Manifest

Popularyzujemy czytelnictwo, wspieramy pisarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, tych, którzy czytają i chcą czytać, aktywizujemy nieczytających.

Popularyzacja

Promujemy polską literaturę za granicą. Dzięki realizacji Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się prawie 2200 tłumaczeń polskich książek!

Promocja

Aktualności

Instytut Książki wspiera projekt Konsulatu Generalnego RP w Toronto „Czytam po polsku”

Instytut Książki przekazał egzemplarze książeczki „Pierwsze wiersze…”, które znajdą się w wyprawkach czytelniczych wręczanych dzieciom przez Konsulat Generalny RP w Toronto w ramach projektu „Czytam po polsku”.

24.05.2019

Poznaliśmy Najpiękniejsze Książki Roku

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek przyznało po raz 59. doroczne nagrody dla Najpiękniejszych Książek Roku. Nagrodę honorową odebrał Andrzej Dybowski za „najwyższą jakość składu w publikacjach Biblioteki Narodowej i typograficzne wyczucie subtelności tekstów”. Wyróżniono także m.in. książkę Pierwsze Obrazy Joanny Czerwińskiej, która otrzymała nagrodę główną w drugiej edycji konkursu TRZY/MAM/KSIĄŻKI organizowanego przez Instytut Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 

24.05.2019
Tagi: Gryfia

Ogłoszono nominacje do Nagrody Gryfia

Tytuły pięciu książek nominowanych w tym roku do Gryfii, przyznawanej przez „Kurier Szczeciński” Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki, ogłoszono w czwartek, pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki.      

24.05.2019

Przyznano Nagrody Magellana dla najlepszych publikacji turystycznych

Czternaście nagród głównych i jedną specjalną przyznało jury Nagród Magellana dla najlepszych książek turystycznych. Nagrodzono też podróżników - Miłkę Raulin i Grzegorza Rąkowskiego - ogłoszono w czwartek, pierwszego dnia 10. Warszawskich Targów Książki.  

24.05.2019

Poetka i wydawczyni Anna Matysiak laureatką Literackiej Nagrody Warmii i Mazur Wawrzyn 2018

Poetka i wydawczyni Anna Matysiak została laureatką Literackiej Nagrody Warmii i Mazur Wawrzyn 2018. Matysiak uhonorowano za tom poezji Tyle nieznanych ryb. Podczas uroczystości, która odbyła się w czwartek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie, wręczono nagrody i wyróżnienia XV edycji nagrody Wawrzyn.

23.05.2019
Tagi: Nagroda Nike

Ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej Nike

Pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki poznaliśmy dwadzieścia książek, które w tym roku nominowane zostały do Literackiej Nagrody Nike ogłoszono w czwartek. Finalistów nagrody poznamy we wrześniu, a laureata - w pierwszą niedzielę października.

23.05.2019

Izabella Kaluta z Nagrodą Magellana!

Dziś podczas Warszawskich Targów Książki po raz jedenasty przyznano Nagrody Magellana. Laureatką w jednej z czternastu kategorii, „przewodnik dla dzieci”, została Izabella Kaluta z działu zagranicznego Instytutu Książki za książkę Man Zou. Chiny dla dociekliwych. Serdecznie gratulujemy!

23.05.2019

Wirtualny księgarz, automatyczny recenzent [relacja z panelu]

Dziś o 13:00 w sali Barcelona na Warszawskich Targach Książki zespół badawczy z Olsztyna po raz pierwszy zaprezentował efekty wspólnej pracy technologicznego start-upu spółka Literacka, Instytutu Książki i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Podczas prelekcji ujawniono, że pierwszą powieścią przeanalizowaną przez polską sztuczną inteligencję jest Ziarno prawdy Zygmunta Miłoszewskiego.

23.05.2019

Warszawskie Targi Książki otwarte! [relacja i zdjęcia]

Warszawskie Targi Książki rozpoczęte! Dziś zapraszamy serdecznie na stoisko 137/D13, gdzie będziemy prezentować między innymi nasze czasopisma patronackie i wydawane przez nas książki, a także na panel „Wirtualny księgarz, automatyczny recenzent”, który rozpocznie się o godzinie 13.00 w sali Barcelona.

23.05.2019

Nagroda Księżniczki Asturii dla Siri Hustvedt

Siri Hustvedt, amerykańska pisarka i eseistka norweskiego pochodzenia, otrzymała w środę prestiżową nagrodę księżniczki Asturii w dziedzinie literatury za ambitną twórczość, zgłębiającą z perspektywy feministycznej niepokojące aspekty teraźniejszości.

22.05.2019

Fragment eseju „Caravaggio. Światło i cień” Herlinga-Grudzińskiego

Dwudziestego maja w serii „Ważne Teksty, Wybitni Twórcy” ukazało się nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu i Instytutu Książki dwujęzyczne polsko-włoskie wydanie eseju „Caravaggio. Światło i cień”. Premiera przypadła na setną rocznicę urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Poniżej prezentujemy fragment eseju o podtytule „Odcięta głowa”.

22.05.2019

Instytut Książki na 10. Warszawskich Targach Książki

Warszawskie Targi Książki rozpoczną się już jutro. Na jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń na rynku książki nie może zabraknąć Instytutu. W tym roku będzie nas można znaleźć na stoisku 137/D13, gdzie będziemy prezentować między innymi nasze czasopisma patronackie, a także wydawane przez nas książki. W czwartek i sobotę organizujemy również panele, na które serdecznie zapraszamy.

22.05.2019

Jutro rozpoczną się 10. Warszawskie Targi Książki

Ponad 800 wystawców z 27 krajów, ponad tysiąc zaproszonych pisarzy, 1500 wydarzeń dla publiczności - tak zapowiadają się 10. Warszawskie Targi Książki, największe międzynarodowe wydarzenie branży wydawniczej w Polsce; odbywać się będą na Stadionie PGE Narodowy od 23 do 26 maja.

22.05.2019

Port Poetycki 2019 po raz siedemnasty

W dniach 31 maja–1 czerwca 2019 odbędzie się tegoroczna 17. edycja Portu Poetyckiego. Port Poetycki w Chorzowie to impreza kulturalna zrzeszająca w swoim kręgu poetów, muzyków i artystów plastyków. 

21.05.2019

Omańska pisarka Jokha al-Harthi laureatką Man Booker Prize

Dziś w Londynie ogłoszono, że laureatką Man Booker Prize została omańska pisarka Jokha al-Harthi za powieść Celestial Bodies w tłumaczeniu Marilyn Booth. Na krótkiej liście nominowanych była też zeszłoroczna laureatka nagrody, Olga Tokarczuk z powieścią Prowadź swój pług przez kości umarłych w tłumaczeniu Antonii Lloyd-Jones

21.05.2019

Śmierć krytyka w epoce kultu amatora. Panel Instytutu Książki na Warszawskich Targach Książki

Dziesiąta edycja Warszawskich Targów Książki zbliża się wielkimi krokami. Przy tej okazji zapraszamy w sobotę na organizowaną przez Instytut Książki dyskusję na temat roli krytyki literackiej w kształtowaniu gustów i podejmowaniu decyzji czytelniczych, w której wezmą udział przedstawiciele różnych segmentów rynku literackiego: od profesjonalnej krytyki literackiej w prasie i internecie, po promocję wydawniczą.

21.05.2019

Nocny stolik #21. Rafał Wojasiński: Autentyczność w literaturze to rodzaj demagogii

Prozaik i dramaturg Rafał Wojasiński, tegoroczny laureat Nagrody im. Marka Nowakowskiego, opowiada o czytaniu Gombrowicza na snopku, fascynacji Dziennikami Kafki, twórczością Różewicza i Miłosza, a także sztuczności świata i języku odrywającym się od człowieka.

21.05.2019

Wieniec na grobie Herlinga-Grudzińskiego w stulecie jego urodzin

W przypadającą w poniedziałek setną rocznicę urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego wieniec na jego grobie w Neapolu złożył w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Łukasz Paprotny.

20.05.2019

Czy sztuczna inteligencja może być sposobem na wzrost czytelnictwa? Wirtualny księgarz, automatyczny recenzent na Warszawskich Targach Książki

Już 23 maja w czwartek o 13:00 w sali Barcelona na Warszawskich Targach Książki zespół badawczy z Olsztyna po raz pierwszy zaprezentuje efekty wspólnej pracy technologicznego start-upu, Instytutu Książki i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Podczas prelekcji zostanie ujawniony tytuł pierwszej powieści ocenionej przez polską sztuczną inteligencję.

20.05.2019

„Mała książka – wielki człowiek” na konferencji „Ciążowe ABC” [relacja i zdjęcia]

W minioną sobotę w Bydgoszczy odbyła się konferencja ginekologiczna „Ciążowe ABC” skierowana do kobiet ciężarnych i planujących potomstwo, w której pracownicy Instytut Książki przybliżyli uczestniczkom kampanię „Mała książka – wielki człowiek” i pożytki płynące z czytania dzieciom.

20.05.2019

Lipska, Kaczanowski i Bobula laureatami Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2019

Decyzją jury Silesiusa już w marcu poznaliśmy tegoroczną laureatkę za całokształt pracy twórczej – Ewę Lipską. W sobotę 18 maja do grona tegorocznych laureatów dołączyli Adam Kaczanowski za książkę Cele (Książka roku) i Maciej Bobula za tomik wsie, animalia, miscellanea (Debiut). Nagrody wręczył wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur.

20.05.2019

Obowiązek świadectwa. Sto lat temu urodził się Gustaw Herling-Grudziński

Gustaw Herling-Grudziński był jednym z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku. Pisał „z potrzeby prawdy” i obowiązku świadectwa. Jako pisarz – jak sam stwierdził w autobiograficznym eseju – narodził się w łagrze. Dziś obchodzimy setną rocznicę jego urodzin.

20.05.2019

Dariusz Jaworski o Herlingu-Grudzińskim w radiowej Dwójce

Gościem audycji „Wybieram Dwójkę” będzie dziś Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki, z którym Jakub Kukla porozmawia o Gustawie Herlingu-Grudzińskim w setną rocznicę jego urodzin.

20.05.2019

Festiwal „Miasto Poezji” od czwartku w Lublinie

Wiersze na billboardach, schodach, murach, w centrach handlowych i autobusach miejskich, wieczory poetyckie w prywatnych mieszkaniach, spotkania z poetami, słuchowiska - złożą się na program Festiwalu „Miasto Poezji”, który rozpocznie się w czwartek w Lublinie.

19.05.2019

Setna rocznica urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Dwójce

Dwudziestego maja minie setna rocznica urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Z tej okazji Program 2 Polskiego Radia przygotował specjalne audycje o życiu i twórczości wybitnego pisarza, eseisty, krytyka literackiego, dziennikarza, ale również żołnierza i więźnia Gułagu. Ponadto przez cały tydzień słuchacze będą mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o autorze „Innego świata”, gdzie do wygrania będą atrakcyjne upominki z wizerunkiem pisarza, jakie na Rok Herlinga-Grudzińskiego przygotował Instytut Książki.

18.05.2019

Radiowa Trójka świętuje wraz z Instytutem Książki setną rocznicę urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Z okazji przypadającej na 20 maja okrągłej 100. rocznicy urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Program 3 Polskiego Radia we współpracy z Instytutem Książki przygotował specjalne audycje poświęcone życiu i twórczości wybitnego pisarza, eseisty, żołnierza i więźnia obozów koncentracyjnych Gułagu. Nie zabraknie również premierowej adaptacji jednego z jego dzieł literackich – zbioru opowiadań „Skrzydła ołtarza”.

