Manifest

Popularyzujemy czytelnictwo, wspieramy pisarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, tych, którzy czytają i chcą czytać, aktywizujemy nieczytających.

Popularyzacja

Promujemy polską literaturę za granicą. Dzięki realizacji Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się prawie 2200 tłumaczeń polskich książek!

Promocja

Aktualności

17.10.2018

Anna Burns z Nagrodą Bookera

Powieść Milkman północnoirlandzkiej pisarki Anny Burns została nagrodzona we wtorek prestiżową nagrodą literacką Man Booker 2018. „Żadne z nas nigdy nie czytało wcześniej czegoś takiego” - zachwycał się przewodniczący jury Kwame Anthony Appiah. 56-letnia Burns jest pierwszą pisarką z Irlandii Północnej, która otrzymała Bookera.

17.10.2018

John Maxwell Coetzee otrzyma doktorat honoris causa Uniwersytetu Śląskiego

Laureat Nagrody Nobla i dwukrotny zdobywca Nagrody Bookera, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy John Maxwell Coetzee odbierze 23 października w Katowicach doktorat honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.

16.10.2018

„M.U.Z.Y.K.A.” po czesku ze wsparciem Instytutu Książki

W Czechach ukazało się tłumaczenie książki M.U.Z.Y.K.A. w przekładzie Ondřeja Blabolila. Wydanie pozycji autorstwa Michała Libery i Michała Mendyka z ilustracjami Aleksandry i Daniela Mizielińskich wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

16.10.2018

Czytelnictwo. Nadzieja w dzieciach?

W piątek 26 października na 22. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie odbędzie się dyskusja pod tytułem „Czytelnictwo. Nadzieja w dzieciach?”. Organizują ją Ambasada Szwecji, Polska Izba Książki i Instytut Książki.

16.10.2018

Polscy autorzy nominowani do Nagrody im. Astrid Lindgren

Jedenastego października podczas Targów Książki we Frankfurcie przewodniczący jury Boel Westin ogłosił listę nominowanych do Nagrody im. Astrid Lindgren 2019 (ALMA, Astrid Lindgren Memorial Award). W gronie wyróżnionych znaleźli się polscy autorzy książek dziecięcych, a także kampania społeczna Cała Polska Czyta Dzieciom.

16.10.2018

Wręczono doroczne nagrody miesięcznika „Teatr”

Maja Kleczewska laureatką Nagrody im. Konrada Swinarskiego, Anna Seniuk i Andrzej Kłak z Nagrodami im. Aleksandra Zelwerowicza, a Zygmunt Malanowicz uhonorowany nagrodą specjalną „Teatru” - w poniedziałek w Instytucie Teatralnym w Warszawie wręczono laury miesięcznika „Teatr”. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki

15.10.2018

Słowo od tłumacza. „Bardzo literacki język nie pasuje do Prusa” – wywiad z Miriam Borenstein

Miriam Borenstein, tłumaczka z języka polskiego na język hebrajski, opowiada o tym, jak to się stało, że postanowiła tłumaczyć literaturę polską na język hebrajski, o największych trudnościach podczas przekładania Lalki Prusa, specyfice języka hebrajskiego, a także o roli Instytutu Książki we wspieraniu przekładów na języki obce.

15.10.2018

Laureat Nagrody Transatlantyk Bill Johnston w Krakowie

Bill Johnston, laureat przyznawanych przez Instytut Książki nagród Transatlantyk oraz Found in Translation Award, autor najnowszego przekładu Pana Tadeusza” na język angielski, który powstał dzięki wsparciu Instytutu w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND, będzie gościem sesji „Pan Tadeusz” w XXI wieku. Wokół nowego przekładu poematu Mickiewicza na język angielski, która odbędzie się 19 października 2018 na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tłumacz spotka się także z czytelnikami w księgarni Massolit Books.

15.10.2018

„Drzewa” Piotra Sochy na Frankfurter Buchmesse

Podczas czwartego dnia Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie Piotr Socha wziął udział w spotkaniu promocyjnym Drzew, pięknej książki ilustrowanej, którą stworzył w duecie z Wojciechem Grajkowskim.

15.10.2018

„Czytanie na śniadanie” w Dwójce ze wsparciem Instytutu Książki

Od ósmego października do końca roku na antenie radiowej Dwójki można posłuchać audycji literackiej „Czytanie na śniadanie”, która powstaje dzięki wsparciu Instytutu Książki. Audycja emitowana jest w paśmie muzyczno-informacyjno-publicystycznym „Poranek Dwójki” od poniedziałku do piątku o godzinie 9.50.

15.10.2018

28 tysięcy czytelników na Śląskich Targach Książki

W niedzielę 14 października zakończyły się 4. Śląskie Targi Książki. Targi trwały od piątku i wzięło w nich udział ponad 180 wystawców oraz blisko 150 autorów.

15.10.2018

Maryse Condé laureatką alternatywnego Nobla

Pisarka z Gwadelupy Maryse Condé została laureatką Nagrody Literackiej Nowej Akademii, czyli alternatywnej Nagrody Nobla, wręczanej w miejsce tegorocznego Nobla w dziedzinie literatury.

14.10.2018

Angelus dla Macieja Płazy!

Maciej Płaza otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus za  powieść Robinson w Bolechowie. Płaza jest pierwszym polskim laureatem tego wyróżnienia. Nagroda została wręczona w sobotę wieczorem podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

12.10.2018

Przekłady książek Żanny Słoniowskiej i Olgi Tokarczuk nominowane do Warwick Prize for Women in Translation

Antonia Lloyd-Jones i Jennifer Croft zostały nominowane do Warwick Prize for Women in Translation za przekłady powieści – odpowiednio – Żanny Słoniowskiej Dom z witrażem (The House with the Stained-Glass Window) i Olgi Tokarczuk Bieguni („Flights”). Obydwa tłumaczenia ukazały się dzięki wsparciu Instytutu Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

12.10.2018

Polska książka obrazkowa na Frankfurter Buchmesse

Podczas trzeciego dnia Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie Maria Deskur, dyrektor zarządzająca Wydawnictwa Egmont, przedstawiła zagranicznym wydawcom najbardziej utalentowanych polskich ilustratorów książek dziecięcych, a także najciekawsze książki dla dzieci i najważniejsze oficyny wydawnicze.

12.10.2018

Masłowska, Małecki i Żulczyk na festiwalu literackim w Toronto

W tegorocznym festiwalu literackiego w Toronto, Toronto International Festival of Authors, weźmie udział troje pisarzy z Polski. Będą oni gośćmi spotkania Celebrating Poland: With Jakub Małecki, Dorota Masłowska & Jakub Żulczyk. Gospodarzem wieczoru będzie prof. Tamara Trojanowska z University of Toronto, a spotkanie poprowadzi pisarka, Ewa Stachniak. Partnerami Festiwalu są Instytut Książki oraz Konsulat Generalny RP w Toronto.

12.10.2018

Teofrasty wręczone

Jedenastego października po raz dziesiąty  redakcja magazynu „Charaktery” przyznała Nagrody Teofrasta autorom najlepszych polskich książek psychologicznych. Nagrody Specjalne Teofrast Superstar w tym roku otrzymali prof. Robert Cialdini i prof. Jerzy Brzeziński.

12.10.2018

Konwicki kontra Iwaszkiewicz. Piąty odcinek „Pojedynków stulecia” w TVP Kultura

W kolejnym odcinku „Pojedynków stulecia" starły się postawy dwóch nietuzinkowych postaci polskiej sceny literackiej: Tadeusza Konwickiego i Jarosława Iwaszkiewicza. Program przybliża widzom te postaci, które są najbardziej reprezentatywne dla przełomowych momentów w historii polskiej drogi do wolności.

12.10.2018

Trwa akcja „100 książek na 100-lecie niepodległości”!

Osiemnastego września Program 3 Polskiego Radia rozpoczął prezentację najważniejszych dzieł polskiej literatury opublikowanych po roku 1918. Partnerem cyklu „100 książek na 100-lecie niepodległości” jest Instytut Książki.

12.10.2018

Uładzimir Arłou laureatem nagrody literackiej im. Giedroycia

Pisarz, poeta i historyk Uładzimir Arłou został zwycięzcą siódmej edycji nagrody im. Jerzego Giedroycia, przyznawanej przez białoruski PEN Club i niezależny Związek Pisarzy Białoruskich.

11.10.2018

21. Targi Wydawców Katolickich w Lublinie

W dniach od 20 – 22 listopada na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbędą się 21. Targi Wydawców Katolickich organizowane przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

11.10.2018

Ukazała się książka „O Szczurku-Krokodylku. Dla szczurów i nie-szczurów od lat 7 do 77. Wybór wierszy dla dzieci” Marii Gorzechowskiej

Ukazało się pierwsze wydanie twórczości niezwykle zasłużonej dla Polski i utalentowanej Marii Gorzechowskiej, O Szczurku-Krokodylku. Dla szczurów i nie-szczurów od lat 7 do 77. Wybór wierszy dla dzieci. Jej wiersze przeleżały w szufladzie ponad 70 lat, a teraz wydała je oficyna Marruda przy wsparciu Instytutu Książki poprzez program Literatura. Utworom towarzyszą ręcznie przygotowane malarskie ilustracje Anny Rudnickiej-Litwinek.

11.10.2018

Prof. Marek A. Cichocki na Frankfurter Buchmesse. Polska w Europie: między Wschodem a Zachodem czy Północą a Południem?

Z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości podczas Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie odbyła się dyskusja poświęcona zbiorowi esejów Marka A. Cichockiego Północ i Południe.

11.10.2018

Wybór wierszy Juliana Kornhausera w Stanach Zjednoczonych ze wsparciem Instytutu Książki

W Stanach Zjednoczonych ukazało się tłumaczenie wierszy wybranych Juliana Kornhausera, I'm Half of Your Heart: New and Selected Poems, 1967―2017 w przekładzie Piotra Florczyka. Wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

11.10.2018

Przekład „Biegunów” Olgi Tokarczuk w finale National Book Award

Przekład Biegunów Olgi Tokarczuk znalazł się w ścisłym finale prestiżowej amerykańskiej nagrody literackiej National Book Award. Wraz z czterema innymi pozycjami został nominowany w kategorii książek tłumaczonych na angielski. Laureata poznamy 14 listopada. Tłumaczenie Biegunów autorstwa Jennifer Croft powstało dzięki współfinansowaniu ze strony Instytutu Książki w ramach Programu Translatorskiego ©Poland.

11.10.2018

„Literatura kobiet” w Krakowie

Dziewiętnastego października o godzinie 18.00 w Księgarni Pod Globusem odbędzie się spotkanie „Literatura kobiet – osobny czy wspólny pokój? Nagrody, rynek, przekłady”  .

10.10.2018

„Trylogia husycka” Sapkowskiego ukaże się po angielsku

Brytyjski wydawca Gollancz i amerykański Orbit zakupiły prawa do wydania przekładu Trylogii husyckiej Andrzeja Sapkowskiego. Cykl przełoży tłumacz Wiedźmina, David French.

10.10.2018

„Czarnoksiążnik” i „Przodownicy lektury” w Trójce ze wsparciem Instytutu Książki

Do końca roku na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia będzie można posłuchać dwóch audycji literackich – „Czarnoksiążnika” i „Przodowników lektury” – które powstają przy wsparciu Instytutu Książki.

10.10.2018

Dziś ruszyły Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie! [zdjęcia]

Frankfurter Buchmesse to najważniejsze branżowe wydarzenia w świecie wydawniczym. Na targach nie mogło zabraknąć Instytutu Książki, który jest organizatorem polskiego stoiska. Targi rozpoczęły się dziś i potrwają do niedzieli.

10.10.2018

Dwa miliony złotych dla Biblioteki Publicznej w Krotoszynie

Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie otrzymała 2 miliony złotych w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020,  będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki. Kwota zostanie przeznaczona na inwestycje wewnątrz budynku, w tym zamontowanie windy.

10.10.2018

Książka tygodnia: „Wiara” Anny Kańtoch

Zadziwiające, jak wiele może się wydarzyć w jednej niedużej dolnośląskej miejscowości w ciągu kilku wiosenno-letnich miesięcy 1986 roku: zagadkowe morderstwa młodych, nieznanych w okolicy kobiet, tajemnicze zniknięcia trzech poprzednich miejscowych proboszczów i protesty hipisów przeciwko powstającej w pobliżu wioski elektrowni jądrowej. Tę gęstą jak upalne lipcowe powietrze atmosferę w Rokitnicy podkręcają echa katastrofy czarnobylskiej i pojawiający się co jakiś czas napis na drzwiach kościoła: „zło przyjdzie ze wschodu”.

10.10.2018

Już 550 bibliotek w akcji Lustra Biblioteki

Do odkrywania międzypokoleniowych wartości w ramach akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” Lustra Biblioteki włączyło się już ponad 550 bibliotek z całej Polski. Liczba placówek organizujących warsztaty w ramach obchodów stulecia niepodległości ciągle rośnie – wzrastają także nowe drzewa łączące Polskę.

