Aktualności

14.01.2014

"Mały przegląd" zdigitalizowany

Jeden z najbardziej niezwykłych eksperymentów w historii prasy, gazetę tworzoną w międzywojennej Warszawie przez dzieci dla dzieci można teraz przeglądać i czytać w internecie. Ponad 670 numerów pisma "Mały Przegląd" zdigitalizowała cyfrowa biblioteka Polona (zobacz tutaj). 

"Mały Przegląd" wychodził od 1926 roku do wybuchu wojny - raz w tygodniu w Warszawie jako bezpłatny dodatek do "Naszego Przeglądu", jednej z największych żydowskich gazet codziennych w języku polskim. Z inicjatywą stworzenia pisma wyszedł Janusz Korczak, który był pierwszym redaktorem pisma. To w jego głowie narodził się pomysł magazynu, w którym - inaczej niż zwykle - to dzieci tworzyłyby czytane przez siebie teksty. Gazetka powstawała w dziecięcej redakcji na ul. Nowolipki 7 w Warszawie, a jej treść stanowiły głównie artykuły i listy przysyłane przez dziecięcych czytelników i korespondentów gazety - opowiadania, reportaże, ale też skargi, żale, problemy (na które redaktorzy, m.in. Korczak, odpowiadali na łamach pisma). 

Dotychczas pismo było przechowywane na mikrofilmach w Bibliotece Narodowej i znane prawie wyłącznie badaczom. Teraz dostępne jest w całości na stronie Polona.pl, cyfrowej bibliotece prowadzonej przez Bibliotekę Narodową. Można tam znaleźć ogółem 675 numerów z lat 1926-1939. 


za www.culture.pl