17.05.2019

„Pamiętnik Blumki” Iwony Chmielewskiej po chińsku ze wsparciem Instytutu Książki

Na Tajwanie ukazało się tłumaczenie Pamiętnika Blumki w przekładzie Wei-Yun Lin-Góreckiej. Wydanie książki Iwony Chmielewskiej wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

17.05.2019

„Mała książka – wielki człowiek” na konferencji „Ciążowe ABC”

O tym, że czytać dzieciom warto i to już od samego początku – od pierwszych miesięcy życia niemowlęcia – przekonujemy w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. O wpływie książek i wspólnego czytania na prawidłowy i zrównoważony  rozwój dziecka opowiemy też w najbliższą sobotę w Bydgoszczy (18.05) podczas konferencji „Ciążowe ABC” organizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Położnictwa, Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

17.05.2019

23 maja rozpoczną się 10. Warszawskie Targi Książki

Ponad 800 wystawców z 27 krajów, ponad 1030 zaproszonych pisarzy, 1500 wydarzeń dla publiczności - tak zapowiadają się 10. Warszawskie Targi Książki, największe międzynarodowe wydarzenie branży wydawniczej w Polsce. Targi odbywać się będą na Stadionie PGE Narodowy od 23 do 26 maja.

16.05.2019

Nominacje do XIV Nagrody Literackiej Gdynia

Kapituła 14. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA wskazała nominowanych w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza, przekład na język polski. Do gdyńskich Kostek Literackich zgłoszono 435 tytułów, co jest wynikiem zbliżonym do ubiegłorocznego.  Nominacje ogłoszone zostały w Pałacu Prymasowskim (Hotel Bellotto) podczas wspólnej konferencji prasowej 10. Warszawskich Targów Książki i Nagrody Literackiej GDYNIA.

16.05.2019

Gombrowicz połączył Wsolę i Vence

Muzeum Gombrowicza w Vence, gdzie pisarz spędził ostatnie lata życia będzie współprowadzone przez Muzeum Gombrowicza we Wsoli, gdzie się urodził - taka umowę podpisali w środę w Warszawie przedstawiciele obu placówek w obecności ministra kultury Piotra Glińskiego.

16.05.2019

Wiesław Myśliwski i Tomasz Bąk wyróżnieni w Poznaniu

W środę w Poznaniu wręczono Nagrodę im. Adama Mickiewicza. Tegorocznym laureatem został prozaik, dramaturg i scenarzysta Wiesław Myśliwski. Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka otrzymał natomiast poeta Tomasz Bąk za książkę „Utylizacja. Pęta miast”.

16.05.2019

Agi Miszol odebrała Międzynarodową Nagrodę Poetycką im. Zbigniewa Herberta

Izraelska poetka Agi Miszol odebrała w środę wieczorem w Warszawie Międzynarodową Nagrodę Poetycką im. Zbigniewa Herberta. Jury uznało, że laureatka korzystając z na pozór prostych form językowych, potrafi zachować powagę i głębię poetyckich sensów, mówić o rzeczach dramatycznych, a nawet tragicznych.

15.05.2019

Nagroda „Odry” dla Kazimierza Orłosia

Redakcja oraz Rada Redakcyjna miesięcznika „Odra” postanowiły uhonorować Nagrodą „Odry” za rok 2018 Kazimierza Orłosia w uznaniu dla jego całego dorobku prozatorskiego.

15.05.2019
Tagi: Twórczość

Majowa „Twórczość” już w sprzedaży!

Majowy numer „Twórczości” trafił właśnie do sprzedaży. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

15.05.2019

Debata „Lechoń. Poeta czasu katastrofy” w redakcji „Teologii Politycznej”

We wtorek 21 maja odbędzie się debata poświęcona Janowi Lechoniowi, którego twórczość i biografia będą punktem wyjścia do rozważań nad tożsamością polskich literatów żyjących w XX wieku. Wezmą w niej udział prof. Maciej Urbanowski, varsavianistka Lidia Sadkowska-Mokkas i Sławomir Koper.

15.05.2019

Premiera eseju „Caravaggio. Światło i cień” Herlinga-Grudzińskiego w setną rocznicę urodzin pisarza

Dwudziestego maja w serii „Ważne Teksty, Wybitni Twórcy” ukaże się nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu i Instytutu Książki dwujęzyczne polsko-włoskie wydanie eseju „Caravaggio. Światło i cień”. Premiera przypada na setną rocznicę urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

15.05.2019

Rozpoczął się 4. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius

Wczoraj rozpoczął się 4. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Oprócz ponad 50 polskich gości Wrocław odwiedzą poeci z Czech oraz belgijka Miriam Van hee i dwaj twórcy z Ukrainy – Jurij Andruchowycz i Serhij Żadan. W programie festiwalowym zaplanowano ponad 30 wydarzeń.

14.05.2019

„Sezon w Wenecji” Odojewskiego świetnie przyjęty w Holandii

W kwietniu w Holandii ukazał się przekład Sezonu w Wenecji Włodzimierza Odojewskiego. Świetnie przyjęty przez prasę przekład Charlotte Pothuizen wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©Poland.

14.05.2019

Nagroda dla Jana Pieńkowskiego

W tym roku Nagroda za całokształt twórczości BookTrust została przyznana Janowi Pieńkowskiemu, pochodzącemu z Polski wybitnemu ilustratorowi i grafikowi tworzącemu od lat w Wielkiej Brytanii.

14.05.2019

Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci w Białymstoku

W dniach 18-19 maja w Galerii Arsenał w Białymstoku odbędzie się piąta edycja Festiwalu Książki Artystycznej dla Dzieci. Tematami przewodnimi tegorocznego festiwalu są: przekazywanie tradycji, korzenie, z których wszyscy wyrastamy i relacje międzypokoleniowe.

14.05.2019

Dziś rozpoczyna się 9. Festiwal Poznań Poetów

Festiwal Poznań Poetów to, jak podkreślają organizatorzy,  jedno z najważniejszych i największych tego typu wydarzeń naukowo-literackich w Polsce. We wtorek w Poznaniu rozpoczyna się 9. edycja. Wśród gości wydarzenia będzie m.in. Dorota Masłowska i Andrzej Stasiuk.

13.05.2019

Warszawskie Kolegium Tłumaczy już działa! Oleś Herasym w radiowej Trójce

Oleś Herasym, znakomity tłumacz z języka polskiego na ukraiński, który przekładał m.in. utwory Ryszarda Kapuścińskiego, Stanisława Vincenza i księdza Józefa Tishnera, był pierwszym gościem warszawskiego oddziału Kolegium Tłumaczy. – To zaczarowane miejsce – powiedział w audycji „Do południa” w radiowej Trójce.

13.05.2019

Nocny stolik #20. Weronika Murek: Bylejakość języka bierze się z bylejakości myślenia

Pisarka Weronika Murek opowiada o książkach, które ją zassały, i tych, które ją ukształtowały, zdradza, jaka powieść uruchamia jej wyobraźnię i przybliża ostatnie czytelnicze zachwyty.

13.05.2019

Bezprecedensowa współpraca Polaków i Czechów

Szef zakończonego w niedzielę praskiego festiwalu „Svět knihy” Radovan Auer potwierdził, że gościem honorowym kolejnej edycji największej praskiej imprezy literackiej, będzie Polska. Tydzień później na Targach Książki w Warszawie w tej samej roli wystąpią Czesi. Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski zauważył, że takiej wspólnej międzynarodowej imprezy jeszcze nie było. „Budujemy most wzajemnego porozumienia i poznania na bazie literatury” – powiedział.

13.05.2019

Nagroda dla bohemisty i tłumacza Jana Stachowskiego

Polski bohemista Jan Stachowski, autor m.in. przekładów Bohumila Hrabala, Oty Filipa, Arnoszta Lustiga, Josefa Szkvoreckiego, otrzymał w piątek prestiżową nagrodę Jirzego Theinera za zasługi w propagowaniu literatury czeskiej. Nagroda dla bohemistów z zagranicy wręczana jest od 2011 roku.

13.05.2019

„Słowa z popiołu” we Wrocławiu

Fragmenty książek spalonych w 1933 roku w nazistowskich Niemczech, przeczytali w piątek we Wrocławiu znani literaci oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Inicjatywa „Słowa z popiołu” była sprzeciwem wobec „aktów palenia książek i innych działań wymierzonych w słowo szukające prawdy i piękna”.

12.05.2019

Bieńczyk, Nowicka, Müller i Vargas Llosa na 25. Międzynarodowych Targach Książki i Festiwalu Literackim „Svět knihy” w Pradze

Dwudziesta piąta edycja praskiego „Světa knihy” dobiegła końca. Gościem honorowym następnej edycji będzie Polska. W ostatnich dniach targów odbyła się dyskusja z udziałem Marka Bieńczyka i Alaina Finkielkrauta poświęcona twórczości Milana Kundery, autor Tworek podpisywał też – podobnie jak Bronka Nowicka i Mariusz Surosz – książki na stoisku Instytutu Polskiego w Pradze.

12.05.2019

Wczoraj zakończyła się w Zadarze konferencja "The Child and the Book Conference"

Wczoraj w Zadarze zakończyła się 14. międzynarodowa konferencja poświęcona odczytaniu kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej „The Child and the Book Conference”. Wydarzenie zwieńczyło spotkanie przy „okrągłym stole” ekspertów oraz przedstawicieli instytucji z różnych krajów zajmujących się popularyzacją książki oraz czytelnictwa wśród najmłodszych.

12.05.2019

Polska gościem honorowym 26. Międzynarodowych Targów Książki oraz Festiwalu Literackiego „Svět knihy” w Pradze

Przyszłoroczna edycja praskiego święta książki Svět knihy zapowiada się szczególnie. Dziś na konferencji prasowej podczas dwudziestej piątej edycji imprezy dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski ogłosił, że w 2020 roku gościem honorowym w Pradze będzie Polska.

11.05.2019

Wildstein i Surosz na 25. Międzynarodowych Targach Książki oraz Festiwalu Literackim „Svět knihy” w Pradze [relacja i zdjęcia]

Dziś w Pradze podczas 25. Międzynarodowych Targów Książki odbyły się spotkania z Mariuszem Suroszem, autorem świetnie przyjętych w Republice Czeskiej „Pepików”, i Bronisławem Wildsteinem, którego „Czas niedokonany” ukazał się w ubiegłym roku w przekładzie Lucie Szymanowskiej na język czeski.

10.05.2019

Prezentacja Instytutu Książki na konferencji w Zadarze

Zakończył się trzeci dzień konferencji naukowej poświęconej literaturze dla dzieci The Child and the Book Conference w Zadarze, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Poza kanonem (literatury dziecięcej)”. Przedstawicielki Instytutu Książki, Gabriela Dul i Katarzyna Humeniuk, wygłosiły dziś referat na temat czerpania z kanonu literatury dziecięcej w realizowanych przez Instytut Książki projektach bookstartowych oraz opowiedziały o kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek”.

10.05.2019

„Album Albrechta” w Radiowej Dwójce i Instytucie Goethego

Dwunastego maja „Strefa literatury” Doroty Gacek w Programie II Polskiego Radia poświęcona będzie Albrechtowi Lemppowi, wybitnemu tłumaczowi literatury polskiej na język niemiecki i popularyzatorowi polskiej kultury. Dwudziestego maja w Instytucie Goethego odbędzie się natomiast spotkanie dotyczące wydanej niedawno przez Więź książce „Album Albrechta”.