10.10.2018

Wczoraj rozpoczął się Warszawski Festiwal Herbertowski

- Zbigniew Herbert i Tadeusz Różewicz mieli ze sobą więcej wspólnego, niż przyjęło się uważać, na przykład potrzebę ciągłego redefiniowania siebie - mówili uczestnicy wtorkowego spotkania pt. „Herbert poeta”, które otworzyło Warszawski Festiwal Herbertowski.

09.10.2018

Jutro ruszają Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie!

Frankfurter Buchmesse to najważniejsze branżowe wydarzenia w świecie wydawniczym. Co roku bierze w nim udział około 300 tysięcy odwiedzających. Wśród nich nie zabraknie Instytutu Książki, który jest organizatorem polskiego stoiska. Targi rozpoczną się jutro i potrwają do niedzieli.

09.10.2018

„Pan Tadeusz” po angielsku. Spotkanie z tłumaczem Billem Johnstonem, laureatem Nagrody Transatlantyk

Gościem tegorocznej edycji Festiwalu Tradycji Literackich będzie w sobotę Bill Johnston, laureat przyznawanych przez Instytut Książki nagród Transatlantyk oraz Found in Translation Award, autor najnowszego przekładu Pana Tadeusza” na język angielski. Johnston to także tłumacz m.in. utworów Juliusza Słowackiego, Wiesława Myśliwskiego i Witolda Gombrowicza. Spotkanie poprowadzi dr Marcin Hamkało.

09.10.2018

Dyskusyjne Kluby Książki w liczbach

Przedstawiamy najnowsze dane dotyczące programu Dyskusyjne Kluby Książki, który od ponad 11 lat jest realizowany przez Instytut Książki we współpracy z bibliotekami wojewódzkimi. Do końca sierpnia 2018 r. liczba klubów wzrosła do 1688, tj. o 75 w stosunku do końca 2017 roku. Obecnie w Polsce działa 584 kluby dla dzieci i młodzieży oraz 1104 kluby dla dorosłych.

09.10.2018

Nagroda główna 14. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania dla Barbary Sadurskiej

We Wrocławiu przyznano nagrody Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Nagrodę główną w wysokości trzech tysięcy złotych w konkursie na najlepsze opowiadanie pod hasłem „ostatni bankiet prezydenta” otrzymała Barbara Sadurska za utwór Pełnia. Wręczono również wyróżnienia w konkursie translatorskim.

09.10.2018

Odszedł Oleg Pawłow, laureat nagrody Angelusa

W wieku 48 lat zmarł w poniedziałek rosyjski pisarz Oleg Pawłow; przyczyną śmierci był zawał serca. W 2017 roku Pawłow został uhonorowany Literacką Nagrodą Europy Środkowej „Angelus” za Opowieści z ostatnich dni. O śmierci pisarza poinformował publicysta Płaton Biesiedin.

08.10.2018
Tagi: Czytaj PL

Emce kwadrat Ambasadorem akcji Czytaj PL!

Do grona Ambasadorów akcji Czytaj PL i jej szkolnej odsłony „Upoluj swoją książkę” dołączyło Emce kwadrat!

08.10.2018

Ignacy Karpowicz ze Śląskim Wawrzynem Literackim 2017

W tegorocznym Plebiscycie Czytelników Biblioteki Śląskiej na Książkę Roku 2017 najwięcej głosów oddano na powieść „Miłość” Ignacego Karpowicza. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się w najbliższy piątek podczas 4. Śląskich Targów Książki.

08.10.2018

Nocny Stolik #6. Wojciech Chmielewski: Czytam w dość przypadkowy sposób

Prozaik Wojciech Chmielewski, laureat Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego oraz Nagrody im. Cypriana Norwida, opowiada o pierwszej fascynacji Dickensem, pisarskim wypaleniu Salingera, miłości do Saula Bellowa, namiętnej lekturze Marka Nowakowskiego, Kazimierza Orłosia i Kornela Filipowicza, o współczesnych pisarzach, którym kibicuje, książkach, które mocno przeżył, a także zdradza, jakie pytanie zadaje sobie, gdy pisze.

08.10.2018

Czytanie wrażeniowe – sposób na uwagę dziecka

Jak utrzymać uwagę malucha na książce? Jak sprawić, by wspólne czytanie przynosiło jak najwięcej korzyści dla jego rozwoju? I jak samemu zaangażować się w ten codzienny, rodzinny rytuał? O wyzwaniach, z którymi mierzy się wielu rodziców, opiekunów, dziadków czy nauczycieli opowiada Małgorzata Swędrowska, autorka metody czytania wrażeniowego.

07.10.2018

Nike dla Marcina Wichy

Dziś wieczorem w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego po raz 22. wręczono Nagrodę Literacką „Nike”. Jury – podobnie jak dzień wcześniej czytelnicy – uhonorowało Rzeczy, których nie wyrzuciłem Marcina Wichy.

05.10.2018

Akcja CZYTAJ PL 2018 zbliża się wielkimi krokami!

Na początek mamy świetną wiadomość dla uczniów szkół średnich, którzy chcą promować czytanie wśród swoich znajomych. W ramach drugiej edycji projektu „Upoluj swoją książkę” skierowanego do młodzieży szkół ponadpodstawowych przygotowaliśmy tysiąc darmowych koszulek z kodem dającym dostęp do 12 książkowych bestsellerów.

05.10.2018

Katalog „Poland – History Worth Knowing” po raz pierwszy w historii

Instytut Książki z okazji stulecia odzyskania niepodległości przygotował po raz pierwszy specjalny katalog „Poland – History Worth Knowing”. Katalog zostanie zaprezentowany na targach książki Frankfurter Buchmesse. Przybliża on najciekawsze z punktu widzenia wydawców i czytelników zagranicznych pozycje dotyczące historii Polski.

05.10.2018

Śląskie Targi Książki już za tydzień

Czwarte Śląskie Targi Książki rozpoczynają się w przyszły piątek. Impreza odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Współgospodarzem Targów są Katowice, partnerem merytorycznym spółka Targi Książki, a za organizację wykonawczą odpowiada firma Murator EXPO.

05.10.2018

„Ufam. Śladami Świętej Siostry Faustyny” Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia w Chorwacji ze wsparciem Instytutu Książki

W Chorwacji ukazało się tłumaczenie książki Ufam. Śladany Świętej Siostry Faustyny w przekładzie Goran Andrijanicia. Wydanie dzieła Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

05.10.2018

Broniewski kontra Tuwim. Piąty odcinek „Pojedynków stulecia” w TVP Kultura

W kolejnym odcinku „Pojedynków stulecia" starły się postawy dwóch nietuzinkowych postaci polskiej sceny literackiej: Władysława Broniewskiego i Juliana Tuwima. Program przybliża widzom te postaci, które są najbardziej reprezentatywne dla przełomowych momentów w historii polskiej drogi do wolności.

04.10.2018

„Literatura pisana przez kobiety ma mocną pozycję w literaturze polskiej”. Prof. Krzysztof Koehler przybliża katalogi Instytutu Książki

We wtorek podczas śniadania prasowego odbyła się prezentacja trzech katalogów Instytutu Książki: „New Books from Poland 2018”, „The Polish Book Market 2018 i „Poland – History Worth Knowing”. Katalogi zostaną zaprezentowane na zbliżających się targach książki Frankfurter Buchmesse, najważniejszym branżowym wydarzeniu w świecie wydawniczym.

04.10.2018

Ruszyło głosowanie na Książkę Historyczną Roku

Jury konkursu Książka Historyczna Roku o Nagrodę im. Oskara Haleckiego nominowało 26 książek, które wezmą udział w III etapie zmagań konkursowych. Pierwszego października na stronie www.ksiazkahistorycznaroku.pl ruszyło głosowanie internetowe w dwóch kategoriach.

04.10.2018

Październikowy numer „Nowych Książek” już w księgarniach!

Październikowy numer „Nowych Książek" trafił już do sprzedaży. W numerze między innymi rozmowa z Jerzym Limonem i ponad sto recenzji nowości wydawniczych. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

03.10.2018

Niższy VAT na publikacje elektroniczne

Podczas lipcowego posiedzenia ECOFIN (Economic and Financial Affairs Council – Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych) ministrowie finansów państw Unii Europejskiej nie doszli do porozumienia w sprawie redukcji stawek VAT na publikacje elektroniczne i postanowili przenieść ten temat na obrady w październiku br. Podczas posiedzenia Rady w dniu 2.10.2018 roku ta długo oczekiwana decyzja została nareszcie podjęta.

03.10.2018

Macedońskie wydanie „Ostatniej miłości” Elizy Orzeszkowej ze wsparciem Instytutu Książki

W Macedonii ukazało się tłumaczenie Ostatniej miłości w przekładzie Iliji Trajkowskiego. Wydanie powieści Elizy Orzeszkowej wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

02.10.2018

Słowo od tłumacza. „Tłumaczenie daje tekstowi podwójne życie. Przekład to czuła lektura” – wywiad z Isabelle Macor

Isabelle Macor, tłumaczka z języka polskiego na język francuski, opowiada o tym, jak zaczęła się jej przygoda z polszczyzną i dlaczego nauczyła się szybko języka polskiego, o fascynacji prozą Isaaca Singera, spotkaniu z Tadeuszem Różewiczem, przekładach polskiej poezji, trudnościach z tłumaczeniem Krzysztofa Siwczyka, a także o roli Instytutu Książki we wspieraniu przekładów na języki obce.

02.10.2018

Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do tegorocznej Nagrody Identitas

Fundacja Identitas rozpoczęła we wrześniu br. rejestrację zgłoszeń do tegorocznej Nagrody Identitas. Przyjmowanie zgłoszeń trwać będzie do 10 października 2018 roku (o terminowym zgłoszeniu decyduje data stempla pocztowego). Począwszy od roku 2014 Nagroda Identitas przyznawana jest corocznie, w okresie jesienno-zimowym, najlepszej polskiej książce poprzedniego roku. Jury przyznaje jedną niepodzielną nagrodę w dziedzinie piśmiennictwa humanistycznego, ze szczególnym uwzględnieniem literatury pięknej, prozy, literatury faktu i piśmiennictwa historycznego, a także do trzech nagród specjalnych.

02.10.2018

W piątek rozpocznie się 14. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Hasłem tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, który w piątek rozpocznie się we Wrocławiu, jest „Władza”. Festiwal poświęcony będzie krótkim formom i oddziaływaniu literatury na inne dziedziny sztuki, a jego głównym punktem będzie lektura opowiadań przez autorów z Polski i zagranicy.

02.10.2018

New Books from Poland 2018

Dziś podczas śniadania prasowego swoją premierę miał katalog „New Books from Poland 2018”, który zaprezentowany zostanie zagranicznym wydawcom podczas zbliżających się targów książki Frankfurter Buchmesse, najważniejszego branżowego wydarzenia w świecie wydawniczym. Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, profesor Krzysztof Koehler i specjalista ds. współpracy z zagranicą Mateusz Adamski przedstawili ponadto dwa inne katalogi: „The Polish Book Market 2018”, przybliżający realia polskiego rynku wydawniczego, a także – przygotowany po raz pierwszy w historii – katalog „Poland – History Worth Knowing”.

02.10.2018

Poznaliśmy nominowanych do Nagrody im. Beaty Pawlak 2018

Kapituła pod przewodnictwem Adama Szostkiewicza ogłosiła listę pięciu książek nominowanych do tegorocznego lauru. W finale znaleźli się Karolina Bednarz, Ewa Wanat, Tomasz Owsiany, a także dwa duety rozmówców: Jakub Winiarski i Piotr Ibrahim Kalwas oraz abp Światosław Szewczuk i Krzysztof Tomasik.

01.10.2018

Poznaliśmy nominowanych do Nagrody Conrada

Znamy już tytuły, które staną przed szansą zdobycia tegorocznej Nagrody Conrada za najlepszy debiut literacki 2017 roku. Kapituła konkursu wytypowała Mikrotyki Pawła Sołtysa, Florydę Grzegorza Bogdała, Po trochu Weroniki Gogoli, Nieczułość Martyny Bundy oraz Hajstry Adama Robińskiego. Tegorocznego laureata poznamy 28 października, podczas ostatniego dnia Festiwalu Conrada.

01.10.2018

Biblioteka w Zambrowie już niedługo jak nowa!

Trwa remont Miejskiej Biblioteki Publicznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie przeprowadzany w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020, będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki. Remont odbywa się dzięki dotacji na 654 400 zł, którą biblioteka otrzymała w ramach priorytetu.

