Aktualności

fot. IK
30.04.2018

Abu Dhabi: nie tylko polska literatura, ale też kuchnia, muzyka i warsztaty dla dzieci

Nie tylko literatura, ale także polska kuchnia, muzyka, taniec, warsztaty dla dzieci - czekały na uczestników 28. Międzynarodowych Targów Książki w Abu Dhabi, gdzie Polska - po raz pierwszy - jest gościem honorowym.

Od środy w Abu Dhabi (ZEA) trwają 28. Międzynarodowe Targi Książki - jedno z największych wydarzeń tego rodzaju na Bliskim Wschodzie.

"Przygotowując się do targów w Abu Dhabi doszliśmy do wniosku, że nie chcemy pokazać wyłącznie książek czy utworów wyrywkowo, ale że chcemy zaprezentować je w kontekście szeroko pojętej polskiej kultury" - podkreśliła Agnieszka Urbanowska, specjalistka do spraw współpracy zagranicznej Instytutu Książki.

"Z tego powodu na targach prezentujemy lokalnej publiczności to, co jemy, jak wygląda polska kuchnia, dorobek naszych świetnych polskich ilustratorów, którzy poprzez wesołą, ciekawą, aktywną formę warsztatów opowiadają nieco o polskich malarzach. Dodatkowo zespół Tęgie Chłopy zaprezentował wybrane polskie tańce i muzykę" - dodała Urbanowska.

Polska, jako gość honorowy targów, prezentuje nie tylko literaturę, wykłady i spotkania z autorami, ale także ilustrację dla dzieci. Małgorzata Gurowska, współautorka książki "Lokomotywa/IDEOLO", poprowadziła warsztaty na podstawie książki. Uczestnicy zajęć stworzyli kontynuację pociągu z wiersza Juliana Tuwima "Lokomotywa", wypełniając rysunkami kolejne wagony. "Dlatego że tych wagonów jest ze czterdzieści, sam nie wiem, co się w nich jeszcze mieści, były one wypełniane najważniejszą dla dzieci treścią" - powiedziała PAP Gurowska, cytując fragment wiersza Juliana Tuwima "Lokomotywa".

Warsztaty muzealne pt. "W pracowni malarza" prowadziły edukatorki Muzeum Narodowego w Warszawie: Aleksandra Kresowska-Pawlak i Katarzyna Szymbert.

Na młodszych uczestników targów czekały także turnieje gry planszowej Super Farmer firmy Granna. Dorota Mostepan z Granny powiedziała PAP, że na targach w Abu Dhabi są już po raz trzeci. "Przyjeżdżamy tutaj m.in. z naszą bestsellerową grą planszową - Super Farmer. Ku naszemu ogromnemu zdziwieniu gra została bardzo dobrze przyjęta przez mieszkańców Abu Dhabi" - podkreśliła. Dodała, że Super Farmer to gra dla całych rodzin, a nie tylko dla dzieci. "Kulturowo, rzeczywiście, są między nami pewne różnice, ale ta gra zdecydowanie integruje, jest tutaj nawet element rywalizacji między zawodnikami" - zwróciła uwagę Mostepan. "Zawsze uważamy, że klient powinien zobaczyć produkt, dotknąć go i spróbować w niego zagrać" - zaznaczyła.

W trakcie targów nie zabrakło także polskiej muzyki i tańców. Polski folklor zaprezentowała kapela Tęgie Chłopy, kontynuująca tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny. Zespół, oprócz koncertów, przeprowadził także warsztaty tańca i zabawy dla dzieci. "Takie gry i zabawy na pewno zbliżają ludzi do siebie. Dzieci tworzą publiczność, która reaguje bardzo żywo i nie ma problemu, żeby w pierwszej sekundzie rzucić się do zabawy przy naszej muzyce. Dzięki temu ci najmłodsi uczestnicy targów mogli czynnie uczestniczyć w warsztatach" - powiedziała PAP Dorota Murzynowska z kapeli.

W Abu Dhabi nie brakuje także akcentu kulinarnego - na gości czekały specjalne warsztaty poświęcone kuchni polskiej, połączone z degustacją polskich potraw. (PAP)