10.05.2019

Krótka lista nominowanych do Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa

Poznaliśmy krótką listę książek nominowanych do Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, który towarzyszy 10. Warszawskim Targom Książki. W konkursie oceniane są polskie powieści kryminalne wydane w roku 2018 i do 15 kwietnia 2019 roku.

10.05.2019

Poznaliśmy program Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2019

Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2019 odbędzie się w tym roku w dniach 28 maja – 2 czerwca 2019.

10.05.2019

Spotkania z Tadeuszem Dąbrowskim w Szwajcarii i Niemczech

W poniedziałek 13 maja w Monachium Tadeusz Dąbrowski weźmie udział w spotkaniu promującym niemieckie wydanie jego powieści pt. Eine Liebe in New York (Bezbronna kreska), która ukazała się niedawno nakładem oficyny Schöffling & Co. Wieczór poprowadzi poeta, prozaik i wydawca Michael Krüger.

09.05.2019

Pierwsze dni konferencji The Child and the Book Conference [relacja i zdjęcia]

Od wczoraj w chorwackim Zadarze trwa jedna z największych i najważniejszych konferencji  naukowych poświęconych książce dla dzieci i młodzieży oraz upowszechnianiu czytelnictwa wśród najmłodszych. W wydarzeniu uczestniczą przedstawiciele kilkudziesięciu krajów, którzy wspólnie dyskutują nad rolą kanonu literackiego w kształtowaniu młodego odbiorcy i jego zaangażowania w życie kulturalne.

09.05.2019

Majowy numer „Nowych Książek” już w księgarniach!

Majowy numer „Nowych Książek” trafił już do sprzedaży, w nim zaś między innymi rozmowy z Moniką Sznajderman, profesorem Andrzejem Zawadą i Weroniką Murek, a także szereg recenzji nowości wydawniczych. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

09.05.2019

Dziewiąty Poznań Poetów rozpocznie się we wtorek

Organizowany po raz dziewiąty „Poznań Poetów”, którego kuratorem jest prof. Piotr Śliwiński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, to jedno z najważniejszych i największych tego typu wydarzeń naukowo-literackich w Polsce.

09.05.2019

Polska reprezentacja na 25. Międzynarodowych Targach Książki oraz Festiwalu Literackim „Svět knihy” w Pradze

Od 9 do 12 maja potrwają 25. Międzynarodowe Targi Książki oraz Festiwal Literacki „Svět knihy”. W tym roku gościem honorowym jest Ameryka Łacińska, a tematem przewodnim: „Pamięć i wspomnienia”. Pragę odwiedzi dwoje noblistów: Hertha Müller i Mario Vargas Llosa. Polska ma także swoją reprezentację pisarzy – na zaproszenie Instytutu Książki oraz Instytutu Polskiego w Pradze udział w targach i festiwalu wezmą: Marek Bieńczyk, Bronka Nowicka, Mariusz Surosz oraz Bronisław Wildstein.

08.05.2019

Szukamksiazki.pl w zupełnie nowej odsłonie!

W marcu 2019 roku Instytut Książki uruchomił kompletnie odnowiony serwis szukamksiążki.pl. Pierwotna wersja działała ponad 4 lata (została uruchomiona 1 stycznia 2015 roku), stając się w tym czasie drugim w Polsce pod względem liczby skatalogowanych egzemplarzy książek (22 miliony), bibliotek umieszczających w nim swoje zasoby (ponad 2300) oraz liczby zarejestrowanych czytelników (ponad 36 tysięcy) katalogiem książek, czasopism, filmów i audiobooków dostępnych dla wszystkich użytkowników Internetu.

08.05.2019

Zmarł wybitny tłumacz i popularyzator literatury polskiej Andriej Bazylewski

Szóstego maja w Moskwie zmarł Andriej Bazylewski, badacz literatur słowiańskich, wybitny tłumacz literatury polskiej i wydawca.

08.05.2019

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek 2019

Od 1985 roku Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek.

08.05.2019

Instytut Książki na The Child and the Book Conference

Dziś rozpoczyna się międzynarodowa konferencja poświęcona literaturze dziecięcej The Child and the Book Conference w chorwackim Zadarze. W tym roku konferencja organizowana jest po raz czternasty, tym razem pod hasłem „Beyond the Canon (of Children’s Literature)” [„Poza kanonem (literatury dziecięcej)”].

07.05.2019

I edycja Nagrody Poetyckiej im. Ewy Tomaszewskiej

Od 1 maja do 30 czerwca są przyjmowane zgłoszenia do I edycji Nagrody Poetyckiej im. Ewy Tomaszewskiej za najlepsze haiku roku 2018. Nagrodę powołało do życia Polskie Stowarzyszenie Haiku.

07.05.2019

Instytut Książki wsparł hiszpański przekład powieści „Więcej czerwieni” Katarzyny Puzyńskiej

W Hiszpanii ukazało się tłumaczenie powieści Więcej czerwieni w przekładzie Amelii Serraller Calvo. Wydanie książki Katarzyny Puzyńskiej wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

07.05.2019

Wystawa „Raz, dwa, trzy – czy ta my” w Olsztynie

W Wojewódzkie Bibliotece Publicznej w Olsztynie otwarto wczoraj mobilną wystawę promującą czytelnictwo wśród dzieci i rodziców, „Raz, dwa, trzy – czy ta my”, którą przygotował Instytut Książki. Wystawę będzie można oglądać do szesnastego maja na tarasie nowego budynku biblioteki przy ulicy 1 Maja 5.

07.05.2019

Konkurs na recenzję - nagrody za 2018 rok!

Szanowni Państwo, miło nam poinformować, że po długim namyśle przyznaliśmy nagrody za recenzję roku 2018 w konkursie „Klubowicze do klawiatur”!

07.05.2019

XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2019 rozpocznie się już jutro

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje akcję Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, promując czytelnictwo i biblioteki. Tegoroczna edycja rozpoczyna się jutro i potrwa do 15 maja.

06.05.2019

Nocny stolik #19. Rafał Woś: Książki długo mnie męczyły

Rafał Woś, dziennikarz i publicysta ekonomiczny, opowiada o lekturach ekonomiczno-biznesowych, powrocie do ulubionych książek z dzieciństwa, nauce czytania na kryminałach Agathy Christie, pierwszej książce, przez którą stracił kontakt z rzeczywistością, niechęci do reportaży, fascynacji Austro-Węgrami i powieści, w której Niemcy kolonizują Księżyc.

06.05.2019

Nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru 2019

Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru w składzie: prof. Zbigniew Mikołejko (przewodniczący), Witold Bereś, prof. Anna Gemra, prof. Inga Iwasiów, dr Anna Marchewka, prof. Małgorzata Omilanowska i Grzegorz Sowula ogłasza nominacje do szesnastej edycji Nagrody Wielkiego Kalibru.

06.05.2019

Profesor Mats Malm nowym sekretarzem Akademii Szwedzkiej

Akademia Szwedzka wybrała nowego stałego sekretarza. Został nim prof. Mats Malm, literaturoznawca i tłumacz, który jest członkiem tego gremium od czterech miesięcy. To właśnie będzie ogłaszał od tej pory przed kamerami nazwisko laureata literackiej Nagrody Nobla.

06.05.2019

Zakończył się Europejski Festiwal Debiutów Powieściowych w Kilonii [relacja i zdjęcia]

Dwunastu pisarzy wraz ze swoimi wydawcami przyjechało w tym minionym tygodniu do kilońskiego Domu Literatury, by przez kilka dni poznawać nawzajem swoje książki, zaprezentować je publiczności i dzielić się doświadczeniami.

06.05.2019

Biblioteka Polska w Buenos Aires z nagrodą im. Stelmachowskiego

Biblioteka Polska im. Ignacego Domeyki w Buenos Aires otrzymała w czwartek Nagrodę im. Andrzeja Stelmachowskiego, przyznawaną przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

30.04.2019

Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa

Poznaliśmy długą listę książek nominowanych do Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, który towarzyszy 10. Warszawskim Targom Książki.
 

30.04.2019

Fiedorczuk i Drzewucki w przekładach Milicy Markić ze wsparciem Instytutu Książki

W Serbii ukazało się tłumaczenie wyborów wierszy Janusza Drzewuckiego i Julii Fiedorczuk w przekładzie Milicy Markić. Wydanie obu tomów wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

30.04.2019

Dwadzieścia książek nominowanych do Nagrody Orfeusza

Do 8. edycji  Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego ORFEUSZ zgłoszono 177 tomików poetyckich wydanych w Polsce w 2018 roku. Na posiedzeniu, które odbyło się 26 kwietnia w Domu Literatury w Warszawie jury w składzie: Janusz Drzewucki, Antoni Libera, Bronisław Maj, Marek Zagańczyk i przewodniczący prof. Jarosław Ławski nominowało dwadzieścia tomików, z których następnie wyłoni finałową piątkę oraz laureata Orfeusza Mazurskiego (publikacja nastąpi po spotkaniu jury w dniu 24 maja).

30.04.2019

VII Toruński Kiermasz Książki Regionalnej

Trzynastego maja w ramach Tygodnia Bibliotek Toruński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego we współpracy z Biblioteką Uniwersytecką w Toruniu organizuje VII Toruński Kiermasz Książki Regionalnej.

29.04.2019

Radka Franczak na Europejskim Festiwalu Debiutów Powieściowych

Drugiego maja w niemieckiej Kilonii rozpoczyna się Europejski Festiwal Debiutów Powieściowych (Europäisches Festival des Debütromans/Festival Européen du Premier Roman). Imprezę organizują już po raz siedemnasty Dom Literatury Schleswig-Holstein oraz kiloński Instytut Francuski we współpracy z instytucjami literackimi z Europy, w tym Instytutem Książki.

29.04.2019

Nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla

Związek Stowarzyszeń Fandom Polski ogłosił listę tekstów nominowanych do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2018.

29.04.2019

Rebis z Lwem Hieronima

Nagrodę Lew Hieronima dla wydawnictwa przyjaznego tłumaczom literatury otrzymał w tym roku Dom Wydawniczy Rebis. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.

29.04.2019

Nowy numer „Literatury na Świecie” już w księgarniach!

Najnowszy numer „Literatury na Świecie”, w którym znajdziemy przede wszystkim przekłady tekstów Miklósa Szentkuthy'ego trafił właśnie do księgarni. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

28.04.2019

Marianna Oklejak na 26. Międzynarodowym Festiwalu Literackim w Budapeszcie i migawki z festiwalu [relacja i zdjęcia]

Dziś na zakończonym właśnie Międzynarodowym Festiwalu Literackim w Budapeszcie Marianna Oklejak zaprezentowała wystawę ilustracji książkowej „Kraina cudów. Ilustracje Marianny Oklejak”, na którą złożył się wybór ilustracji z dwóch autorskich książek artystki – Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych oraz Cuda niewidy.

27.04.2019

Piasecki, Twardoch i Knausgard na 26. Międzynarodowym Festiwalu Literackim w Budapeszcie [relacja i zdjęcia]

Dziś w ramach 26. Międzynarodowego Festiwalu Literackiego w Budapeszcie odbyło się spotkanie spotkanie promujące Kochanka Wielkiej Niedźwidzicy Sergiusza Piaseckiego, a przy okazji węgierskiej premiery Króla z czytelnikami rozmawiał Szczepan Twardoch. Odbyło się także spotkanie z gwiazdą tegorocznej edycji imprezy, norweskim prozaikiem Karlem Ovem Knausgardem.