01.10.2018

Jennifer Croft odebrała Found in Translation Award za przekład „Biegunów”

Jennifer Croft, autorka angielskiego przekładu „Biegunów” Olgi Tokarczuk, nagrodzonego Bookerem i nominowanego do amerykańskiej The National Book Award, odberała w czwartek Found in Translation Award, przyznawaną tłumaczom przez Instytut Książki, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

01.10.2018

Nagroda Buriana dla Jarosława Mikołajewskiego i Andrzeja Jagodzińskiego

Poeta Jarosław Mikołajewski i wybitny tłumacz z języków czeskiego i słowackiego Andrzej Sławomir Jagodziński odebrali w Ołomuńcu Nagrodę Václava Buriana, jedno z najcenniejszych poetyckich wyróżnień przyznawanych w Europie Środkowej.

28.09.2018

„Kultura. Narodziny pisma” w finale Nagrody im. Jana Długosza 2018!

Jury Konkursu, w składzie prof. Władysław Stróżewski (przewodniczący), prof. Andrzej Mączyński, prof. Ryszard Nycz, prof. Jan Ostrowski, prof. Leszek Polony, prof. Piotr Sztompka, ogłosiło nominacje do tegorocznej edycji Nagrody im. Jana Długosza. W ścisłym finale znalazła się publikacja Instytutu Książki i Instytutu Literacki Kultura, czyli Kultura. Narodziny pisma, przygotowana przez Pawła Kłoczowskiego, Stanisława Mancewicza i Marka Żebrowskiego.

28.09.2018

„Chcemy zaprosić dzieci do świata literackiego”. Kampania „Mała Książka – wielki człowiek” w radiowej Czwórce

Wczoraj na antenie Czwartego Programu Polskiego Radia w audycji Stacja Kultura gościł Łukasz Jarocki. Rzecznik Instytutu Książki opowiedział prowadzącej Katarzynie Dydo o dotychczasowym przebiegu kampanii i o jej drugiej odsłonie.

28.09.2018

Akcja „100 książek na 100-lecie niepodległości” trwa!

Przed dziesięcioma dniami Program 3 Polskiego Radia rozpoczął prezentację najważniejszych dzieł polskiej literatury opublikowanych po roku 1918. Partnerem cyklu „100 książek na 100-lecie niepodległości” jest Instytut Książki.

28.09.2018

Hłasko kontra Tyrmand. Czwarty odcinek „Pojedynków stulecia” w TVP Kultura

W kolejnym odcinku „Pojedynków stulecia" starły się dwie nietuzinkowych postaci polskiej powojennej sceny literackiej: Marek Hłasko i Leopold Tyrmand. Program przybliża widzom te postaci, które są najbardziej reprezentatywne dla przełomowych momentów w historii polskiej drogi do wolności.

28.09.2018

Rumuńskie wydanie „Historii literatury polskiej” Czesława Miłosza ze wsparciem Instytutu Książki

W Rumunii ukazało się tłumaczenie Historii literatury polskiej w przekładzie Constantina Geambaşu. Wydanie pracy Czesława Miłosza wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

28.09.2018

Krakowski Festiwal Grozy już 20 października

20 października w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie odbędzie się szósta edycja Krakowskiego Festiwalu Grozy Kfason. Jak co roku miłośnicy gatunku będą mogli spotkać się z polskimi twórcami grozy.

27.09.2018

„Wzgórze psów” ukaże się w Rosji!

Bestseller autorstwa Jakuba Żulczyka ukaże się na przełomie 2019 i 2020 roku w Rosji, nakładem wydawnictwa AST z St.Petersburga. Instytut Książki wspierał promocję autora i powieści podczas licznych targów zagranicznych, między innymi we Frankfurcie i Londynie.

27.09.2018

Kulisy produkcji spotu promującego kampanię „Mała książka – wielki człowiek”

Jeden scenariusz, dwoje celebrytów, trzy wersje montażowe, cztery dni zdjęciowe, pięcioro małych aktorów i milion spraw do załatwienia. Mniej więcej tak wyglądała praca nad produkcją spotu „Mała książka – wielki człowiek”. A szczegóły? Poniżej.

27.09.2018

Dziesiąty Międzynarodowy Dzień Tłumacza już w niedzielę

Już w najbliższą niedzielę 10. Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Z tej okazji w niedzielę o 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej odbędzie się spotkanie pod hasłem „Zaśpiewaj w tłumaczeniu” z Carlosem Marrodánem Casasem, Filipem Łobodzińskim, Renatą Putzlacher i Stanisławem Waszakiem. Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś.

27.09.2018

Wzrost czytelnictwa w bibliotekach biorących udział w priorytecie Infrastruktura Bibliotek

„Liczba osób korzystających z bibliotek zwiększyła się o 18% w stosunku do stanu przed przystąpieniem do programu. Nowe, wyremontowane i dobrze wyposażone biblioteki przyciągają mieszkańców” – mówi Joanna Odolska, zajmująca się priorytetem Infrastruktura bibliotek 2016-2020 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

27.09.2018

„Obiecanki” Agnieszki Świętek najlepszym polskim albumem komiksowym

Na zakończonym 16 września 29. Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi przyznano coroczne nagrody festiwalowe. Za najlepszy polski album komiksowy minionego roku uznano Obiecanki Agnieszki Świętek. Statuetki powędrowały również do najlepszego wydawcy (Non Stop Comics), doktora humoris causa i autorów krótkich form.

26.09.2018

„Mała Książka – wielki człowiek” w obiektywie Daniela Bednarza

Druga odsłona kampanii „Mała książka – wielki człowiek” została zainaugurowana w minionym tygodniu. Około 100 tysięcy wyjątkowych Wyprawek Czytelniczych trafi do trzylatków. Kampanię rozpoczęła oficjalna konferencja prasowa z udziałem ministra kultury i dziedzictwa naukowego prof. Piotra Glińskiego, dyrektor Instytutu Książki Dariusza Jaworskiego, a także ambasadorów kampanii: Joanny Koroniewskiej-Dowbor i Macieja Dowbora.

26.09.2018

Książka tygodnia: Marian Sworzeń „Czarna ikona - Biełomor”

Ikona, to wedle ikonopisów, okno na Tamtą Rzeczywistość. Osoby Boskie, jak i postacie świętych, są zawsze przedstawiane z naturalnym dostojeństwem i niewymuszoną gracją. Ale być może najważniejsze jest piękno, które nie zniewala, a raczej zaprasza do kontemplacji. Marian Sworzeń ma tego świadomość. Czytając Czarną ikonę, zaglądamy niejako przez okno w odmienną rzeczywistość: to, co zdawało się nieść światło, skrywało w sobie w istocie terror. Marian Sworzeń, przyglądając się budowie, a przede wszystkim literaturze dotyczącej Kanału Białomorsko-Bałtyckiego imienia Stalina, tworzy esej, który rozsadza ramy gatunkowe.

26.09.2018

Jennifer Croft odbierze jutro nagrodę Found in Translation

Jutro w Dweck Center w Centralnej Bibliotece Brooklińskiej w Nowym Jorku odbędzie się wręczenie nagrody Found in Translation przyznawanej przez Instytut Książki, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Laur odbierze Jennifer Croft, autorka przekładu Biegunów Olgi Tokarczuk, nagrodzonego prestiżową Man Booker International Prize.

26.09.2018

„Gra na wielu bębenkach” Olgi Tokarczuk po szwedzku ze wsparciem Instytutu Książki

W Szwecji ukazało się tłumaczenie Gry na wielu bębenkach w przekładzie Jana Henrika Swahna. Wydanie zbioru opowiadań Olgi Tokarczuk wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

26.09.2018

Wojciech Chmielewski z Nagrodą im. Cypriana Norwida

Wojciech Chmielewski otrzymał Nagrodę im. Cypriana Norwida w kategorii literatura za powieść Belweder gryzie w rękę. W innych kategoriach triumfowali: multiinstrumentalistka Maria Pomianowska, aktor Marian Opania oraz rzeźbiarze Jan Kucz i Antoni Janusz Pastwa zostali laureatami 17. edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida, a za „Dzieło życia” wyróżniono pianistę Piotra Palecznego. Gala rozdania nagród odbyła się w poniedziałek na Zamku Królewskim w Warszawie.

25.09.2018

Joanna Koroniewska-Dowbor ambasadorką kampanii „Mała książka - wielki człowiek”: „Książki były dla mnie cudownym, idealnym światem, do którego chciałabym jako rodzic dążyć”

Druga odsłona kampanii „Mała książka – wielki człowiek” ruszyła pełną parą. W ubiegły wtorek oficjalnie zainaugurowano ją konferencją prasową, w której wzięli udział także wspaniali ambasadorzy kampanii: Joanna Koroniewska-Dowbor i Maciej Dowbor.

25.09.2018

„Toksymia” Małgorzaty Rejmer we włoskim przekładzie

Debiutancka powieść Małgorzaty Rejmer Toksymia ukazała się właśnie w przekładzie Francesca Annicchiarico nakładem oficyny La Parlesia z Maddaloni. Instytut Książki wsparł tłumaczenie fragmentu książki w ramach programu Sample Translations ©Poland.

25.09.2018

Festiwal im. Zygmunta Haupta po raz czwarty w Gorlicach

Festiwal im. Zygmunta Haupta, święto literatury i sztuki, ale przede wszystkim wydarzenie, które ma pomagać zachować w pamięci i czynić aktualną twórczość patrona Festiwalu, odbędzie się w dniach 27-30 września. W programie czwartej edycji festiwalu znalazły się spotkania autorskie, monograficzne i tematyczne, koncert, pokaz filmu biograficznego, spektakl inspirowany twórczością Haupta oraz czytanie jego prozy.

24.09.2018

Wyprawki Czytelnicze – gdzie można je znaleźć?

Pilotażowy projekt dla trzylatków realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” rozpoczął się we wrześniu 2018 roku. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Gdzie można taką Wyprawkę dostać?

24.09.2018

XXV Forum Wydawców we Lwowie za nami

XXV Forum Wydawców zakończyło się w niedzielę. Polska literatura budziła ogromne zainteresowanie zarówno na samych targach, jak i na towarzyszącym im festiwalu literackim. Podczas ostatniego dnia lwowskich Międzynarodowych Targów Książki z publicznością spotkali się Wojciech Miłoszewski i Jacek Dukaj.

24.09.2018

Festiwal „Świat Książki” w Pilźnie z udziałem polskich autorów

W Pilźnie zakończył się w sobotę zorganizowany tam po raz pierwszy międzynarodowy festiwal  "Świat Książki". Wśród zagranicznych gości znaleźli się polscy autorzy przekładani na język czeski: Mariusz Surosz i Mariusz Szczygieł, a także piszący po czesku ksiądz Jerzy Czendlik. 

24.09.2018

Odznaczenia Gloria Artis w dziedzinie literatury

22 wybitnych literatów, naukowców i działaczy związanych z twórczością Zbigniewa Herberta otrzymało z rąk Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego najwyższe odznaczenia przyznawane w dziedzinie kultury – medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Uroczystość odbyła się 22 września na Zamku Królewskim podczas inauguracji I Międzynarodowego Kongresu Współczesnej Literatury Polskiej oraz XV edycji Warsztatów Herbertowskich. 

24.09.2018

Instytut Książki wsparł rumuński przekład „Farb wodnych” Lidii Ostałowskiej

W Rumunii ukazało się tłumaczenie Farb wodnych w przekładzie Cristiny Godun. Wydanie reportażu Lidii Ostałowskiej wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

23.09.2018

Finał XXV Forum Wydawców we Lwowie [relacja i zdjęcia]

Dziś ostatni dzień jubileuszowego XXV Forum Wydawców we Lwowie. W sobotę 22 września na targach i towarzyszącym im festiwalu literackim odbyło się kilkanaście wydarzeń z udziałem polskich autorów, którzy pojawili się we Lwowie na zaproszenie Instytutu Książki.

21.09.2018

Trzeci dzień XXV Międzynarodowych Targów Książki we Lwowie [relacja i zdjęcia]

XXV Forum Książki, jedne z największych międzynarodowych targów książki na Ukrainie, połączone z szeregiem wydarzeń kulturalnych, w tym Międzynarodowym Festiwalem Literackim, rozpoczęły się w środę. Wśród wystawców znalazł się Instytut Książki, który we współpracy z Instytutem Polskim w Kijowie i Narodowym Centrum Kultury przygotował cieszące się ogromną popularnością polskie stoisko.

21.09.2018

Prof. Piotr Gliński o kampanii „Mała Książka – wielki człowiek”: „Dziękuję Instytutowi Książki, że tę kampanię rozpoczął”

Druga odsłona kampanii „Mała książka – wielki człowiek” już ruszyła. We wtorek oficjalnie zainaugurowano ją konferencją prasową, w której wziął udział także minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

21.09.2018

Instytut Książki wsparł macedoński przekład „Uwikłania” Zygmunta Miłoszewskiego

W Macedonii ukazało się tłumaczenie Uwikłania w przekładzie Filipa Dimiewskiego. Wydanie powieści Zygmunta Miłoszewskiego wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

21.09.2018

Reymont kontra Słonimski. Trzeci odcinek „Pojedynków stulecia” w TVP Kultura

11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. W 2018 roku mija sto lat od tego wydarzenia. Program „Pojedynki stulecia" przybliża widzom te postaci, które są najbardziej reprezentatywne dla przełomowych momentów w historii polskiej drogi do wolności. W jego trzeciej odsłonie starli się Władysław Reymont i Antoni Słonimski.

