Aktualności

13.08.2014

10. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Autorzy z Korei, Norwegii, Islandii, Kraju Basków, Irlandii i Polski wystąpią na prezentacjach 10. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. W programie obok filmów, koncertów, wystaw, wykładów i dyskusji znajdą się także monodramy i działania w przestrzeni miejskiej. Główne wydarzenia odbędą się w dniach od 1 do 5 października we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty.

Wybitny prozaik, dramaturg i eseista Andrzej Stasiuk, bezkompromisowa Dorota Masłowska, nieprzewidywalny Andrzej Sosnowski – te nazwiska otwierają listę twórców, których zobaczymy podczas jubileuszowego, 10. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. 

Po raz pierwszy w historii festiwal odwiedzi pisarz z Korei Południowej – urodzona w 1970 roku Han Kang, której „Wegetarianka” ukazała się w styczniu w polskim tłumaczeniu. Z Kraju Basków przyjedzie Iban Zaldua, a wielbiciele prozy irlandzkiej wysłuchają Philipa Ó Ceallaigha.

Bez wątpienia elektryzującym wydarzeniem będzie koncert grupy Mister D. z Dorotą Masłowską na czele, której pierwsza płyta „Społeczeństwo jest niemiłe” wywołała wielkie kontrowersje. 

Rozmywanie granic między literaturą a innymi formami wyrazu to jedno z wyzwań, które Międzynarodowy Festiwal Opowiadania realizuje od pierwszej edycji w 2004 roku. Dlatego nie zabraknie popularnych projekcji filmowych – zobaczymy zarówno rzetelne adaptacje dzieł literackich oraz filmy mniej bezpośrednio inspirowane literaturą czy biografiami pisarzy. Uczestnicy będą mieli również okazję obejrzeć monodramy inspirowane opowiadaniami.

Program festiwalu uzupełnia projekt „Transgresje – międzynarodowa wymiana narracji”, realizowany przez Towarzystwo Aktywnej Komunikacji we współpracy z Norwegią, Islandią i Liechtensteinem. Biorą w nim udział Janusz Rudnicki, Grażyna Plebanek, Marek Bieńczyk, Inga Iwasiów, Piotr Paziński i Ziemowit Szczerek. Wraz z nimi wystąpią Christine Glinski-Kauffman i Stefan Sprenger z Liechtensteinu, Laila Stien i Mikkel Bugge z Norwegii oraz troje Islandczyków: Kristin Eiríksdóttir, Thorarinn Eldjarn i Halldór Armand Ásgeirsson.

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania 2014–2016 jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków miasta Wrocławia w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Współorganizatorem jest Biuro Festiwalowe Impart 2016.

Projekt „Transgresje – międzynarodowa wymiana narracji” jest współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009–2014 pochodzących z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu oraz ze środków krajowych.