26.04.2019

Martyna Bunda i spotkanie z węgierskimi wydawcami na 26. Międzynarodowym Festiwalu Literackim w Budapeszcie [relacja i zdjęcia]

Dziś w ramach 26. Międzynarodowego Festiwalu Literackiego w Budapeszcie odbyło się spotkanie z Martyną Bundą, zaś przedstawiciele Instytutu Książki spotkali się z organizatorami festiwalu, a także poprowadzili specjalne warsztaty dla tłumaczy, wydawców i szeroko rozumianego grona ambasadorów polskiej kultury.

26.04.2019

Inauguracja mobilnej wystawy „Raz, dwa, trzy – czy ta my”

W Toruniu otwarto mobilną wystawę promującą czytelnictwo wśród dzieci i rodziców, „Raz, dwa, trzy – czy ta my”, którą przygotował Instytut Książki. Wystawę będzie można oglądać w czternastu bibliotekach w całej Polsce do końca października bieżącego roku.

26.04.2019

Polska gościem honorowym Międzynarodowego Festiwalu Literackiego w Budapeszcie za dwa lata

Prezentacją Instytutu Książki dotyczącą programów wspierających promocję polskiej literatury i jej przekłady za granicą rozpoczął się w piątek polski udział w Budapeszteńskim Międzynarodowym Festiwalu Książki. Instytut przeprowadził prezentację w związku z tym, że w 2021 roku Polska będzie gościem honorowym festiwalu. Główny specjalista ds. programowych Instytutu Książki Jakub Pacześniak przedstawił węgierskim tłumaczom i wydawcom programy Instytutu wspierające wydania polskiej literatury za granicą - dla tłumaczy, wydawców, a także szeroko rozumianego grona polskich ambasadorów literatury.

26.04.2019

Kanadyjska nagroda literacka CBC dla Krzysztofa Pelca

Tegoroczną nagrodę w literackim konkursie, przyznawaną przez kanadyjskie publiczne radio i telewizję CBC odbierze urodzony w Polsce politolog z Montrealu Krzysztof Pelc za opowiadanie o rodzinie imigrantów.

26.04.2019

Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda

Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda. Jak przypomniano, przypada wówczas 100. rocznica urodzin i 35. rocznica śmierci „wybitnego pisarza, dziennikarza i publicysty” i Sejm „w uznaniu wielkich zasług Artysty, postanawia oddać Mu hołd”.

25.04.2019

Instytut Książki wsparł włoski przekład „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek

We Włoszek ukazało się tłumaczenie Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek w przekładzie Raffaelli Belletti. Wydanie książki Justyny Bednarek zilustrowanej przez Daniela de Latoura wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

25.04.2019

Szczepan Twardoch laureatem polsko-niemieckiej nagrody literackiej

Laureatami polsko-niemieckiej nagrody literackiej im. Samuela Bogumiła Lindego w 2019 roku zostali Szczepan Twardoch i niemiecki pisarz Christoph Hein. Wyróżnienie jest przyznawane przez władze zaprzyjaźnionych miast: Torunia i Getyngi od 1996 roku.

25.04.2019

Weekend Księgarń Kameralnych po raz trzeci w całej Polsce

Ponad 70 księgarń z całego kraju, zarówno tych z wielkich miast, jaki i ośrodków lokalnych, weźmie udział w Weekendzie Księgarń Kameralnych, który odbywać się będzie od 25 do 28 kwietnia w całym kraju. W programie m.in. spotkania autorskie, koncerty i warsztaty.

24.04.2019

Instytut Książki na 26. Międzynarodowym Festiwalu Literackim w Budapeszcie

Instytut Książki wraz z Instytutem Polskim w Budapeszcie organizuje polską prezentację na Międzynarodowym Festiwalu Literackim w Budapeszcie, którego dwudziesta szósta edycja odbędzie w dniach 25-28 kwietnia bieżącego roku.

24.04.2019

Wiesław Myśliwski laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza

Prozaik, dramaturg i scenarzysta Wiesław Myśliwski został tegorocznym laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza, wchodzącej w skład Poznańskiej Nagrody Literackiej. Nazwisko wyróżnionego ogłoszono w środę w Poznaniu, zaś nagroda zostanie wręczona 15 maja.

24.04.2019

Dariusz Jaworski w radiowej Dwójce: „Czytanie i zdobywanie mądrości to wysiłek”

We wczorajszej audycji „O wszystkim z kulturą” poświęconej stanowi czytelnictwa w Polsce dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski opowiadał o promowaniu czytelnictwa przez Instytut i roli, jaką mają do odegrania narodowe instytucje kultury. W programie gościli także dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej), prof. Henryk Domański (socjolog PAN) i Piotr Duda (twórca festiwalu Szczebrzeszyn Stolica Języka Polskiego).

24.04.2019

Rozpoczęły się Międzynarodowe Targi w Abu Dhabi

Dziś rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki w Abu Dhabi (ADIBF), w których Instytut Książki będzie uczestniczył po raz drugi. Na stoisku prezentujemy książki wydane za granicą przy wsparciu Programu Translatorskiego © Poland, w tym przekłady na arabski, oraz książki z katalogu New Books from Poland.

24.04.2019
Tagi: Pyrkon

W piątek rozpocznie się dwudziesta edycja Pyrkonu

W piątek 26 kwietnia w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpocznie się 20. edycja Festiwalu Fantastyki Pyrkon. To największe tego typu wydarzenie w Polsce – od kilku lat frekwencja wydarzenia w stolicy Wielkopolski przekracza 40 000 osób. Impreza trwać będzie przez cały weekend i zakończy się w niedzielę 28 kwietnia.

24.04.2019

Pięć lat temu odszedł Tadeusz Różewicz

Tadeusz Różewicz, jeden z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, prozaik, dramaturg, eseista, scenarzysta, tłumacz poezji węgierskiej, zmarł pięć lat temu we Wrocławiu. Miał 92 lata.

24.04.2019

Wznowienie Nagrody Literackiej im. Władysława St. Reymonta

Związek Rzemiosła Polskiego poinformował o wznowieniu Nagrody Literackiej im. Władysława St. Reymonta przy współpracy Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Związku Literatów Polskich.

23.04.2019

Ogłoszono nominacje do 12. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Ogłoszono nominowanych do 12. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Laureatów poznamy 9 czerwca podczas uroczystej gali. Wówczas dowiemy się również, kto otrzyma tytuł warszawskiego twórcy.

23.04.2019

Poznaliśmy dziesiątkę nominowaną do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Jury 26. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego wybrało dziesięć pozycji nominowanych do nagrody. Laureatów poznamy podczas październikowej gali.

23.04.2019
Tagi: Stefan Chwin

Siedemdziesiąte urodziny Stefana Chwina w Dworze Artusa

Dwudziestego szóstego kwietnia 2019 roku o godzinie 18:00 w Dworze Artusa w Gdańsku odbędzie się jubileusz 70. urodzin Stefana Chwina.

23.04.2019

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2019

Dziś obchodzimy święto wszystkich miłośników czytania – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Życzymy Wam wielu literackich odkryć, inspiracji i wspaniałych czytelniczych przygód!

19.04.2019

Instytut Książki wsparł hiszpański przekład „Tu jesteśmy” Aleksandry i Daniela Mizielińskich

W Hiszpanii ukazało się tłumaczenie Tu jesteśmy w przekładzie Ewy Katarzyny Moloniewicz i Abela Antolína Murcii Soriana. Wydanie książki Aleksandry i Daniel Mizielińskich wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

19.04.2019

Wielkanoc 2019

Pogodnych Świąt Wielkanocnych i dobrych lektur życzy Państwu zespół Instytutu Książki.

18.04.2019

„Wiedźmin” pod koniec roku

Serial „Wiedźmin” pojawi się na platformie Netflix w czwartym kwartale 2019 roku – poinformował udziałowców Ted Sarandos, szef Netfliksa ds. treści.

18.04.2019
Tagi: księgarnie

Księgarnie roku wychodzą na ulice

Zatrzymują w codziennym biegu, inspirują czytelniczo, współtworzą kulturę w mieście. Krakowskie księgarnie roku – właśnie ruszyła ich kampania promocyjna!

18.04.2019

Europejska Noc Literatury pod hasłem „Klasyka na nowo”

Klasyka na nowo - to hasło, pod którym 25 maja odbędzie się 8. odsłona Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu. W tym roku fragmenty znanych dzieł literackich w nowych przekładach czytane będą przez polskich aktorów w przestrzeni Placu Grunwaldzkiego.

17.04.2019

Ponad 5 tysięcy bibliotek w przedszkolnej odsłonie kampanii „Mała książka – wielki człowiek”!

Do kolejnej edycji projektu bookstartowego organizowanego przez Instytut Książki zgłosiło się aż 5 156 bibliotek, o ponad półtora tysiąca więcej niż w pierwszej edycji! Sukces pierwszej odsłony kampanii dedykowanej przedszkolakom przyciągnął zainteresowanie jeszcze większej liczby bibliotek. Jesienią 2019 roku na wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym będzie tam czekać wyjątkowy prezent – Wyprawka Czytelnicza na dobry czytelniczy start. 

17.04.2019

Ogłoszono nominacje do VII edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Siedemnastego kwietnia 2019 podczas konferencji prasowej Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłosiła nominacje do siódmej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

17.04.2019

„Sanatorium pod Klepsydrą” Brunona Schulza po estońsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Estonii ukazało się tłumaczenie Sanatorium pod Klepsydrą w przekładzie Hendrika Lindepuu. Wydanie dzieła Brunona Schulza wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

17.04.2019

Poznaliśmy program Krakowskiego Kiermaszu Książki

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Krakowie, w dniach 27-28 kwietnia, w trakcie 18. edycji Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”, odbędzie się, pierwszy w tym roku, Krakowski Kiermasz Książki na Placu św. Marii Magdaleny.

16.04.2019

Wirtualny spacer po mieszkaniu Tadeusza Konwickiego

Mieszkanie, w którym artysta mieszkał od 1956 r. do śmierci w 2015 r., zostało kupione i odrestaurowane w ubiegłym roku przez Instytut Książki ze środków MKiDN i włączone w program rezydencjalny Kolegium Tłumaczy Instytutu Książki. Urządzenie mieszkania, z zachowaniem części oryginalnego wyposażenia, zostało zrealizowane we współpracy z córką pisarza – Marią Konwicką. Dziś zapraszamy serdecznie do wirtualnego spaceru po lokalu przy ul. Górskiego.

16.04.2019

Instytut Książki wsparł ukraińskie wydanie „Nieczułości” Martyny Bundy

Na Ukrainie ukazało się tłumaczenie powieści Martyny Bundy Nieczułość w przekładzie Bohdany Pinczewskiej. Wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

16.04.2019

Rumunia gościem honorowym 10. Warszawskich Targów Książki

Gościem honorowym 10. Warszawskich Targów Książki będzie Rumunia – poinformowali organizatorzy.

15.04.2019

Mieszkanie Tadeusza Konwickiego będzie służyło innym twórcom

– To najlepszy sposób upamiętnienia wspaniałego artysty – żywy pomnik, który będzie nadal służył polskiej kulturze – powiedział prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego podczas wizyty w mieszkaniu, w którym żył i tworzył  Tadeusz Konwicki. Mieszkanie przy ul. Górskiego w Warszawie zostało kupione i odrestaurowane w ubiegłym roku przez Instytut Książki ze środków MKiDN.