21.09.2018
Tagi: Granda

Poznański Festiwal Kryminału GRANDA rusza już dziś

Norwesko-brytyjsko-polska plejada autorów uświetni czwartą edycję Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA, który startuje już dziś. Od 21 do 23 września w stolicy Wielkopolski odbędą się spotkania m.in. z Rachel Abbott i Jørnem Lierem Horstem. Polskich gwiazd również nie zabraknie.

20.09.2018

Maciej Dowbor, ambasador kampanii „Mała Książka – wielki człowiek”: „Czytanie uszlachetnia, daje przyjemność i olbrzymią satysfakcję”

Druga odsłona kampanii „Mała książka – wielki człowiek” już ruszyła. We wtorek oficjalnie zainaugurowano ją konferencją prasową, w której wzięli udział także wspaniali ambasadorzy kampanii: Joanna Koroniewska-Dowbor i Maciej Dowbor.

20.09.2018

Dziś Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Zapraszamy do bibliotek!

Dwudziesty września to ważny dzień dla przedszkolaków w całej Polsce. Od 2013 roku tego dnia obchodzimy bowiem Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z okazji tego wielkiego święta małych ludzi zapraszamy do wizyty w bibliotekach. W ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” przygotowaliśmy 70 tysięcy wyjątkowych Wyprawek Czytelniczych, które można odebrać w 3000 bibliotek i filii bibliotecznych.

20.09.2018

13. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów w Gdańsku

Od 5 października do 4 listopada potrwają tegoroczne Bałtyckie Spotkania Ilustratorów. To trzynasta edycja imprezy.

20.09.2018

Gombrowicz kontra Dołęga-Mostowicz. Drugi odcinek „Pojedynków stulecia” w TVP Kultura!

TVP Kultura z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przygotowała nowy cykl „Pojedynki stulecia”, w którym ścierają się życiorysy, dzieła, postawy, pomysły na Polskę i świat najwybitniejszych pisarzy i ludzi kultury XX wieku. W pierwszym odcinku o rząd dusz Polaków walczyli Sienkiewicz z Żeromskim. W kolejnej odsłonie programu doszło do arcyciekawego starcia dwóch wielkości dwudziestolecia międzywojennego: Witolda Gombrowicza i Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.

20.09.2018

Rafał Kocot z konsulatu RP: „Obecność Polski będzie widoczna”. Trwa XXV Forum Książki we Lwowie

Wczoraj we Lwowie rozpoczęło się XXV Forum Książki, jedne z największych międzynarodowych targów książek na Ukrainie, połączone z szeregiem wydarzeń kulturalnych, w tym Międzynarodowym Festiwalem Literackim. Wśród wystawców jest polski Instytut Książki, który we współpracy z Instytutem Polskim w Kijowie przygotował polskie stoisko.

20.09.2018

Afera Kryminalna już na początku października!

Tegoroczna edycja festiwalu Afera Kryminalna, której gwiazdą będzie autorka licznych bestsellerów Tess Gerritsen, odbędzie się w dniach 4-6 października. Weźmie w niej udział dziewięć bibliotek z województwa pomorskiego. Organizatorzy zapraszają do Bolszewa, Gdańska, Łęczyc, Redy, Rumi, Sopotu, Tczewa i Wejherowa.

19.09.2018

XXV Międzynarodowe Targi Książki we Lwowie rozpoczęte

Dziś rozpoczęły się XXV Międzynarodowe Targi Książki we Lwowie. Zagości na nich ponad 1000 autorów, w tym silna literacka reprezentacja Polski. Polskie stoisko organizują wspólnie Instytut Książki wraz z Instytutem Polskim w Kijowie i Narodowym Centrum Kultury.

19.09.2018

„Księgi Jakubowe” nominowane do prestiżowej Prix Femina!

Rok 2018 zdecydowanie należy do Olgi Tokarczuk. Po prestiżowej Man Booker International Prize, którą w maju uhonorowano Biegunów i nominacji za tę powieść do National Book Award w kategorii literatury tłumaczonej, tym razem do ważnego literackiego lauru we Francji nominowano Księgi Jakubowe.

19.09.2018

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” szeroko komentowana w mediach

Druga odsłona kampanii „Mała książka – wielki człowiek” rusza pełną parą. Wczoraj oficjalnie inaugurowano ją konferencją prasową, w której wzięli udział wiceprezes Rady Ministrów i minister kultury i dziedzictwa naukowego prof. Piotr Gliński, dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, a także ambasadorzy kampanii: Joanna Koroniewska-Dowbor i Maciej Dowbor. Start kampanii głośno komentowały ogólnopolskie media.

19.09.2018
Tagi: Książkomat

Książkomat w Krakowie na Rajskiej

Od wtorku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie działa książkomat, przypominający wyglądem paczkomat do odbioru przesyłek. Wypożyczenia są teraz możliwe o każdej porze. Czytelnik najpierw przez internet zamawia wybrany tytuł, a potem czeka na e-mail z informacją, że książkę może już odebrać.

18.09.2018

Druga edycja „Upoluj swoją książkę” już w listopadzie

Drugiego listopada rusza druga edycja projektu „Upoluj swoją książkę", dzięki któremu uczniowie szkół średnich na terenie całego kraju będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Honorowy Patronat nad nim objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Do akcji Instytutu Książki, Krakowskim Biura Festiwalowego i platformą e-bookowej Woblink.com zapraszamy 1000 szkół średnich. Potrwa ona do 30 listopada.
 

18.09.2018

Prof. Piotr Gliński: „Społeczeństwa cywilizują się przez to, że czytają”. Relacja z konferencji prasowej poświęconej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”

Dziś w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona nowej odsłonie kampanii Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. W konferencji wzięli udział: wiceprezes Rady Ministrów i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, a także ambasadorzy kampanii: Joanna Koroniewska-Dowbor i Maciej Dowbor. Wszyscy zgodnie podkreślali pożytki płynące ze wspólnego czytania z dziećmi, wyrażając nadzieję, że tak szeroko zakrojona kampania przyczyni się do poprawy stanu czytelnictwa w Polsce.

18.09.2018

Rodzic też człowiek

Coraz więcej rodziców dostrzega korzyści ze wspólnego czytania z dzieckiem. Jednak czy puszczanie bajek najmłodszym faktycznie jest takie złe? O tym, jak w pędzącym świecie znaleźć czas zarówno dla dziecka, jak i dla siebie, opowiada mama dwuletniej Zuzi.

18.09.2018

Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” po raz ósmy w Częstochowie

Już po raz ósmy w Częstochowie odbędzie się Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”. To święto literatury i zjawisk okołoliterackich. Podczas siedmiu dni imprezy będzie można spotkać wielu polskich autorów, zobaczyć ciekawe wystawy, filmy i performanse, usłyszeć niekonwencjonalne wykonania muzyczne i – zakochać się w literaturze na nowo.

18.09.2018

„Mała książka – wielki człowiek”: konferencja prasowa z okazji startu drugiej odsłony kampanii!

O godzinie 9.00 w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Warszawie rozpoczęła się konferencja prasowa poświęcona nowej odsłonie kampanii Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. W konferencji biorą udział: wiceprezesa Rady Ministrów prof. Piotr Gliński i dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski. Przedstawimy także ambasadorów kampanii, którymi zostali Joanna Koroniewska-Dowbor i Maciej Dowbor.

17.09.2018

Instytut Książki partnerem Trójkowej akcji „100 książek na 100-lecie niepodległości”

We wtorek 18 września Program 3 Polskiego Radia rozpoczyna prezentację najważniejszych dzieł polskiej literatury opublikowanych po roku 1918. Partnerem cyklu „100 książek na 100-lecie niepodległości” jest Instytut Książki.

17.09.2018

Książka tygodnia: „Dobranoc Auschwitz” Aleksandry Wójcik i Macieja Zdziarskiego

Śmierć była normą, a nie nieszczęściem. Dzieci, które nauczyły się chować przed doktorem Mengele, nie płakały z bólu, gdy były poddawane eksperymentom, ani z żalu po mordowanych na ich oczach najbliższych. Wiedziały, że za płacz się umiera. To właśnie one są bohaterami reportażu Dobranoc, Auschwitz autorstwa Aleksandry Wójcik i Macieja Zdziarskiego.

17.09.2018

Instytut Książki na lwowskich Międzynarodowych Targach Książki

W środę 19 września rozpoczynają się XXV Międzynarodowe Targi Książki we Lwowie (Forum Wydawców) oraz towarzyszący im XIII Lwowski Festiwal Literacki. Wydarzenie to jest drugą po kijowskim „Książkowym Arsenale” największą na Ukrainie imprezą związaną z książkami. Zagości na nich ponad 1000 autorów, w tym silna literacka reprezentacja Polski.

17.09.2018

Zmarła Szarlota Pawel

Siódmego września zmarła Szarlota Pawel, graficzka, malarka i rysowniczka i legenda polskiego komiksu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 20 września.

17.09.2018

Rafał Kosik laureatem Nagrody im. Jerzego Żuławskiego

Rafał Kosik został laureatem Nagrody Głównej tegorocznej edycji Nagrody im. Jerzego Żuławskiego. Wyróżniono go za powieść Różaniec. Obok Kosika uhonorowano także Annę Kańtoch (Złote Wyróżnienie za Niepełnię) i Pawła Majkę (Srebrne Wyróżnienie za Wojny przestrzeni).

17.09.2018

Odszedł Tadeusz Drewnowski

W wieku 91 lat zmarł polonista i krytyk literacki Tadeusz Drewnowski. Jego pogrzeb odbędzie się w środę 19 września o godzinie 12.00 na Cmentarzu Komunalnym na Powązkach

17.09.2018

Joanna Czeczott z Nagrodą Fundacji im. Kościelskich

W sobotę Joanna Czeczott została uhonorowana Nagrodą Fundacji im. Kościelskich za 2018 rok. Nagrodzono ją za książkę Petersburg, Miasto Snu.

14.09.2018

W Niemczech ukazał się przekład „Handlarza wspomnień” Stanisława Strasburgera

W Niemczech ukazało się tłumaczenie książki Handlarz wspomnień w przekładzie Simone Falk. Wydanie pozycji autorstwa Stanisława Karskiego wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

14.09.2018

Poznaliśmy program Bruno Schulz Festiwal

Siódma edycja Bruno Schulz Festiwal odbędzie się w dniach 9-14 października we Wrocławiu. Jej głównym tematem będzie biografia jako gatunek literacki, filmowy i komiksowy. Poznaliśmy właśnie program imprezy.

14.09.2018

Olga Tokarczuk nominowana do National Book Award za „Biegunów”

W tym roku po raz pierwszy od 35 lat najważniejsza amerykańska nagroda literacka National Book Award zostanie przyznana także w kategorii literatury tłumaczonej. Na liście dziesięciu nominowanych pozycji znalazła się powieść Olgi Tokarczuk Bieguni.

14.09.2018

Nocny stolik #5. Jakub Małecki: Do dzisiaj książka kojarzy mi się z wielką przygodą

Pisarz Jakub Małecki opowiada o fascynacji Lemem, o tym, czego oczekuje od literatury, jakiego gatunku nie lubi, do którego z pisarzy napisał list pod wpływem lektury, dlaczego podał się kiedyś za reportera „Newsweeka”, o czytaniu jako źródle przyjemności, a także zdradza, jak brzmi największy komplement, którym obdarza książki innych autorów.

13.09.2018

Instytut Książki wsparł rosyjski przekład książki „W góry!” Piotra Karskiego

W Rosji ukazało się tłumaczenie książki W góry w przekładzie Iriny Szestopalowej. Wydanie pozycji autorstwa Piotra Karskiego wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

13.09.2018

Remont biblioteki w Mieszkowie zakończony

Zakończył się remont biblioteki w Mieszkowie przeprowadzony w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki. Remont przeprowadzono dzięki półtoramilionowej dotacji, którą w ramach priorytetu otrzymała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.

13.09.2018

Jakobe Mansztajn i Wiesław Waszkiewicz w Klubie Proza

Drugą połowę września we Wrocławskim Domu Literatury otworzą dwa długo wyczekiwane spotkania literackie. Po blisko dziesięcioletnim okresie literackiego milczenia wraca do czytelników z nową powieścią pt. Tak blisko Wiesław Waszkiewicz. Z kolei gościem pierwszego powakacyjnego spotkania z cyklu Salon Silesiusa będzie poeta Jakobe Mansztajn.

13.09.2018
Tagi: Angelus

Czytelnicy po raz piąty przyznają Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej

Znamy już finałową siódemkę książek nominowanych w 13. edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Jedna z nich otrzyma także Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej, ustanowioną, by uhonorować pierwszą przewodniczącą jury Angelusa. Wręczenie obu nagród odbędzie się podczas uroczystej gali 13 października.

