstawiciele ośrodków literackich i uniwersyteckich z różnych stron kraju. Ze 126 nadesłanych propozycji wybierze najpierw 20 pozycji, a potem pięć nominuje do nagrody. Laureatem corocznej nagrody może być tylko jedna książka, za którą przyznana zostanie statuetka Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" oraz nagroda pieniężna w wysokości 40 tys. zł.
W dotychczasowych edycjach przedsięwzięcia wyłoniono dwie zwycięskie książki: „Kobro. Skok w przestrzeń” autorstwa Małgorzaty Czyńskiej (2016 r.) i „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia” Moniki Muskały (2017 r.).
Chcąc zaprezentować jak najszerszemu gronu książki zgłoszone do nagrody, miasto będzie organizowało wydarzenia pozwalające na zapoznanie się z wybranymi tytułami.
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku otrzymała po dwa egzemplarze wszystkich tytułów zgłoszonych do nagrody. (PAP)