15.04.2019

Wyniki odwołań do naboru do programu „Promocja czytelnictwa” 2019

Uprzejmie informujemy, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpatrzył odwołania w ramach naboru do programu Promocja czytelnictwa.

15.04.2019

Portugalski przekład „Biegunów” Olgi Tokarczuk ze wsparciem Instytutu Książki

W Portugalii ukazało się tłumaczenie Biegunów Olgi Tokarczuk w przekładzie Teresy Fernandes Światkiewicz. Wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

15.04.2019

Pasmo OFF na Festiwalu Miłosza

Festiwal Miłosza, którego 8. edycja upłynie pod hasłem „Zdobycie władzy”, po raz kolejny uwolni przestrzeń miasta dla eksperymentalnej poezji. Scena, mikrofon, ruch i głos, a przede wszystkim niezgoda na zastaną rzeczywistość – to atrybuty tegorocznego pasma OFF na Festiwalu Miłosza.

15.04.2019

Poznaliśmy kolejne gwiazdy Festiwalu Apostrof 2019

Kolejni autorzy dołączyli do puli gwiazd, które spotkają się z czytelnikami podczas Apostrofu, międzynarodowego festiwalu literatury, który już po raz czwarty odbędzie się równocześnie w sześciu polskich miastach w dniach od 20 do 26 maja. Wydarzeniu towarzyszyć będą długo wyczekiwane premiery, dyskusje okołoliterackie oraz skupiona wokół literatury scena muzyczna.

15.04.2019
Tagi: Twórczość

Kwietniowa „Twórczość” już w sprzedaży!

Kwietniowy numer „Twórczości” trafił właśnie do sprzedaży. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

14.04.2019

Początki tłumaczeniowej drogi. Szkoła Nowych Tłumaczy w Tel Awiwie

W Tel Awiwie zakończył się w piątek pierwszy etap warsztatów dla tłumaczy z polskiego na hebrajski, organizowanych przez Instytut Książki i Instytut Polski. - Chcielibyśmy, żeby przekłady polskiej literatury były obecne w Izraelu - powiedziała PAP dyrektor IP w Tel Awiwie Joanna Hofman.

13.04.2019

Łukasiewicz i Szuster laureatami Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Małgorzata Łukasiewicz za całokształt pracy tłumaczeniowej i Marcin Szuster za przekład z języka angielskiego powieści Djuny Barnes Ostępy nocy zostali wyróżnieni Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

13.04.2019

Szkoła Nowych Tłumaczy w Izraelu zakończona [relacja i zdjęcia]

Zakończyły się warsztaty translatorskie dla początkujących tłumaczy literatury polskiej w Izraelu. Za pół roku rozpocznie się krakowski etap Szkoły Nowych Tłumaczy, w którym weźmie udział czwórka najbardziej obiecujących adeptów sztuki przekładu. 

12.04.2019

Spotkania z izraelskimi wydawcami i tłumaczami w Tel Awiwie

Jaką literaturę z Polski chcą czytać Izraelczycy i jak poszerzyć zakres dostępnych w Izraelu przekładów polskiej literatury? Trwają spotkania z izraelskimi wydawcami i tłumaczami w Tel Awiwie.

12.04.2019

"Licz się ze słowami" - Biblioteka Narodowa promuje twórczość Marka Nowakowskiego

Biblioteka Narodowa zainicjowała kampanię "Licz się ze słowami". Jej celem jest promowanie twórczości Marka Nowakowskiego oraz zwrócenie uwagi na znaczenie słów używanych na co dzień.

11.04.2019

Jennifer Croft nominowana do Best Translated Book Award za przekład „Biegunów” Olgi Tokarczuk

Przekład Biegunów Olgi Tokarczuk autorstwa Jennifer Croft znalazł się na długiej liście książek nominowanych do dwunastej edycji amerykańskiej nagrody translatorskiej Best Translated Book Award. Tłumaczenie powieści nagrodzonej prestiżowym Bookerem i nominowanej do National Book Award powstało dzięki współfinansowaniu ze strony Instytutu Książki w ramach Programu Translatorskiego ©Poland.

11.04.2019

Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku już jutro

Od jutra do niedzieli w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędą się 8. Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku i Festiwal Literacki “Na pograniczu kultur”. To jedyne targi książki w Polsce północno-wschodniej. Ich organizatorem jest Fundacja Sąsiedzi, a współorganizatorami Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku oraz Białostocki Teatr Lalek.

11.04.2019

Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych

Już po raz czwarty warszawscy księgarze i antykwariusze, przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawa, wspólnie organizują swoje święto. Między 25 a 28 kwietnia w kilkudziesięciu lokalizacjach w stolicy odbędą się darmowe wydarzenia. W planie spotkania z pisarzami, premiery książek, koncerty, warsztaty i wiele propozycji dla najmłodszych czytelników.

11.04.2019

Bernard Minier z Honorową Nagrodą Wielkiego Kalibru 2019

Francuski autor kryminałów Bernard Minier otrzyma nagrodę za całokształt twórczości. Z tej okazji przyjedzie do Polski i spotka się z uczestnikami Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2019.

10.04.2019

Szkoła Nowych Tłumaczy i panel wydawców w Izraelu

W Tel Awiwie odbędzie się w tym tygodniu panel wydawców i tłumaczy polskiej literatury oraz zakończenie warsztatów translatorskich, organizowanych przez Instytut Książki i Instytut Polski. Wicedyrektor Instytutu Książki, prof. Krzysztof Koehler stwierdza, iż celem przedsięwzięcia jest „ożywienie rynku translatorskiego”.
 

10.04.2019

Zgłoszenia do Nagrody Norwida

Ruszyły zgłoszenia do tegorocznej edycji Nagrody Norwida, przyznawanej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Kandydatów można zgłaszać w czterech kategoriach: muzyka, sztuki plastyczne, literatura i teatr oraz do nagrody “Dzieło życia” za całokształt twórczości.

10.04.2019

Rozpoczęły się prace nad ekranizacją „Żmijowiska” Wojciecha Chmielarza

Wystartowały prace na planie serialowej adaptacji powieści Wojciecha Chmielarza Żmijowisko, którą przygotowuje Canal+ Polska. Prozaik jest współautorem scenariusza, a główną rolę zagra Paweł Domagała, wcielający się w ojca zaginionej dziewczynki. Na razie nie jest znana data premiery.

10.04.2019

Olga Tokarczuk na krótkiej liście nominowanych do Bookera!

Wczoraj wieczorem ogłoszono w Londynie krótką listę nominowanych do Man Booker International Prize. Znalazła się na niej ubiegłoroczna laureatka Olga Tokarczuk – tym razem z powieścią Prowadź swój pług przez kości umarłych w przekładzie Antonii Lloyd-Jones. Werdykt poznamy 21 maja.

09.04.2019

Łacińska forma. Relacja wideo z debaty „Polska wspólnota kulturowa w epoce płynnej nowoczesności”

W sobotę, 6 kwietnia w trakcie XXV Targów Wydawców Katolickich, odbyła się debata pt. „Polska wspólnota kulturowa w epoce płynnej nowoczesności”, w której udział wzięli: Marek A. Cichocki, autor książki „Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i tożsamości”, Dariusz Karłowicz, redaktor naczelny „Teologii Politycznej” oraz Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki. Dyskusję poprowadziła Barbara Schabowska, dyrektor TVP Kultura.

09.04.2019

Pierwszy pełny włoski przekład „Króla Maciusia Pierwszego” Korczaka ze wsparciem Instytutu Książki

We Włoszech ukazało się pierwsze pełne tłumaczenie książki Król Maciuś Pierwszy Janusza Korczaka. Nad przekładem pracowali włoscy poloniści i italianista wraz ze studentami uniwersytetów w Bolonii i Florencji oraz Uniwersytetu Pedagogicznego z Krakowa. Wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

09.04.2019

Literacka „Podróż na Wschód” na festiwalu „Odnalezione w tłumaczeniu”

Spotkania z wybitnymi tłumaczami literatury, warsztaty krytyki przekładu, premiera komiksu o pracy tłumacza, performance literacki, pasmo warsztatów podróżniczo-literackich dla młodych czytelników oraz wręczenie Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. T. Boya-Żeleńskiego – tak prezentuje się bogaty program Gdańskich Spotkań Literackich „Odnalezione w tłumaczeniu”. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza w literacką „Podróż na Wschód”, która odbędzie się w dniach 11-13 kwietnia.

09.04.2019

Nocny stolik #18. Karol Maliszewski: Zachować radość i wolność czytania

Karol Maliszewski, poeta i krytyk literacki, zdradza swoje ostatnie lektury, mówi o radości czytania, czytelniczych dreszczach, opowiada o książkach z dzieciństwa i młodości, a także o bibliotece jako świątyni.

09.04.2019

„Tajemnica domu Helclów” Maryli Szymiczkowej po angielsku ze wsparciem Instytutu Książki

W Wielkiej Brytanii ukazało się tłumaczenie powieści Tajemnica domu Helclów Maryli Szymiczkowej w przekładzie Antonii Lloyd-Jones, ubiegłorocznej laureatki Nagrody Transatlantyk. Wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

08.04.2019

Szkolenie dla moderatorów z województwa lubelskiego

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zaprasza moderatorów lubelskich Dyskusyjnych Klubów Książki działających przy bibliotekach publicznych na szkolenie, które odbędzie się 11 kwietnia 2019 r. (czwartek) w godz. 9.30 – 14.00 w Galerii WBP, ul. Narutowicza 4.
 

08.04.2019

Nagroda im. Karla Dedeciusa dla polskich i niemieckich tłumaczy za rok 2019 dla Moniki Muskały i Thomasa Weilera

Fundacja Roberta Boscha i Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt (Deutsches Polen-Institut) wyrόżniły po raz dziewiąty wybitnych polskich i niemieckich tłumaczy. W tym roku nagrodę im. Karla Dedeciusa otrzymali Monika Muskała z Salzburga i Thomas Weiler z Lipska. Wyboru laureatόw dokonało niezależne jury, nagradzając ich wybitne osiągnięcia translatorskie oraz wkład na rzecz porozumienia między naszymi narodami. Nagroda, w wysokości po 10 000 euro dla każdego laureata, zostanie wręczona 17 maja 2019 w Darmstadt.

08.04.2019

Biserka Rajčić w Krakowie

Jutro w Salonie Literackim Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w cyklu „Rozkręcamy Literacki Kraków” gościć będzie wybitna tłumaczka z języka polskiego na język serbski Biserka Rajčić, laureatka przyznawanej przez Instytut Książki za całokształt twórczości translatorskiej Nagrody Transatlantyk. Spotkanie poprowadzą Łukasz Mańczyk i Jadwiga Malina. Spotkanie dotyczyć będzie najnowszego numeru pisma „Gradina” poświęconego poezji polskiej w tłumaczeniu Rajčić.

08.04.2019

Sukces Targów Wydawców Katolickich

Ponad 180 wystawców z całego kraju, 12 tysięcy prezentowanych publikacji, przeszło 150 wydarzeń towarzyszących i blisko 40 tysięcy czytelników – tak wypadła XXV edycja Targów Wydawców Katolickich.

08.04.2019

Targi Książki Regionalnej Silesiana

W drugiej połowie kwietnia odbędzie się kolejna odsłona cyklicznej imprezy wystawienniczej organizowanej od dziesięciu lat przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu.