12.09.2018

„Proszę mnie przytulić” po estońsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Estonii ukazało się tłumaczenie Proszę mnie przytulić w przekładzie Hendrika Lindepuu. Wydanie książki Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

12.09.2018

„Prowadź swój pług przez kości umarłych” w przekładzie Antonii Lloyd-Jones

Dziś ukazało się angielskie tłumaczenie powieści Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych w przekładzie laureatki Nagrody Transatlantyk Antonii Lloyd-Jones.

12.09.2018

Siódma edycja Bruno Schulz Festiwal już w październiku

Tematem wiodącym siódmej edycji Bruno Schulz Festiwal, która odbędzie się w dniach 9-14 października we Wrocławiu, będzie biografia jako gatunek literacki, filmowy i komiksowy.

11.09.2018

Otwarcie zmodernizowanej i rozbudowanej biblioteki w Siemiatyczach

W czwartek 6 września, odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanej i rozbudowanej biblioteki w Siemiatyczach. Rozbudowę dofinansowano na kwotę 1 136 814 złotych w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

11.09.2018

Słowo od tłumacza. „Język polski to w moim życiu piękny wypadek” – wywiad z Huang Shan

Huang Shan, tłumaczka z języka polskiego na język chiński, opowiada o tym, jak zaczęła się jej przygoda z polszczyzną, o pięknym wypadku, jakim było odkrycie Sienkiewicza, tłumaczeniowych planach i marzeniach, a także Instytutu Książki we wspieraniu przekładów na języki obce.

11.09.2018

„Pojedynki stulecia” – nowy program literacki w TVP Kultura

W czwartki od 6 września TVP Kultura zaprasza na przygotowany z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości nowy cykl „Pojedynki stulecia”, w którym będą się ścierać życiorysy, dzieła, postawy, pomysły na Polskę i świat najwybitniejszych pisarzy XX wieku.

11.09.2018

Książka tygodnia: antologia "Inne światy"

Historia w naszych czasach też podlega ekonomii popkultury. Istnieją epoki atrakcyjniejsze, pakiety skojarzeń bardziej pociągające, sposoby na pokazanie treści historycznych uważane za lepsze niż inne, trafiające w serca większej liczby odbiorców; przynajmniej do kolejnego obrotu koła czasu. W taką żyłę, nerw z trendami, trafił ostatnio Jakub Różalski. „Inne światy” to antologia inspirowana jego obrazami.

11.09.2018

Miasteczko Książek na poznańskim Chwaliszewie

Od 21 do 23 września na poznańskim Chwaliszewie po raz pierwszy powstanie Miasteczko Książek organizowane przez Wydawnictwo Miejskie Posnania. Na kiermaszu będą gościć także inne znane wydawnictwa.

10.09.2018

Marcin Wicha z Gombrowiczem

Marcin Wicha został laureatem trzeciej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” (wyd. Karakter).

10.09.2018

#cojaczytam: konkurs dla uczniów, nauczycieli i bibliotekarzy

Fundacja Nowoczesna Polska ogłosiła konkurs dla uczniów, nauczycieli i bibliotekarzy #cojaczytam. Celem konkursu jest zaangażowanie młodzieży do promocji czytelnictwa w swoim lokalnym środowisku.

10.09.2018

Ogłoszono finalistów Nagrody Literackiej Nike 2018

Poznaliśmy finałową siódemkę 22. edycji Nagrody Literackiej Nike 2018.

08.09.2018

Strefa dla Dzieci – Narodowe Czytanie 2018

Przerwy w czytaniu tegorocznej lektury wypełniają warsztaty dla najmłodszych. W Strefie dla Dzieci czekają bajkowe puzzle, kolorowanki, rebusy, kącik młodego czytelnika, fotobudka, gry podwórkowe i gimnastyka dla języka pod okiem logopedy. Instytutu Książki przygotował m.in. konkursy z książkowymi nagrodami dla najmłodszych czytelników.

08.09.2018

Trwa Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego [fotorelacja]

Powieść, z której wypływa wciąż to wielkie zdanie, że Polska potrzebuje wielkiej idei" - tak prezydent Duda mówił o "Przedwiośniu" Żeromskiego inaugurując w sobotę, w Warszawie, Narodowe Czytanie tej właśnie powieści. W tym roku akcja ma rekordowy zasięg - jest prowadzona w 2930 miejscach.

07.09.2018

„Planeta Lem" – nowy dom dla literatury i języka w Krakowie

W Krakowie powstanie pierwsze w Polsce centrum poświęcone literaturze i językowi. Budowę Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem" w dawnym Składzie Solnym na Zabłociu ogłosiło Miasto Kraków podczas konferencji prasowej w dniu 6 września 2018 r. Konferencji towarzyszyło ogłoszenie międzynarodowego konkursu architektoniczno-urbanistycznego na koncepcję Centrum.

07.09.2018

Konkurs literacki Wrocławskiego Domu Literatury i Wydawnictwa Warstwy

Z dniem 3 września 2018 r. wystartował ogólnopolski konkurs na powieść bądź zbiór opowiadań. Organizatorami konkursu są Wrocławski Dom Literatury i Wydawnictwo Warstwy. Główną nagrodą w konkursie jest publikacja książki w serii Proza nieobca Wydawnictwa Warstwy.

06.09.2018

Notesy z wizerunkiem Stefana Żeromskiego do wygrania na Booklips.pl!

Portal Booklips.pl wspólnie z Instytutem Książki przygotował z okazji Narodowego Czytania 2018 konkurs, w którym nagrodą jest 15 notesów ze Stefanem Żeromskim na okładce. Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania jest arcydzieło Żeromskiego Przedwiośnie.

06.09.2018
Tagi: Angelus

Znamy finalistów Angelusa

Wśród siedmiu książek, spośród których zwycięska zostanie ogłoszona 13 października tego roku, znalazły się aż cztery autorstwa pisarek i pisarzy polskich, a także po jednej z Czech, Niemiec i Węgier.

06.09.2018

Wybornik literacki

Coraz więcej publikacji, coraz więcej kolorowych książek z pięknymi okładkami. Ale co wybrać? Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu przygotowała Wybornik literacki – sorter książek z wykorzystaniem aplikacji mobilnej.

06.09.2018

„Ruch Muzyczny” pod egidą PWM

Od września bieżącego roku „Ruch Muzyczny” nie będzie wydawany przez Instytut Książki. Czasopismo trafi pod egidę Państwowego Wydawnictwa Muzycznego.

06.09.2018

Wrześniowy numer „Nowych Książek” już w księgarniach!

Wrześniowy numer „Nowych Książek" trafił już do sprzedaży. Znajdziemy w nim między innymi rozmowy z Jerzym Jarniewczem i Rafałem Wiśniewskim, ponad 100 recenzji i prezentację nowej edycji pism Zygmunta Krasińskiego. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

06.09.2018

Narodowe Czytanie i wystawa w Bibliotece Śląskiej

Choć głównym wydarzeniem z okazji Narodowego Czytania 2018, będzie lektura Przedwiośnia w Ogrodzie Saskim, to akcja obejmuje całą Polskę. Jak co roku do akcji przyłączyła się także Biblioteka Śląska. Ósmego września w śląskiej książnicy będzie mozna na nowo poznać powieść Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, a także 44 teksty Antologii Niepodległości.

06.09.2018

Konkurs #cojaczytam

Fundacja Nowoczesna Polska organizuje konkurs dla uczniów, którzy lubią czytać i chcą zachęcać do czytania innych. W ramach konkursu należy zaplanować i przeprowadzić kampanię promującą czytelnictwo w szkole, bibliotece lub w innym miejscu.

05.09.2018

Narodowe czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego już w sobotę w Ogrodzie Saskim!

8 września 2018 r. zapraszamy do Ogrodu Saskiego w Warszawie na wspólne czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Inauguracji wydarzenia towarzyszyć będzie występ Natalia Sikora, Warsaw Village Band/Kapela ze Wsi Warszawa oraz Zespołu Politechniki Warszawskiej, The Engineers Band, którzy zaprezentują swoją interpretację utworu „Nim przyjdzie wiosna” Czesława Niemena. 
 

05.09.2018

Instytut Książki wsparł węgierski przekład „Pszczół” Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego

Na Węgrzech ukazało się tłumaczenie Pszczół w przekładzie Viktorii Kellermann. Wydanie książki Piotra Sochy (ilustracje) i Wojciecha Grajkowskiego (tekst) wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

05.09.2018

Jagodziński z Nagrodą Václava Buriana, Mikołajewski z nominacją

Już pod koniec września poznamy laureata trzeciej edycji poetyckiej Nagrody Václava Buriana. Wśród nominowanych znalazł się polski poeta i tłumacz Jarosław Mikołajewski, a nagrodę specjalną za wkład w dziedzinie kultury w dialog środkowoeuropejski odbierze wybitny bohemista Andrzej Jagodziński

05.09.2018

Adres: Ulica Poetycka. Zamość literacki

Już w najbliższy piątek rozpocznie się festiwal literacki „Adres: Ulica Poetycka. Zamość literacki”. Wśród gości imprezy znaleźli się Andrzej Stasiuk, Krzysztof Siwczyk i Marcin Sendecki. Całość uświetni koncert Agi Zaryan. Festiwal potrwa do niedzieli.

04.09.2018

„Narzeczona Schulza” po ukraińsku ze wsparciem Instytutu Książki

Na Ukrainie ukazało się tłumaczenie Narzeczonej Schulza w przekładzie Wiery Meniok. Wydanie książki Agaty Tuszyńskiej wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

04.09.2018

CzytaMy. „Młodego człowieka trzeba zachęcić do czytania sposobem. Nie może zabraknąć czasu dla dziecka” – wywiad z Hirkiem Wroną

Hirek Wrona, dziennikarz telewizyjny i radiowy, opowiada o swoich pierwszych fascynacjach książkowych, dorastaniu wśród książek, czytaniu córce, a także zdradza, co jego zdaniem jest najważniejsze, by zachęcić dzieci do czytania.

04.09.2018

„Księgi Jakubowe” najlepszą europejską powieścią według magazynu „Transfuge”

Francuski magazyn kulturalny „Transfuge” przyznał swoje coroczne nagrody literackie. W kategorii „Najlepsza powieść europejska” triumfowały Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk.

04.09.2018

Nowy numer „Literatury na Świecie” już w księgarniach!

Najnowszy numer „Literatury na Świecie”, w którym znajdziemy między innymi przekłady Upadku i Obcego Alberta Camusa, trafił właśnie do księgarni. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

04.09.2018

Próba komisarza Mortki – mobilna gra miejska w Warszawie

Biblioteka Publiczna w dzielnicy Wilanów, Wydawnictwo Marginesy i Wydawnictwo Czarne zapraszają na mobilną grę miejską inspirowaną prozą Wojciecha Chmielarza „Próba komisarza Mortki”. Początek już w najbliższy piątek o godzinie 17:00.
 

03.09.2018

Noc Opowiadań Iberyjskich już w najbliższy weekend

14. Międzynarodowy Festiwalu Opowiadania odbędzie się już na początku października, a w ramach jego zapowiedzi organizatorzy zapraszają na NOI, czyli Noc Opowiadań Iberyjskich.

03.09.2018
Tagi: Twórczość

Wrześniowa „Twórczość” już w sprzedaży!

Wrześniowy numer „Twórczości” trafił właśnie do sprzedaży. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

03.09.2018

Książka tygodnia: "minimum" Urszuli Zajączkowskiej

Za czasów mitologicznych drzewa umiały mówić. Mówiła, a raczej śpiewała gałąź na dziobie statku Argonautów. Gadał wróżebnie święty dąb w Dodonie. Drzewa miały człowiekowi niejedno do powiedzenia. Nic dziwnego: mieszkały w nich driady, które nieraz wolały ludzi od natrętnych satyrów. Potem drzewa zamilkły. Zamilkła cała przyroda. Urszula Zajączkowska, poetka i botaniczka – reprezentantka nauk przyrodniczych, a więc nieludzkich – należy do tych, którzy udzielają jej głosu.

03.09.2018
Tagi: Józef Roth

W Łodzi odsłonięto tablicę upamiętniającą Józefa Rotha

Na fasadzie Hotelu Savoy w Łodzi odsłonięto w niedzielę tablicę upamiętniającą wielkiego austriackiego pisarza i dziennikarza żydowskiego pochodzenia Józefa Rotha. Właśnie tu Roth napisał w Łodzi swą pierwszą powieść, „Hotel Savoy”.

31.08.2018

Warsztaty Instytutu Książki dla przyszłych drużynowych

Promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży wymaga zaangażowania i współpracy nie tylko rodziców, nauczycieli i bibliotekarzy, ale również wszystkich tych osób i organizacji, które z młodymi ludźmi pracują na co dzień. To właśnie wychowawcy, animatorzy i trenerzy – często będący autorytetami dla swoich podopiecznych – mają istotny wpływ na ich przyszły światopogląd, w tym również na stosunek do książek. Kierując się tym przekonaniem, Instytut Książki we współpracy z Okręgiem Małopolskim Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej przygotował warsztaty dotyczące wykorzystania literatury w pracy harcerskiej.