08.04.2019

Czechy gościem honorowym tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

Czechy będą gościem honorowym tegorocznego 4. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius we Wrocławiu. Ponadto zaproszono setki poetów m.in. z Belgii, Ukrainy oraz ponad 50 gości z Polski. Festiwal odbędzie się w dniach 14-19 maja.

06.04.2019

„Nie ma polityki bez historii”. Debata „Polska wspólnota kulturowa w epoce płynnej nowoczesności” na Targach Wydawców Katolickich [relacja i zdjęcia]

W Sali kinowej Zamku Królewskiego odbyła się dziś debata „Polska wspólnota kulturowa w epoce płynnej nowoczesności”, która uświetniła jubileuszowe XXV Targi Wydawców Katolickich. Wzięli w niej udział prof. Marek A. Cichocki, dr Dariusz Karłowicz i Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki. Dyskusję poprowadziła Barbara Schabowska, dyrektor TVP Kultura.

05.04.2019

Znamy program Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W tym roku już po raz czwarty Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, organizowany przez Wrocławski Dom Literatury, towarzyszyć będzie przyznawanej od 2008 roku Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej Silesius. Gościem honorowym tegorocznej edycji imprezy będą Czechy, ponadto Wrocław odwiedzą poetki i poeci z Belgii (Miriam Van hee) i Ukrainy (Jurij Andruchowycz i Serhij Żadan) oraz ponad pięćdziesięciu gości z Polski (w tym poeci, tłumacze, krytycy poetyccy czy wydawcy). W programie blisko trzydzieści wydarzeń poetyckich.

05.04.2019

Konkurs na plakat Tygodnia Bibliotek 2019 rozstrzygnięty

Jury konkursu pod przewodnictwem Andrzeja Tomaszewskiego, znanego i cenionego w środowisku znawcy architektury książki, typografa, grafika, autora wielu plakatów propagujących czytelnictwo, dokonało wyboru plakatu promującego XVI edycję ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek, odbywającego się w dniach 8-15 pod hasłem #biblioteka.

05.04.2019

Bart Moeyaert laureatem ALMA 2019

Belgijski autor Bart Moyaert został laureatem jednej z najbardziej prestiżowych nagród w świecie literatury dla dzieci i młodzieży, Astrid Lindgren Memorial Award.

05.04.2019

Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka już jutro

Trzecia edycja Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka, organizowanych przez Empik w warszawskim Centrum Praskim Koneser, rozpocznie się już jutro i potrwa do niedzieli. Głównymi atrakcjami Targów będą spotkania z popularnymi autorami książek, zajęcia rozwijające dziecięce pasje oraz rozstrzygnięcie Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą 2018. Swoją ofertę zaprezentuje około 70 wystawców książkowych.

04.04.2019

Rozpoczęły się 25. Targi Wydawców Katolickich. Przyznano nagrody Feniks [relacja i zdjęcia]

Blisko 180 wystawców z całego kraju bierze udział w jubileuszowych 25. Targach Wydawców Katolickich, które odbywają się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie od 4 do 7 kwietnia.

04.04.2019

Instytut Książki wsparł białoruskie wydanie „Nikt nie da nam zbawienia” Sergiusza Piaseckiego

Na Białorusi ukazało się tłumaczenie powieści Sergiusza Piaseckiego Nikt nie da nam zbawienia w przekładzie Viktar Sukielovic. Wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

04.04.2019

Kwietniowy numer „Nowych Książek” już w księgarniach!

Kwietniowy numer „Nowych Książek” trafił już do sprzedaży, w nim zaś między innymi rozmowa z Urszulą Glensk i szereg recenzji nowości wydawniczych. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

04.04.2019

Słowo od tłumacza #13. Michael Alexa: Poszedłem na polonistykę z braku lepszego wyboru

Michael Alexa, tłumacz m.in. Twardocha, Dehnela, Tkaczyszyna-Dyckiego i Zagajewskiego, opowiada o realiach pracy tłumacza w Czechach, pracy nad prozą Dukaja, fascynacji polską poezją i przekładowych marzeniach.

04.04.2019

Rafał Wojasiński laureatem Nagrody im. Marka Nowakowskiego

Rafał Wojasiński, autor zbioru opowiadań Olanda, został tegorocznym laureatem Nagrody im. Marka Nowakowskiego - ogłoszono w środę wieczorem w Warszawie.

03.04.2019

Wyniki odwołań do naboru do programu „Literatura” 2019

Uprzejmie informujemy, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpatrzył odwołania w ramach naboru do programu Literatura.

03.04.2019

Prix Caméléon dla Zygmunta Miłoszewskiego

Powieść La Rage (Gniew) autorstwa Zygmunta Miłoszewskiego w przekładzie Kamila Barbarskiego otrzymała nagrodę Prix Caméléon, przyznawaną co roku dla przekładu z wybranego kraju przez jury złożone ze stu studentów Uniwersytetu Jean Moulin Lyon 3.

03.04.2019

Debata „Polska wspólnota kulturowa w epoce płynnej nowoczesności” na Targach Wydawców Katolickich z udziałem Instytutu Książki

W najbliższą sobotę odbędzie się debata intelektualistów „Polska wspólnota kulturowa w epoce płynnej nowoczesności”, która uświetni jubileuszowe XXV Targi Wydawców Katolickich. Wezmą w niej udział prof. Marek A. Cichocki, dr Dariusz Karłowicz i Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki. Dyskusję poprowadzi Barbara Schabowska, dyrektor TVP Kultura.

03.04.2019

„Potrafił z drobnostki stworzyć całą historię”. Jolanta Nowakowska opowiada o Marku Nowakowskim

Już dziś poznamy laureata trzeciej edycji Nagrody im. Marka Nowakowskiego. Z żoną pisarza, Jolantą Nowakowską, rozmawia Katarzyna Wójcik.

03.04.2019

Kolejny sukces polskich ilustratorów w Bolonii!

Na Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii polscy ilustratorzy odnieśli kolejny – po Bologna Ragazzi Award dla Dominiki Czerniak-Chojnackiej w kategorii książek dla najmłodszych – sukces i zajęli całe podium w konkursie szwajcarskiego wydawnictwa Helvetiq.

03.04.2019

Poznaliśmy finalistów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Książki Mashy Gessena, Macieja Zaremby Bielawskiego, Bena Judaha, Pawła Kapusty i Mariusza Szczygła znalazły się w ścisłym finale Nagrody im. Kapuścińskiego. Jury podało też nazwiska czworga tłumaczy, zakwalifikowanych do finału nagrody.

03.04.2019

Rozpoczął się Festiwal Kryminalna Piła

Od dziś do 6 kwietnia potrwa Festiwal Kryminalna Piła, organizowany przez pilską Szkołę Policji i tamtejsze Regionalne Centrum Kultury. W programie siódmej edycji imprezy znalazły się warsztaty, spotkania z pisarzami, ale również naukowcami i ekspertami wspierającymi śledztwa kryminalne.

02.04.2019

Wyniki odwołań do naboru do programu „Partnerstwo dla książki” 2019

Uprzejmie informujemy, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpatrzył odwołania w ramach naboru do programu Partnerstwo dla książki.

02.04.2019

Madeline G. Levine laureatką Nagrody Found in Translation 2019

Instytut Książki, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku z przyjemnością informują, że Nagrodę Found in Translation 2019 otrzymuje Madeline G. Levine za tłumaczenie Opowiadań zebranych Brunona Schulza, wydanych przez amerykańską oficynę Northwestern University Press w 2018 roku.

02.04.2019

Nocny stolik #17. Justyna Bargielska: Nie ma domu bez książek

Justyna Bargielska, poetka i prozaiczka, opowiada o fascynacji światem Lovecrafta i RPG-ami, problemach z beletrystyką, trudnej sztuce szukania książek we własnym domu, poezji, która zmusza do płaczu, książce swojego życia, a także o czytaniu pod kątem wychowywania dzieci.

02.04.2019

„Książki pomagają nam zwolnić”. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzimy co roku 2 kwietnia, w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY).

02.04.2019

Jutro poznamy laureata Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego

Jutro w Bibliotece Narodowej w Warszawie odbędzie się uroczystość ogłoszenia tegorocznego laureata Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego i jej wręczenia.

01.04.2019

Wielki sukces Dominiki Czerniak-Chojnackiej – „Kominiarz/Piekarz” z Bologna Ragazzi Award

Książka „Kominiarz/Piekarz” z tekstem i ilustracjami Dominiki Czerniak-Chojnackiej dostał specjalne wyróżnienie Bologna Ragazzi Award w kategorii książek dla najmłodszych. To wielki sukces autorki i całej polskiej książki dziecięcej – Bologna Ragazzi Award jest bowiem najbardziej prestiżową nagrodą branżową na świecie w tym segmencie rynku książki.

01.04.2019

Rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii [zdjęcia]

Dziś rozpoczęły się Bologna Children’s Book Fair. To już 56 edycja tych największych europejskich targów książki dla dzieci. W tym roku wśród wystawców jest aż 40 wydawnictw z Polski, które prezentują się na polskim stoisku, organizowanym przez Instytut Książki, na którym można obejrzeć w sumie blisko 1000 polskich książek dla najmłodszych!

01.04.2019
Tagi: Jasnowidze

Poznaliśmy Jasnowidzów 2019

Zakończyła się trzecia edycja konkursu Jasnowidze, równie udana, bogata i inspirująca jak poprzednie. Zgłoszono w niej 530 prac z 35 krajów świata: 370 z Polski i aż 160 z zagranicy! Nadesłane projekty reprezentowały pełen przekrój stylów, konwencji i gatunków książki ilustrowanej dla dzieci, a ich twórcy wykazali się ogromną kreatywnością.
 

01.04.2019

Sukces drugich Gdańskich Targów Książki

W niedzielę 31 marca zakończyła się trwająca od 29 marca druga edycja Gdańskich Targów Książki. Odwiedziło je 16 tys. osób. – To zadanie dla samorządowców, żeby kulturę czytelniczą wspierać – mówiła prezydent miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

01.04.2019

Wiersze w mieście 2019

Zainaugurowano dziś trzecią odsłonę „Wierszy w mieście” – warszawskiego projektu, który ma na celu promowanie współczesnej poezji europejskiej.

01.04.2019

Przedłużamy termin zgłoszeń bibliotek publicznych do projektu „Mała książka – wielki człowiek”

Bibliotekarze! Przedłużamy dla Was termin zgłoszeń do kolejnej edycji projektu „Mała książka – wielki człowiek” w bibliotece do 10 kwietnia 2019 roku!

29.03.2019

Minister Gliński: „Czytanie jest podstawą rozwoju kulturowego”. Konferencja w Cegłowie [relacja wideo]

Wczoraj na konferencji prasowej w Cegłowie ogłoszono, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński na najbliższe dwa lata zwiększył o 20 milionów budżet Priorytetu 2 – „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W konferencji wzięli także udział dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski i dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.

29.03.2019

Polska na Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii

W poniedziałek rozpoczynają się Bologna Children’s Book Fair. To już 56 edycja tych największych europejskich targów książki dla dzieci – w ubiegłym roku swoje książki pokazało tu 1442 wystawców z 80 krajów, a  w ciągu czterech dni odwiedziły je dokładnie 27 642 osoby. W tym roku wśród wystawców jest aż 40 wydawnictw z Polski, które prezentują się na polskim stoisku kolektywnym, organizowanym przez Instytut Książki (Hall 30 B21/C22). Można u nas obejrzeć w sumie blisko 1000 polskich książek dla najmłodszych!

29.03.2019

Jubileuszowe Targi Wydawców Katolickich

Stowarzyszenie Wydawców Katolickich zaprasza na konferencję prasową poprzedzającą jubileuszową, XXV edycję Targów Wydawców Katolickich (Arkady Kubickiego, 4-7 kwietnia 2019 roku).

29.03.2019

Modernizacja zabytkowego gmachu Biblioteki Raczyńskich

- W zmodernizowanym gmachu Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu czytelników witać będzie wirtualny Edward Raczyński. Do zabytkowego budynku powrócą książki, stworzona zostanie też przestrzeń do działań artystycznych i edukacyjnych. Koszt inwestycje wyniesie ponad 20,6 mln zł.

28.03.2019

Instytut Książki wsparł anglojęzyczne wydanie „Czarnego ptasiora” Joanny Siedleckiej

W Stanach Zjednoczonych ukazało się tłumaczenie książki Joanny Siedleckiej Czarny ptasior w przekładzie Chestera Kisiela. Wydanie wsparł Instytut Książki.

28.03.2019

Minister Gliński: „Kultura to sprawa ponad podziałami”. Dodatkowe 20 milionów na rozwój bibliotek publicznych [relacja z konferencji prasowej]

Dziś na konferencji prasowej w Cegłowie ogłoszono, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński na najbliższe dwa lata zwiększył o 20 milionów budżet Priorytetu 2 – „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Tym samym wzrosła pula środków przeznaczona na działania związane z remontem, przebudową, rozbudową, budową oraz wyposażeniem bibliotek publicznych. W konferencji wzięli także udział dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski i dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.

28.03.2019

Modernizacja zabytkowego gmachu Biblioteki Raczyńskich za ponad 20,6 mln zł

W zmodernizowanym gmachu Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu czytelników witać będzie wirtualny Edward Raczyński. Do zabytkowego budynku powrócą książki, stworzona zostanie też przestrzeń do działań artystycznych i edukacyjnych. Koszt inwestycji wyniesie ponad 20,6 mln zł.

28.03.2019

Art Bibuła – nowy festiwal w Katowicach już w weekend

Ponad dwudziestu artystów, osiem spotkań, dwa warsztaty i jedna debata, a do tego setki niezależnych publikacji, których nie zobaczymy w komercyjnym obiegu. Tak zapowiada się Art Bibuła, pierwszy na Śląsku festiwal zinów, photobooków i małych wydawnictw, który odbędzie się w katowickim Rondzie Sztuki w ostatni weekend marca.

27.03.2019

Startuje Planeta Izabelin – nowa nagroda literacka

Laureatem nowej corocznej nagrody literackiej Planeta Izabelin dla najlepszej książki o szeroko rozumianej tematyce ekologicznej zostanie żyjący polski autor za książkę opublikowaną  w roku poprzedzającym przyznanie nagrody.

27.03.2019

Rabka Festival organizuje konkurs na najlepszą promocję czytelnictwa

Rabka Festival ogłasza konkurs na najlepszy pomysł promujący czytelnictwo. Jego celem jest nagrodzenie osób, które realizują świetne działania wokół książki, a także chęć zebrania najlepszych pomysłów, by nie ulegały zapomnieniu. Konkurs adresowany jest do wszystkich osób i instytucji, dla których ważne jest słowo pisane, bez podziału na środowiska. Przedmiotem oceny jury jest pomysł i jego realizacja.

27.03.2019

Europejska Noc Literatury 2019

Ósma edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 25 maja.

27.03.2019

Kompleks „Bajka Pana Kleksa” w katowickiej Fabryce Porcelany

Centrum kulturalno-edukacyjne „Bajka Pana Kleksa” ma powstać jeszcze w tym roku w katowickiej Fabryce Porcelany. W przestrzeni inspirowanej tekstami Jana Brzechwy przenikać się mają nauka, kultura i zabawa - jak zapowiadają organizatorzy. 

27.03.2019

Gra na podstawie Cyklu Inkwizytorskiego Jacka Piekary

Jacek Piekara podpisał umowę z firmą The Dust, która zapowiada, że gra na podstawie Cyklu Inkwizytorskiego będzie przeznaczona dla dorosłych graczy.

26.03.2019

Akademia Kreatywnego Czytania w Bibliotece Śląskiej

Akademia Kreatywnego Czytania to nowy projekt śląskiej Książnicy, w którym będzie mógł wziąć udział każdy mieszkaniec województwa śląskiego. Przedsięwzięcie obejmie szkolenia, warsztaty, spotkania z pisarzami, artystami, twórcami kultury i wiele innych wydarzeń przygotowujących uczestników do krytycznego odbioru literatury i świadomego uczestnictwa w kulturze.

26.03.2019

Stan czytelnictwa w Polsce w 2018 roku

Bibiloteka Narodowa opublikowała raport Stan czytelnictwa w Polsce w 2018 roku. Wstępne wyniki. W 2018 roku czytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 37% respondentów.

26.03.2019

Ustanowiono nagrodę im. Joanny Kulmowej

Nagroda im. Joanny Kulmowej, poetki, autorki m.in. książek dla dzieci i młodzieży, ma być przyznawana w Szczecinie od przyszłego roku. Otrzymają ją autorzy literatury dziecięcej „o wysokich walorach artystycznych i edukacyjnych”.

26.03.2019

Nocny stolik #16. Olga Drenda: Jestem grzebiuszką

Olga Drenda, autorka książek, dziennikarka, tłumaczka i etnolożka, opowiada o czytaniu ruchem konika szachowego, zamiłowaniu do szrotu literackiego, nauce czytania fabuł, byciu lisem kapitalisem i duchologicznym azylu, a także wyjawia, jaka jest jej ulubiona powieść.

25.03.2019

Instytut Książki wsparł włoskie wydanie „Magika” Magdaleny Parys

We Włoszech ukazało się tłumaczenie powieści Magdaleny Parys Magik w przekładzie Alessandra Amenty. Wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

25.03.2019

Pyrkon pod koniec kwietnia

26-28 kwietnia w Poznaniu odbędzie się kolejna, dziewiętnasta edycja Festiwalu Fantastyki Pyrkon.

25.03.2019

Gdańskie Targi Książki już w najbliższy weekend

Od piątku 29 marca do niedzieli 31 marca potrwają drugie Gdańskie Targi Książki. To zainaugurowana w ubiegłym roku pierwsza tak duża inicjatywa poświęcona literaturze na Pomorzu. Jej celem jest promocja czytelnictwa, literatury publikowanej w Polsce, a także okazja do konsolidacji środowiska literackiego i umożliwienia spotkania z nim mieszkańcom Trójmiasta i województwa pomorskiego. Gościem Honorowym Targów będzie Islandia.

25.03.2019

Festiwal Miłosza ruszy szóstego czerwca

Nadchodzący 8. Festiwal Miłosza, który będzie gościć najznakomitszych poetów i poetki z całego świata, odbędzie się pod hasłem „Zdobycie władzy”. Między 6 a 9 czerwca Kraków stanie się ponownie centrum tego, co we współczesnej poezji ekscytujące i nowe.

25.03.2019

Czyżewski i Janicki laureatami nagrody literackiej im. Kazaneckiego

Krzysztof Czyżewski i Piotr Janicki zostali laureatami literackiej nagrody prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za 2018 rok. W piątek wieczorem nagrody wręczono po raz dwudziesty ósmy.

25.03.2019

Odeszła Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska

W wieku 95 lat zmarła Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska - pisarka, wieloletnia redaktorka Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik", córka jednego z najwybitniejszych polskich prozaików i poetów XX-stulecia Jarosława Iwaszkiewicza, opiekunka jego spuścizny.

24.03.2019

Różycki, Kudyba i Moniuszko na Międzynarodowych Targach Książki w Lipsku [relacja i zdjęcia]

Na Międzynarodowych Targach Książki w Lipsku gościli wczoraj poeci Wojciech Kudyba i Tomasz Różycki, zaś Rüdiger Ritter opowiadał o biografii Stanisława Moniuszki swego autorstwa, która w lutym ukazała się w Niemczech.

23.03.2019

Polscy autorzy na Międzynarodowych Targach Książki w Lipsku [relacja i zdjęcia]

Dziś na Leipziger Buchmesse gościli Igor Janke i Katarzyna Bonda, wieczorem zaś odbędzie się spotkanie z Wojciechem Kudybą i Tomaszem Różyckim. Organizatorem polskiego stoiska na Międzynarodowych Targach w Lipsku jest Instytut Książki.

22.03.2019

Rozpoczynamy przyjmowanie zgłoszeń bibliotek do kolejnej edycji projektu „Mała książka – wielki człowiek”

Po wielkim sukcesie projektu pilotażowego skierowanego do dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną oraz ich rodziców – w ramach którego ponad 35 tys. trzylatków odebrało w bibliotekach Wyprawki Czytelnicze przygotowane przez Instytut Książki – serdecznie zapraszamy wszystkie biblioteki publiczne do wzięcia udziału w ogólnopolskiej odsłonie akcji, która rozpocznie się we wrześniu 2019 r. Chcemy razem z Państwem zachęcać rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem!

22.03.2019

Transatlantyk po raz piętnasty – zapraszamy do zgłaszania kandydatur!

Zapraszamy do zgłaszania kandydatur do Nagrody Transatlantyk - dorocznej nagrody Instytutu Książki dla wybitnego popularyzatora literatury polskiej za granicą. Jej celem jest uhonorowanie osoby, która ma szczególne osiągnięcia w zakresie promocji literatury polskiej na świecie. Laureatami Nagrody Transatlantyk mogą być tłumacze, wydawcy, krytycy, animatorzy życia kulturalnego.

22.03.2019

Hrabal w MIK-u na otwarcie "Polsko-czeskiej wiosny literatury"

Cykl wydarzeń "Hrabal na Elektoralnej – 51 lat później" w Mazowieckim Instytucie Kultury otworzy tegoroczną edycję "Polsko-czeskiej wiosny literatury".

22.03.2019

Filmy Różewiczów

„Filmy Różewiczów” to już drugi cykl filmowy prezentowany w studyjnym kinie „Popiół i Diament” w Muzeum Pana Tadeusza. Wyświetlane będą realizacje tworzone przez Stanisława i Tadeusza Różewiczów, ktorym towarzyszyć będzie wystawa planszowa dotycząca filmowej twórczości braci.

21.03.2019

"Sonet III" Marka Czuku Wierszem Roku 2019

"Sonet III" autorstwa Marka Czuku został uhonorowany tytułem Wiersza Roku 2019 - poinformował w czwartkowym komunikacie Miłosz Kamil Manasterski, prezes Związku Pisarzy Katolickich, organizatora konkursu. Wyróżnienie przyznano po raz trzeci z okazji Światowego Dnia Poezji.

21.03.2019

Poezja w Światowy Dzień Poezji

Dziś przypada Światowy Dzień Poezji ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Dla symbolicznego uczczenia tego święta przypominamy wiersz o poezji Tadeusza Różewicza.

21.03.2019

Światowy Dzień Poezji

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Poezji, którego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania poezji na całym świecie. Z tej okazji również w wielu miejscach w Polsce organizowane są imprezy i wydarzenia poświęcone poezji.

21.03.2019

Gdańsk świętuje Międzynarodowy Dzień Poezji

Na ulicach Gdańska, w miejskich autobusach i tramwajach pojawiły się plakaty z wierszami autorstwa miejscowych poetów. To jeden z pomysłów na świętowanie przypadającego dziś Międzynarodowego Dnia Poezji.