31.08.2018

„Przedwiośnie” w radiowej Trójce we współpracy z Instytutem Książki

Narodowe Czytanie 2018 zbliża się wielkimi krokami, a już w najbliższy poniedziałek w Trójce będzie można posłuchać Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, najważniejszej powieści o narodzinach II Rzeczpospolitej i lektury tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Audycja realizowana jest we współpracy z Instytutem Książki.

31.08.2018

Poznaliśmy nominowanych do Alternatywnego Nobla

Haruki Murakami, Neil Gaiman, Maryse Conde oraz Kim Thuy znaleźli się w gronie pisarzy nominowanych do „Alternatywnego Nobla”. Laureat nagrody ma zostać wskazany przez Nową Akademię. Tradycyjny literacki Nobel nie zostanie w tym roku przyznany.

30.08.2018

Nabór ofert wydawców do Programu Translatorskiego ©POLAND w roku 2018 rozstrzygnięty

Informujemy, że został rozstrzygnięty pierwszy nabór ofert wydawców do Programu Translatorskiego ©POLAND w roku 2018. Ocenione oferty zostały przysłane do 4 kwietnia 2018.

30.08.2018

Złoty Wieniec dla Zagajewskiego

Adam Zagajewski odebrał prestiżową nagrodę Złoty Wieniec podczas Wieczorów Poezji w Strudze, jednej z największych imprez poetyckich na świecie, która w tym roku odbywały się w dniach 22-27 sierpnia. Z tej okazji utwory poety ukazały się w liczącym ponad 800 stron tomie zawierającym jego wiersze po polsku wraz z ich przekładem na język angielski i macedoński.

30.08.2018

Klub Proza: Ján Púček oraz Narodowe Czytanie

Po wakacyjnej przerwie wracają do klubu Proza cykle literackie organizowane przez Wrocławski Dom Literatury. Ponownie będzie okazja uczestniczyć w spotkaniach z autorami w ramach cyklów „Literatura pod napiciem”, „Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze”, czy „Salon Silesiusa”. Już w pierwszym tygodniu września Wrocław odwiedzi młody słowacki autor Ján Púček. 8 września Wrocławski Dom Literatury przyłączy się do akcji Narodowe Czytanie. „Przedwiośnia” posłuchamy w Przejściu Garncarskim w formie plenerowego słuchowiska z udziałem aktorów Teatru Ad Spectatores.

30.08.2018

Granda po raz czwarty w Poznaniu

Norwesko-brytyjsko-polska plejada autorów uświetni czwartą edycję Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA. Od 21 do 23 września stolicą Wielkopolski rządzić będą spotkania m.in. z Rachel Abbott i Jørnem Lierem Horstem. Polskich gwiazd również nie zabraknie.

29.08.2018

Instytut Książki wsparł niemiecki przekład „Drzew” Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego

W Niemczech ukazało się tłumaczenie Drzew w przekładzie Thomasa Weiler. Wydanie książki Pawła Sochy (ilustracje) i Wojciecha Grajkowskiego (tekst) wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

29.08.2018

Kancelaria Prezydenta RP o adaptacjach lektur do Narodowego Czytania

Na zamówienie Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wybitni znawcy literatury od początku trwania akcji Narodowe Czytanie adaptują na jej potrzeby dłuższe utwory powieściowe. Adaptacje powstają przede wszystkim z myślą o warszawskiej odsłonie Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim, dzięki czemu możliwe jest przeprowadzenie akcji w ciągu jednego dnia.

29.08.2018

Kody Miasta dla najmłodszych czytelników

Baltazar Gąbka, Ferdynand Wspaniały, Pies Dżok, a może po prostu Smok Wawelski – historie tych związanych z Krakowem bajkowych postaci będzie można niebawem ściągnąć wprost z literackich ławek. Projekt Kody Miasta, czyli spacer literackimi ławkami Krakowa, wzbogaci sześć nowych postaci z literatury dziecięcej.

29.08.2018

Powstanie biblioteka w Czarnym Dunajcu

W Czarnym Dunajcu w dawnym budynku gimnazjum na przełomie 2019 i 2020 roku otwarta zostanie biblioteka. Tutejsza Gminna Biblioteka Publiczna uzyskała 2 miliony złotych na rozbudowę i przebudowę budynku, a także na dostosowanie go do potrzeb czytelników. Dotacja została przyznana w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

29.08.2018

Wyprawki Czytelnicze dla trzylatków. Rusza nowa odsłona kampanii „Mała książka – wielki człowiek” Instytutu Książki

Po wielkich sukcesach projektu bookstartowego na oddziałach położniczych w całej Polsce Instytut Książki rozpoczyna nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze otrzymają nie tylko rodzice nowo narodzonych dzieci w szpitalach, ale także trzylatki, które odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji.

28.08.2018

„Masz prawa, człowieku!” na Tajwanie ze wsparciem Instytutu Książki

Na Tajwanie ukazało się chińskie tłumaczenie książki Masz prawa, człowieku! w przekładzie Wei-Yun Lin Góreckiej. Wydanie książki Iwony Zabielskiej-Stadnik i Małgorzaty Węgrzeckiej wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

28.08.2018

Odsłonięto tablicę upamiętniającą Singera

Dziś przy ulicy Krochmalnej w Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą laureata literackiej Nagrody Nobla Isaaca Bashevisa Singera. Pisarz zamieszkał tam z rodziną przed 110 laty. Uroczystość, podczas której obecna była wnuczka Singera Meirav Hen, odbyła się w ramach Festiwalu „Warszawa Singera”.

28.08.2018

Pięć lat „Książki w podróży”

Polskie Koleje Państwowe od pięciu lat organizują akcję „Książka w podróży”, opartą na idei bookcrossingu. W jedenastu punktach obsługi klienta InfoDworzec na największych dworcach w kraju znajdują się specjalne półki dla wędrujących książek, gdzie każdy może zostawić własne przeczytane już pozycje i bezpłatnie zabrać książki pozostawione przez innych czytelników.

28.08.2018

Festiwal „Opętani Literaturą” rusza już w sobotę!

Już w sobotę rozpocznie się festiwal „Opętani Literaturą” organizowany przez Muzeum Witolda Gombrowicza wspólnie z prezydentem Radomia. Finałem imprezy będzie wręczenie Nagrody Gombrowicza, przyznawanej od trzech lat debiutującym prozaikom.

27.08.2018

Słowo od tłumacza. „Nie ma idealnych przekładów” – wywiad z Clare Cavanagh

Clare Cavanagh, wybitna tłumaczka z języka polskiego na język angielski, opowiada o współpracy ze Stanisławem Barańczakiem, tłumaczeniu Wisławy Szymborskiej i Mirona Białoszewskiego, przekładzie jako niekończącym się procesie, a także o tym, jak wysoko ceniona jest polska poezja w Stanach Zjednoczonych.

27.08.2018

Nowy projekt Wolnych Lektur

Wolne Lektury rozpoczynają realizację nowego projektu zatytułowanego Wolne Lektury – filozofia, poezja, ochrona dziedzictwa. Do końca 2018 roku w zasobach biblioteki pojawią się kolejne tomiki współczesnej poezji oraz dzieła filozoficzne.

27.08.2018

Książka tygodnia: "Bradl. Tom 1 i 2"

Chociaż komiks Marka Oleksickiego i Tobiasza Piątkowskiego ma tytułowego bohatera, Bradl nie wysuwa się jakoś szczególnie na pierwszy plan tej wojenno-konspiracyjnej opowieści. Gdyby tak było, wybijałby się na pierwszy plan okładek obydwu tomów wspólnego wydawnictwa Muzeum Powstania Warszawskiego i Egmontu. Ale w Bradlu najistotniejszy jest koncept autorów na formułę wojennej opowieści. I trzeba przyznać, że formuła ta jest co najmniej zaskakująca.

26.08.2018

Instytut Książki na Air Show 2018

Instytut Książki jest obecny podczas 16 edycji Międzynarodowych Pokazów Lotnictwa Air Show 2018 w Radomiu, które potrwają do dzisiejszego wieczora. W specjalnej Strefie Dzieci przygotowaliśmy warsztaty plastyczne dla maluchów i liczne inne atrakcje. Mimo niesprzyjającej pogody, zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem.

26.08.2018

Instytut Książki na Beijing International Book Fair – zdjęcia i relacja

Międzynarodowe targi książki w Pekinie kończą się już dziś. To największe azjatyckie święto książki, nie mogło więc zabraknąć na nim Instytutu Książki. Co roku swoje książki wystawia tu ponad dwa i pół tysiąca wydawców z 90 krajów świata, a imprezę odwiedza ponad 300 tysięcy czytelników.

24.08.2018

„Czas pogardy” Sapkowskiego po koreańsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Korei Południowej ukazało się tłumaczenie Czasu pogardy w przekładzie Jiwone Lee. Wydanie książki Andrzeja Sapkowskiego wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

24.08.2018

Instytut Książki na Międzynarodowych Pokazach Lotnictwa Air Show 2018

Już w najbliższy weekend, 25 i 26 sierpnia, na lotnisku 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu odbędą się Międzynarodowe Pokazy Lotnictwa Air Show 2018. Tegoroczna edycja imprezy jest częścią obchodów stulecia lotnictwa wojskowego. Na odwiedzających będzie czekać szeroki wachlarz wydarzeń związanych z tematyką lotniczą: pokazy akrobacyjne, wystawa zabytkowych samochodów, symulatory lotów czy zajęcia edukacyjne dla dzieci. Nie zabraknie także literatury – liczne atrakcje przygotował bowiem Instytut Książki.

24.08.2018

Już w październiku otwarta zostanie biblioteka w Górze

Nowa siedziba biblioteki w Górze, znajdująca się w narożniku boiska szkolnego, wedle planów w październiku zostanie oddana do użytku czytelników. Budowę dużego, przestronnego jednokondygnacyjnego budynku dofinansowano na kwotę 423 300 złotych. Powstanie on w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

23.08.2018

Instytut Książki wsparł francuskie wydanie „Guguł” Grzegorzewskiej

W miniony poniedziałek ukazało się tłumaczenie Guguł w przekładzie Nathalie Le Marchand. Wydanie zbioru opowiadań Wioletty Grzegorzewskiej wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

23.08.2018

Serial na podstawie „Ślepnąc od świateł” Żulczyka już jesienią!

Ośmioodcinkowy serial na podstawie bestsellerowej powieści Jakuba Żulczyka Ślepnąc od świateł będzie miał premierę jesienią w HBO. W głównej roli zagra debiutant Kamil Nożyński. Za reżyserię odpowiada Krzysztof Skonieczny. 
 

23.08.2018

Nagrody Hugo przyznane

Amerykańska pisarka N.K. Jemisin została laureatką Nagrody Hugo, jednego z najważniejszych laurów w literaturze science fiction i fantasy, w kategorii „najlepsza powieść” za książkę „Kamienne niebo”. Podobnie jak przed rokiem, tak i teraz najważniejsze wyróżnienia trafiły do pisarek, co dobrze pokazuje zmieniającą się mapę literacką gatunku.

23.08.2018

Przemysły Książki podczas dziesiątej edycji Festiwalu Conrada

W rozmowach środowiska literackiego pewne tematy uparcie powracają: sytuacja finansowa twórców, status małych wydawnictw, wpływ internetu na pole literackie czy kondycja krytyki literackiej. To one będą dyktować rytm dyskusji podczas corocznych debat branżowych pod nazwą „Przemysły książki”, które odbędą się w dniach 25-27 października w ramach Festiwalu Conrada.

22.08.2018

II Festiwal Tradycji Literackich we Wrocławiu

W ramach II edycji Festiwalu Tradycji Literackich we Wrocławiu Muzeum Pana Tadeusza organizuje wystawę czasową zainspirowaną twórczością dwóch wybitnych poetów – Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta.

22.08.2018

W Jarzębiej Łące w budynku dawnego dworca PKP powstanie biblioteka

Gmina Tłuszcz otrzymała dofinansowanie w kwocie 390 150,00 zł na poprawę warunków lokalowych filii bibliotecznej w Jarzębiej Łące w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

22.08.2018

Conrad w księgarniach – znamy program

„Każda księgarnia jest streszczeniem świata. To nie trasa lotnicza, ale wędrówka pośród regałów łącząca twój kraj i jego mowę z odległymi krainami, gdzie mówi się innym językiem” – pisał Jorge Carrión, hiszpański pisarz, eseista i podróżnik, gość ubiegłorocznej edycji imprezy. „Streszczenia świata” były od początku istotnymi miejscami celebracji Festiwalu Conrada. W programie jubileuszowej, dziesiątej odsłony przypadną im jeszcze bardziej pierwszoplanowe role!

21.08.2018

Warszawa Singera już po raz piętnasty!

Koncerty, spektakle, projekcje filmowe, warsztaty kulinarne, wystawy, spotkania literackie, dzień poświęcony poecie Władysławowi Szlenglowi –  to niektóre z najciekawszych wydarzeń XV Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”. Impreza rozpocznie się w stolicy 25 sierpnia i potrwa do 2 września.

21.08.2018

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie po raz dwudziesty drugi

„Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę”. To właśnie słowa Artura Péreza Reverte z powieści Królowa Południa są hasłem przewodnim tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Już po raz dwudziesty drugi na miłośników literatury czeka czterodniowe święto książki, które odbędzie się w dniach 25-28 października. Nie zabraknie spotkań z wybitnymi pisarzami, a swą ofertę zaprezentują setki wydawnictw z Polski i zagranicy. Gościem Honorowym imprezy będzie Szwecja.

21.08.2018

W Zawoi powstanie nowoczesna biblioteka

Gminna Biblioteka Publiczna w Zawoi otrzyma 2 miliony złotych na budowę nowoczesnego obiektu w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

21.08.2018

Trzecia edycja Festiwalu Pięknej Książki we wrześniu

15 września 2018 roku na rynku w Piasecznie z okazji trzeciej edycji Festiwalu Pięknej Książki pojawią się stoiska około dwudziestu wydawców pięknych książek – oryginalnych, wyróżniających się nietuzinkową formą, będących małymi dziełami sztuki od pierwszej do ostatniej strony.

20.08.2018

W Wilkowicach powstanie filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipnie

W Wilkowicach powstanie filia biblioteczna z prawdziwego zdarzenia. Gminna Biblioteka w Lipnie otrzymała niespełna milion złotych dotacji w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

20.08.2018

Książka tygodnia: "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci" Anny Kamińskiej

Wanda Rutkiewicz była wielokrotnie portretowana i wspominana, szczególnie przy okazji rozmaitych rocznic. Jej podobizna znalazła się na znaczku pocztowym, jej imieniem nazywano szkoły i ulice. Poświęcono jej piosenkę, parę książek i filmów oraz monodram. Sama była też współautorką kilku książek i filmów. Po obejrzeniu dokumentów o niej lub z jej udziałem pozostaje obraz mocno kontrowersyjnej, egoistycznej i zmierzającej po trupach do celu osoby. Miny wspinaczy unikających negatywnych wypowiedzi o zmarłej mówiły znacznie więcej niż słowa. Czy po tym wszystkim kolejna publikacja ukazująca się ćwierć wieku po zaginięciu Wandy Rutkiewicz miała szansą wnieść coś nowego do obrazu naszej najwybitniejszej himalaistki? Okazuje się, że jak najbardziej tak.

20.08.2018

Literacki Sopot za nami

Głównymi bohaterkami zakończonej w niedzielę siódmej edycji Literackiego Sopotu, jednego z najciekawszych festiwali literackich w Polsce, były Francja i Olga Tokarczuk. Na zakończenie imprezy pojawiła się jeszcze jedna wielka gwiazda – Zadie Smith. Jej obecność jest zapowiedzią przyszłorocznej edycji, która będzie poświęcona literaturze brytyjskiej.

17.08.2018

Przebudowa biblioteki w Kępnie

W czwartek, 16 sierpnia, w Urzędzie Miasta i Gminy w Kępnie została podpisana umowa na przeprowadzenie przebudowy i remontu Samorządowej Biblioteki Publicznej im. Marii z Fredrów hr. Szembekowe w Kępnie. Biblioteka otrzymała na tę inwestycję ponad 1 mln zł dofinansowania w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

17.08.2018

Nocny stolik #3. Wacław Holewiński: Dzień bez przeczytania stu stron to dzień stracony

Wacław Holewiński, czołowy polski prozaik, autor cenionych powieści historycznych i Współtwórca "Przedświtu", jednego z największych wydawnictw drugiego obiegu, opowiada o czytelniczych zachwytach i rozczarowaniach, miłości do Williama Faulknera, strachu przed wracaniem do ukochanych autorów sprzed lat, znaczeniu tłumaczy i… czytaniu słowników jak powieści.

16.08.2018

Odszedł Eduard Uspienski

W wieku 80 lat zmarł w Moskwie Eduard Uspienski, autor książek dla dzieci i dorosłych. O śmierci pisarza poinformowała we wtorek wieczorem jego córka Irina. Rosjanin zyskał sławę dzięki książkom Wujek Fiodor, pies i kot i Krokodyl Giena i przyjaciele.

16.08.2018

Pinkwart i Urbanek laureatami Nagrody Literackiej Zakopanego

Jury pod przewodnictwem Anny Janko przyznało Nagrodę Literacką Zakopanego 2018 Maciejowi Pinkwartowi (za biografię Pleban spod Giewontu) i Mariuszowi Urbankowi (za biografię Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce).  Nagrodę wręczono w Teatrze Witkacego. Było to zwieńczenie Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego.

16.08.2018

Siódmy Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni za nami

Zakończył się kolejny Nadmorski Plener Czytelniczy. Spotkania z 40 popularnymi autorami, bogata oferta książek przygotowana przez blisko 70 wydawnictw, zajęcia i atrakcje dla dzieci, a do tego świetna frekwencja – około 25 tysięcy odwiedzających – tak wygląda bilans 7. Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego, który odbył się w Gdyni w dniach 10-12 sierpnia 2018 r.

14.08.2018

Premiera książki „Frapować stylem. Emigracja Gombrowicza w Argentynie” Nicolása Hochmana

Nakładem oficyny Dobra Robota Editora ukazała się właśnie w Buenos Aires książka Nicolása Hochmana Incomodar con estilo. El exilio de Gombrowicz en Argentina, czyli Frapować stylem. Emigracja Gombrowicza w Argentynie.

14.08.2018

Książka tygodnia: "Echo słońca" Waldemara Bawołka

Waldemar Bawołek uprawia prozę artystyczną. Jest to pojęcie z gatunku vintage, nikt by się teraz w Polsce (a i na świecie) nie przyznał, że coś takiego robi. A Bawołek tak, on jest artystą słowa, jest nim przede wszystkim.

14.08.2018

Pierwsza edycja festiwalu Miasto Słowa za pasem

Nagrodzie Literackiej GDYNIA po raz pierwszy w tym roku towarzyszy festiwal Miasto Słowa. W ramach imprezy trwającej od 27 sierpnia do 2 września odbędą się spotkania z autorami nominowanymi do nagrody i jej laureatami, warsztaty, akcje miejskie i panele dyskusyjne nawiązujące do wątków pojawiających się w tytułach walczących o Kostki Literackie.

13.08.2018

Przetłumaczenia. „Moim marzeniem jest przez całe życie uprawiać ten zawód” – wywiad z Amelią Serraller Calvo

Amelia Serraller Calvo, slawistka i tłumaczka z języka polskiego na język hiszpański, opowiada o pracy nad opus magnum profesora Zbigniewa Osińskiego Jerzy Grotowski. Źródła, inspiracje, konteksty, przekładaniem poezji Jana Polkowskiego, problemach z tłumaczeniem polskich realiów na język hiszpański, tłumaczeniowych marzeniach, a także o roli Instytutu Książki we wspieraniu tłumaczeń na języki obce.

13.08.2018

Instytut Książki na Beijing International Book Fair

W środę 22 sierpnia rozpoczynają się międzynarodowe targi książki w Pekinie. Beijing International Book Fair to największe azjatyckie targi książki. Co roku swoje książki wystawia tu ponad dwa i pół tysiąca wydawców z 90 krajów świata, a imprezę odwiedza ponad 300 tysięcy czytelników.

13.08.2018

Zmarł laureat Nagrody Nobla V.S. Naipaul

W sobotę BBC poinformowała, że w wieku 85 lat odszedł wybitny brytyjski pisarz V.S. Naipaul, laureat nagrody Nobla w 2001 roku. Prozaik zmarł w swoim domu w Londynie w otoczeniu rodziny. Był spadkobiercą Conrada i jednym z najważniejszych głosów literatury współczesnej.

13.08.2018

Sopot już od czwartku francuski

Tematem rozpoczynającego się w czwartek VII Festiwalu Literacki Sopot będzie literatura Francji i francuskojęzyczna. Nadmorski kurort odwiedzą między innymi takie sławy jak Pierre Lemaitre, Edouard Louis i Alain Mabanckou.

10.08.2018

„Jak to działa? Zwierzęta” Nikoli Kucharskiej na Ukrainie ze wsparciem Instytut Książki

W czerwcu ukazało się tłumaczenie książki Jak to działa? Zwierzęta w przekładzie Iryny Tuchapskiej. Wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

10.08.2018
Tagi: GUS, raport

Raport GUS-u na temat bibliotek publicznych

Według najnowszego raportu GUS-u w 2017 roku działały 7 953 biblioteki publiczne i ich filie (o 0,4 proc. mniej w porównaniu z 2016 r.), które prowadziły 885 oddziałów dla dzieci i młodzieży (o 1,1 proc. więcej niż w 2016 r.) i 1 210 punktów bibliotecznych (o 4,0 proc. mniej w porównaniu z 2016).

10.08.2018

Marianna Sokołowska Wielkim Redaktorem

Podczas festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie przyznano nowe wyróżnienie literackie – Nagrodę Wielkiego Redaktora. Pierwszą laureatką została Marianna Sokołowska

09.08.2018

„O.G.R.Ó.D.” po chińsku z pomocą Instytutu Książki

W maju ukazało się tłumaczenie książki O.G.R.Ó.D. Autorami przekładu są Mi Zhang i Bartosz Gauza, a wydanie książki Ewy Kołaczyńskiej i Adama Wójcickiego wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

09.08.2018

„Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę”

Ruszyła sprzedaż biletów na 22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. „Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę”, czyli przewodnie hasło jednego z najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce, będzie towarzyszyć czytelnikom w dniach 25-28 października. Międzynarodowe Targi Książki to ponad 700 wystawców, 70 tysięcy zwiedzających, przeszło 750 autorów i 300 dziennikarzy.

09.08.2018

Konkurs na recenzję - nagroda za lipiec!

W czasie wakacyjnych miesięcy spływa do nas znacznie mniej tekstów i prac plastycznych niż zwykle, stąd też w ramach trwającego przez cały rok konkursu na recenzję postanowiliśmy przyznać tylko jedną nagrodę za miesiąc lipiec. Miło nam poinformować, że w kategorii dorośli nagrodę otrzymuje...

09.08.2018

Letnia Czytelnia przed Biblioteką Śląską

Biblioteka Śląska uruchomiła Letnią Czytelnię na placu Rady Europy. Czytelnia to dwa „domki” dla książek i siedziska z palet.

08.08.2018

Instytut Książki wsparł niemieckie wydanie „Uchodźców” Grynberga

W czerwcu ukazało się tłumaczenie Uchodźców w przekładzie Lothara Quinkensteina. Wydanie dzieła Henryka Grynberga wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

08.08.2018

W Hucie Dąbrowie powstanie nowoczesna biblioteka

Rozpoczęła się budowa Biblioteki Publicznej w Hucie Dąbrowie. Gmina dostała na tę inwestycję ponad 1 mln zł dofinansowania w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

08.08.2018

Odeszła Karin Wolff

Karin Wolff odeszła 29 lipca po krótkiej, ciężkiej chorobie. Pogrzeb tłumaczki odbył się wczoraj na głównym cmentarzu we Frankfurcie nad Odrą.

07.08.2018

„Księgi Jakubowe” po chorwacku ze wsparciem Instytutu Książki

W Chorwacji ukazały się właśnie Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk w przekładzie Mladena Marticia. Wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

07.08.2018

Siódmy Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni

W najbliższy weekend już po raz siódmy odbędzie się w Gdyni Nadmorski Plener Czytelniczy. W programie spotkania z 40 cenionymi autorami, bogata oferta książek przygotowana przez blisko 70 wydawnictw oraz liczne atrakcje dla całych rodzin. Impreza odbywa się pod patronatem Instytutu Książki.

07.08.2018

Stacja Literatura 23 już we wrześniu

W czwartek 13 września rozpocznie się festiwal Stacja Literatura 23, który od trzech lat odbywa się w Stroniu Śląskim w Kotlinie Kłodzkiej. Impreza potrwa od czwartku do soboty, a jej głównymi gośćmi będą laureatka Pulitzera Rae Armantrout oraz palestyńsko-islandzki poeta i prozaik Mazen Maarouf.

07.08.2018

Poznaliśmy półfinalistów Angelusa

Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, któremu przewodniczy Mykoła Riabczuk, ogłosiło listę czternastu książek zakwalifikowanych do półfinału tegorocznego konkursu.

06.08.2018

Książka tygodnia: "Polonia aeterna" Wojciecha Wencla

»W najnowszym zbiorze wierszy Polonia aeterna Wojciecha Wencla – podobnie jak w Epigonii czy wcześniej De profundis – źródłem inspiracji literackiej dla poety jest romantyzm. Świadomie podejmuje on dialog z dziewiętnastowieczną tradycją, aby wykazać jej żywotność w naszym „tu i teraz”«. O nowej książce Wojciecha Wencla pisze Karol Alichnowicz.

06.08.2018

Słowo od tłumacza. „Nie mogę powiedzieć, że literatura polska jest w Czechach nieznana” – wywiad z Ireną Lexovą

Irena Lexova, wybitna tłumaczka z języka polskiego na język czeski i pierwsza dama czeskiego teatru, opowiada o fascynacji polskim teatrem, trudnościach w przekładaniu dramatów, naszej wolności, której Czechom brakowało, cenzurze dramatów Iredyńskiego w Pradze, pracy nad dramatem Wielopole, Wielopole Tadeusza Kantora, a także roli Instytutu Książki we wspieraniu tłumaczeń na języki obce i wielkiej rodzinie tłumaczy

03.08.2018

Nocny stolik #2. Rafał Kosik: Czytałem fantastykę, zanim wiedziałem, że tak to się nazywa

Rafał Kosik, jeden z najważniejszych współczesnych polskich pisarzy fantastycznych i autor popularnego cyklu dla młodzieży Feliks, Net i Nika, opowiada o tym, na jakich książkach uczył się czytać, o niechęci do lektur szkolnych, które niemal zabiły w nim miłość do literatury, o podziwianych pisarzach i… Muminkach jako książce formacyjnej

03.08.2018

Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn 2018

W niedzielę rozpocznie się Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn 2018. Patronami IV edycji Festiwalu będą Skamandryci, którzy byli literacką odpowiedzią na wybuch niepodległości w 1918 roku.

02.08.2018

"Poeci zabrani przez wojnę" - nowa kolekcja w bibliotece Wolne Lektury

1 sierpnia, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w bibliotece Wolne Lektury została udostępniona kolekcja poezji pn. Poeci zabrani przez wojnę. Stworzenie nowej kolekcji poświęconej tematycznie tym poetyckim talentom, których rozwój przecięła wojna, służyć ma refleksji nad różnorodnością głosów, które zamilkły.

01.08.2018

„Kinderszenen” w radiowej Trójce

Dziś – w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – Program 3 Polskiego Radia rozpoczyna emisję „Kinderszenen” Jarosława Marka Rymkiewicza w interpretacji Andrzeja Mastalerza. Słuchacze poznają cały tekst jednej z najgłośniejszych książek ostatnich lat. Emisja potrwa ponad dwa miesiące. Zakończy się 3 października w dniu kapitulacji Powstania.

01.08.2018

Kawiarnia Literacka na OFF Festivalu

„Czasami” to hasło spotkań organizowanych w Kawiarni Literackiej, która po raz kolejny otworzy swoje podwoje podczas jednego z najważniejszych muzycznych wydarzeń sezonu letniego, czyli OFF Festivalu w Katowicach.

31.07.2018

Festiwal Patrząc na Wschód już za dwa tygodnie

Czwarta edycja festiwalu literackiego Patrząc na Wschód za pasem! W tym roku impreza odbędzie się w dniach 15-19 sierpnia. Ten wyjątkowy festiwal organizowany jest od czterech lat w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą, w miejscu, w którym krzyżują się języki, religie, nacje i kultury, w dziewiczym zakątku północno-wschodniej Polski, na styku Wschodu i Zachodu.

31.07.2018

65. rocznica śmierci Kornela Makuszyńskiego

Kornel Makuszyński, autor Szatana z siódmej klasy, Panny z mokrą głową, Koziołka Matołka i licznych innych wybitnych dzieł polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej, zmarł 31 lipca 1953 r. w Zakopanem. Mawiano o nim, że pisze "promieniami słońca".

31.07.2018

Odeszła profesor Maria Dzielska

W poniedziałek w Krakowie zmarła profesor Maria Dzielska, historyk, filolog klasyczny, tłumaczka tekstów źródłowych. 18 września profesor Dzielska skończyłaby 76 lat.

30.07.2018

Odwołania w IV naborze wniosków w priorytecie Infrastruktura bibliotek 2016–2020 rozpatrzone

Instytut Książki informuje, że odwołania złożone w ramach IV naboru wniosków do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2016–2020” zostały rozpatrzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

30.07.2018

Pierwsza kondygnacja Miejskiej Biblioteki w Czechowicach-Dziedzicach już gotowa

Postępują prace na budowie nowego gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach. Gotowa jest już pierwsza kondygnacja. Trwają roboty przy budowie drugiej kondygnacji i klatek schodowych. MBP otrzymała dofinansowanie w wysokości 2 milionów złotych w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

30.07.2018

Wystawa wierszy i rysunków Zbigniewa Herberta w Łazienkach Królewskich

Od 28 lipca do 28 sierpnia można oglądać wystawę rysunków i wierszy Zbigniewa Herberta, która upamiętnia 20. rocznicę śmierci poety. Ekspozycja otwarta jest w Galerii Plenerowej przy ul. Agrykola.

30.07.2018

Studenci Politechniki Wrocławskiej w hołdzie Herbertowi

Na dziedzińcu przed głównym gmachem Politechniki Wrocławskiej stanął pawilon poświęcony Zbigniewowi Herbertowi. Pawilon wykonany jest niemal w całości z papieru. Ekspozycja to efekt pracy studentów Wydziału Architektury PWr.

30.07.2018

Coetzee doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego

Laureat Nagrody Nobla, profesor John Maxwell Coetzee otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uroczystość nadania rozpocznie się we wtorek 23 października 2018 roku o godz. 11.00  w auli nr 5 Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.

30.07.2018

Książka tygodnia: "Kresowy kalejdoskop" Włodzimierza Mędrzeckiego

W polskiej historiografii i literaturze pięknej Kresy zajmują miejsce szczególne. Już samo brzmienie tego słowa przywołuje obrazy unieśmiertelnione choćby przez Mickiewicza czy Sienkiewicza. Mit wschodnich ziem Rzeczypospolitej jest tym silniejszy, że tereny te odpadły od Polski po II wojnie światowej. O książce Włodzimierza Mędrzeckiego pisze Michał Żarski.

27.07.2018

Booker we Wrocławiu. Spotkanie z Olgą Tokarczuk, Jennifer Croft i Antonią Lloyd-Jones

Już w niedzielę 29 lipca w Arsenale Miejskim obędzie się spotkanie pod hasłem „Booker we Wrocławiu: Tokarczuk, Croft, Lloyd-Jones”. Obok laureatki Bookera wezmą w nim udział tłumaczki jej książek na język angielski: Jennifer Croft i Antonią Lloyd-Jones, tegoroczne laureatki dwóch najbardziej prestiżowych nagród dla tłumaczy z języka polskiego na język obcy (odpowiednio: Found in Translation i Transatlantyk), przyznawanych przez Instytut Książki.

27.07.2018

Joanna Lech, Tomasz Majeran i Jędrzej Morawiecki w Broumovie

Miesięczne pobyty dla trójki polskich autorów w Klasztorze w Broumovie to pierwszy program rezydencyjny organizowany przez Wrocławski Dom Literatury we współpracy z Czeskim Centrum Literackim. Jesienią tego roku rezydentami w tamtejszym Domu Literackim będą Joanna Lech, Jędrzej Morawiecki i Tomasz Majeran.

26.07.2018

Norwid po rumuńsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Rumunii ukazało się właśnie tłumaczenie wyboru poezji Cypriana Norwida w przekładzie Constantina Geambaşu. Wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

26.07.2018

Najgorętsza Książka Lata TVP Kultura

Każdego roku TVP Kultura wybiera 10 książek, spośród których tylko jedna ma szansę zostać Najgorętszą Książką Lata. czas głosowania mija 16 sierpnia 2018 r., a zwycięska książka zostanie ogłoszona 19 sierpnia podczas festiwalu Literacki Sopot

26.07.2018

Nominacje do najbardziej prestiżowej literackiej nagrody w Wielkiej Brytanii ogłoszone

Jury Man Booker Prize ogłosiło listę trzynastu nominowanych powieści. Pierwszy raz w historii nominowana została powieść graficzna, po raz pierwszy uwzględniono także książki opublikowane w Irlandii.

25.07.2018

„Mirabelka – kiełkująca historia 100licy” – akcja dla bibliotek

Akcji czytelniczej „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” organizowana jest ramach w ramach oficjalnych obchodów 100-lecia Niepodległości. Organizatorzy zachęcają do udziału biblioteki, które będą organizować dla czytelników warsztaty

25.07.2018

Książka jest darem. Dariusz Jaworski w Polskim Radiu Dzieciom opowiadał o roli czytania w życiu dziecka

25 lipca o godzinie 17.00 dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski w audycji „Mini Eureka” na antenie rozgłośni Polskie Radio Dzieciom opowiadał o roli czytania w życiu dziecka, o tym, dlaczego kluczowe znaczenie w krzewieniu czytelnictwa mają rodzice, opiekunowie i nauczyciele, a także o proczytelniczej działalnosci Instytutu.

25.07.2018

Herbert zagości na Krakowskim Przedmieściu

Zbigniew Herbert odszedł przed 20 laty. Muzeum Literatury poświęciło temu wybitnemu twórcy już dwie wystawy: Zbigniew Herbert. Epilog burzy (w roku 2000) i Podróże Pana Cogito (w roku 2008). Tym razem dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” autor Pana Cogito zagości w sercu Warszawy, na Krakowskim Przedmieściu w przeddzień 20. rocznicy śmierci, 27 lipca – i pozostanie tutaj do końca sierpnia.

24.07.2018

Magdalena Parys z Nagrodą Literacką miasta Quimper

Magdalena Parys otrzymała Nagrodę Literacką miasta Quimper za powieść Tunel, która w ubiegłym roku ukazała się po francusku pod tytułem 188 mètres sous Berlin. Wydanie powieści wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

24.07.2018

CzytaMy. „Czytający nie mogą tworzyć poczucia wyższości wobec nieczytających” – wywiad z Martą Lipczyńską

Marta Lipczyńska, właścicielka wydawnictwa Hokus-Pokus i redaktor naczelna kwartalnika o literaturze dla dzieci i młodzieży „Ryms”, opowiada między innymi o tym, jak wprowadzać dzieci w świat literatury i zachęcać je do czytania, o roli dorosłych w tym procesie (także jako cenzorów!), a także o kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

24.07.2018

Przekłady „Włoskich szpilek” po hiszpańsku i katalońsku ze wsparciem Instytutu Książki

W czerwcu ukazały się dwa przekłady Włoskich szpilek. Opowiadania Magdaleny Tulli zostały przetłumaczone na języki hiszpański i kataloński. Wydania wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

24.07.2018

Reportaż pod lupą. Czwarta edycja kursu kreatywnego pisania w Krakowie

Jak pisać o sprawach małych i codziennych, by cały świat czytał te historie i je podziwiał? Jak przyciągnąć czytelnika spragnionego prawdziwych historii? Na te pytania przyniesie odpowiedź czwarta edycja Kursu Kreatywnego Pisania, która potrwa od 1 września 2018 do 27 stycznia 2019 roku. Podczas najnowszej odsłony dwunastu przyszłych pisarzy zmierzy się z reportażem. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 lipca.

24.07.2018

Ossolineum nabyło rękopisy Sienkiewicza

Już w najbliższy czwartek w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu odbędzie się konferencja prasowa poświęcona zakupionej niedawno przez Ossolineum dużej kolekcji rękopisów z archiwum Henryka Sienkiewicza

23.07.2018

Słowo od tłumacza. „Nikt w Anglii nigdy nie słyszał o tych kobietach” – wywiad z Ursulą Phillips

Ursula Phillips, wybitna tłumaczka z języka polskiego na język angielski, laureatka nagrody Found in Translation, opowiada o początkach kariery tłumaczeniowej, popularyzacji literatury autorstwa polskich pisarek w Anglii i swej misji, życiu z przekładów, szukaniu odpowiedniego języka dla polskiej literatury XIX-wiecznej, a także roli Instytutu Książki we wspieraniu tłumaczeń na języki obce i wielkiej rodzinie tłumaczy.

23.07.2018

Książka tygodnia: "Am (dziennik z drugiej strony)" Artura Grabowskiego

Na Am (dziennik z drugiej strony) Artura Grabowskiego złożyły się obserwacje i wrażenia bohatera (porte-parole autora) z pobytu w Stanach Zjednoczonych. Krótkie zapiski o charakterze notatek diarysty, sprawiające nierzadko wrażenie „wydartych” z własnego wnętrza, mówionych do siebie, są nie tylko konstatacją rzeczywistości widzialnej, ale również (a może przede wszystkim) głęboką introspekcją bohatera-narratora, wrażliwego intelektualisty. O nowej książce pisarza, poety, krytyka i twórcy teatralnego z Krakowa pisze Katarzyna Wójcik.