21.03.2019

We Francji ukazała się nowa książka o malarstwie Józefa Czapskiego

W Paryżu ukazała się książka Murielle Gagnebin "Czapski, Peintre du quotidien" ("Czapski, Malarz codzienności") poświęcona twórczości Józefa Czapskiego (1896-1993).

20.03.2019

Laur imienia Joanny i Jana Kulmów – nowa nagroda literacka

Warszawska Biblioteka na Koszykowej ogłosiła pierwszą edycję nowej nagrody literackiej. Laur im. Joanny i Jana Kulmów przyznawany będzie co roku w dwu kategoriach – sztuki i promocji czytelnictwa. Zgłoszenia można nadsyłać do końca kwietnia.

20.03.2019

Spotkanie poświęcone twórczości Włodzimierza Odojewskiego w Muzeum Gombrowicza

Jeden z najwybitniejszych prozaików polskich, Włodzimierz Odojewski, będzie bohaterem kolejnego spotkania w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. W niedzielę 24 marca Anna Spólna będzie rozmawiała z Magdaleną Rabizo-Birek, autorką monografii pisarza, oraz z Katarzyną Posiadałą, jego wieloletnią przyjaciółką.

20.03.2019

Instytut Książki na Międzynarodowych Targach Książki w Lipsku

Już jutro, w czwartek 21 marca, rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki w Lipsku – druga po Frankfurcie największa tego typu impreza w Niemczech. Bierze w nich udział ponad 2600 wystawców z całego świata.

20.03.2019

Kraków świętuje Światowy Dzień Poezji

Jak co roku Kraków Miasto Literatury UNESCO włącza się w międzynarodowe obchody Światowego Dnia Poezji. 21 marca miasto – na co dzień i tak pełne poezji – zamieni się w jej prawdziwą stolicę.

19.03.2019

Ewa Lipska laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2019 za całokształt pracy twórczej

Decyzją jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius Ewa Lipska, wybitna poetka, ale też felietonistka i redaktorka będzie kolejną autorką, której dorobek poetycki miasto Wrocław uhonoruje Silesiusem. Tym samym dołączy ona do zacnego grona, w którym znaleźli się już m.in. Tadeusz Różewicz, Urszula Kozioł, Stanisław Barańczak czy nagrodzony w roku ubiegłym Bohdan Zadura.

19.03.2019

Wyniki programu dotacyjnego Dyskusyjne Kluby Książki 2019

Poznaliśmy wyniki programu dotacyjnego „Dyskusyjne Kluby Książki 2019”, w ramach którego 18 bibliotek wojewódzkich otrzyma dofinansowanie na wsparcie działania Dyskusyjnych Klubów Książki. Dzięki zwiększeniu środków na program przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego o 200 000 zł łączna kwota przyznanych w tym roku dotacji wynosi 2 000 000 zł.

19.03.2019

6. sezon spacerów literackich w Krakowie

Spacery literackie zyskały stałe miejsce w kalendarzu krakowskich wydarzeń kulturalnych. Z roku na rok powiększa się grupa wiernych uczestników, przybywa także nowych spacerowiczów pochodzących z całej Polski, a nawet spoza jej granic. W tym roku cykl wydarzeń organizowanych przez Kraków Miasto Literatury UNESCO będzie trwał od marca do października.

18.03.2019

Jacek Kowalski i Chantal Delsol w Bibliotece Polskiej w Paryżu [relacja i zdjęcia]

W Bibliotece Polskiej w Paryżu odbył się panel dyskusyjny poświęcony francuskiemu wydaniu antologii poezji staropolskiej z udziałem prof. Chantal Delsol i redaktora antologii prof. Jacka Kowalskiego. Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie i dotyczyło wartości republikańskich wczoraj i dziś poprowadziła red. Dominika Ćosić, korespondentka TVP we Francji i Belgii.

18.03.2019

Weronika Gogola i Daniel Warmuz z Nagrodą im. Adama Włodka

Fundacja Wisławy Szymborskiej przyznała Nagrodę im. Adama Włodka za rok 2018 Weronice Gogoli oraz Danielowi Warmuzowi. 

18.03.2019

Ukazała się „Histoire des Polonais en France”, książka o historii Polaków we Francji

W Paryżu nakładem wydawnictwa Editions du detour ukazała się książka Histoire des Polonais en France, czyli Historia Polaków we Francji. Francuscy historycy uważają, że jest ona ważnym wypełnieniem luk w badaniu dziejów ważnej kategorii imigrantów.

18.03.2019
Tagi: WS Merwin

Odszedł poeta W. S. Merwin

Piętnastego marca w wieku 91 lat zmarł W.S. Merwin, jeden z najwybitniejszych amerykańskich poetów ostatniego półwiecza, eseista i tłumacz. Jak poinformował jego wydawca, Copper Canyon Press, pisarz zmarł we śnie w swoim domu na hawajskiej wyspie Maui.

15.03.2019

Rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki w Paryżu [zdjęcia i relacja]

Instytut Książki uczestniczy w targach Livre Paris, które rozpoczęły się dziś. To największe wydarzenie poświęcone książkom we Francji przyciąga co roku ponad 160.000 zwiedzających. Na wystawie targowej szczególną uwagę zwracamy na twórczość Szczepana Twardocha, Magdaleny Parys i Weroniki Murek. To trójka polskich autorów, których książki ukazały się w ostatnim czasie w języku francuskim.

15.03.2019

Nocny stolik #15. Małgorzata Rejmer: Bardzo potrzebuję języka

Małgorzata Rejmer, prozaiczka i reporterka, opowiada o lekturach formacyjnych, XIX-wiecznej Rosji Gorkiego, która odbija współczesny neoliberalizm, uniwersalności reportażu, ścianie wypisanej cytatami z Grochowiaka, Ratonia i Plath, wpływie Herty Müller i warsztacie Swietłany Aleksijewicz, a także pracy nad Błotem słodszym niż miód, o czytaniu w wiecznym stanie czuwania i pożytkach z milczenia.

15.03.2019

Starodruk „Pieśni nabożnych” Karpińskiego trafił do Książnicy Podlaskiej

Starodruk Pieśni nabożnych Franciszka Karpińskiego z 1792 roku zakupiła na aukcji antykwarycznej białostocka Książnica Podlaska. Zawarte w dziele pieśni Kiedy ranne wstają zorze i Wszystkie nasze dziennie sprawy, a także kolędę Bóg się rodzi, poeta napisał w Białymstoku.

15.03.2019

W Budapeszcie promocja dwóch książek poświęconych tematyce polskiej

Promocja dwóch książek węgierskich naukowców, poświęconych historii Polski i języka polskiego odbyła się w czwartek w Polskim Instytucie Badawczym i Muzeum w Budapeszcie.

15.03.2019
Tagi: OCLC

Sto najpopularniejszych powieści w bibliotekach świata

OCLC – Online Computer Library Center, międzynarodowa organizacja nonprofit o charakterze badawczym i usługowym w zakresie bibliotekarstwa cyfrowego opublikowała ranking 100 najpopularniejszych powieści, które można znaleźć na półkach bibliotek na całym świecie.

14.03.2019

Poznaliśmy projekt Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem”

W środę w Centrum Kongresowym ICE Kraków ogłoszono wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego na projekt Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem”. Flagowa inwestycja miasta w dziedzinie kultury stanie na terenie dawnego Składu Solnego na Zabłociu do 2023 roku. Międzynarodowy, dwuetapowy i realizacyjny konkurs architektoniczny zorganizowało Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe - operator centrum - i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków.  

14.03.2019

Iwaszkiewiczowski numer „Twórczości” w Stawisku

W najbliższą niedzielę w Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku odbędzie się spotkanie z Bohdanem Zadurą, redaktorem naczelnym, i Anetą Wiatr, sekretarzem miesięcznika „Twórczość”.

14.03.2019

Konrad Sutarski wyróżniony nagrodą literacką im. Attili Jozsefa

Mieszkający na Węgrzech polski pisarz Konrad Sutarski znalazł się w środę w gronie kilkunastu osób wyróżnionych węgierską nagrodą literacką im. Attili Jozsefa. Nagrody dla ludzi kultury wręczono z okazji węgierskiego święta narodowego 15 marca.

14.03.2019

Warszawskie Targi Fantastyki już w najbliższy weekend

W najbliższą sobotę i niedzielę w Domu Braci Jabłkowskich odbędą się Warszawskie Targi Fantastyki.

14.03.2019

Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

Para Prezydencka wybrała osiem polskich nowel, które będą lekturą tegorocznej, 8. edycji Narodowego Czytania. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

14.03.2019

Wyniki odwołań do naboru do programu „Czasopisma” 2019

Uprzejmie informujemy, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpatrzył odwołania w ramach naboru do programu Czasopisma.

13.03.2019

Instytut Książki wsparł serbskie wydanie „Legendy nowoczesności” Czesława Miłosza

W Serbii ukazało się tłumaczenie wyboru esejów Czesława Miłosza Legendy nowoczesności w przekładzie Ljubicy Rosić. Wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

13.03.2019

Instytut Książki na Międzynarodowych Targach Książki w Paryżu

Instytut Książki będzie po raz kolejny uczestniczył w targach Livre Paris, które rozpoczynają się w piątek. To największe wydarzenie poświęcone książkom we Francji przyciąga co roku ponad 160.000 zwiedzających, którzy mogą wziąć udział w spotkaniach organizowanych na 10 scenach tematycznych (Europa, Kryminał, Agora, Komiksy i Manga, Young Adults, Audiobooki, Nauka dla wszystkich), zdobyć autograf ulubionego autora (a jest ich na targach 3900) i oczywiście kupić książki na jednym z 391 stoisk wystawców z ponad 50 krajów.

13.03.2019

Olga Tokarczuk ponownie nominowana do Bookera!

Drive Your Plow Over The Bones Of The Dead, angielski przekład powieści Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych autorstwa laureatki Nagrody Transatlantyk Antonii Lloyd-Jones, znalazł się na długiej liście książek nominowanych do tegorocznej Man Booker International Prize. W ubiegłym roku Olga Tokarczuk została laureatką tej prestiżowej nagrody za powieść Bieguni w przekładzie Jennifer Croft, który ukazał się dzięki wsparciu Instytutu Książki w ramach Programu Translatorskiego ©Poland.
 

13.03.2019
Tagi: Jan Lechoń

120 rocznica urodzin Jana Lechonia

Przed stu dwudziestoma laty urodził się współtwórca Skamandra i jeden z najwybitniejszych poetów polskich XX wieku, Jan Lechoń. Skamandryci byli mu bliżsi niż rodzina, wspominał w Dziennikach.

13.03.2019

Nasze Wyprawki Czytelnicze w czeskich bibliotekach

Nasze Wyprawki Czytelnicze przygotowane w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” trafiły ostatnio także do czeskich bibliotek.

12.03.2019

Ruszyły Międzynarodowe Targi Książki w Londynie [relacja i zdjęcia]

Przed chwilą otwarto dla odwiedzających i wystawców bramy londyńskiej hali Olympia i oficjalnie rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki w Londynie (London Book Fair). Instytut Książki wraz z 26 polskimi wystawcami prezentuje polską ofertę wydawniczą na stoisku o powierzchni 159 metrów kwadratowych.

12.03.2019

Inauguracja „Polskiej Półki” w Stanach Zjednoczonych [relacja i zdjęcia]

Siódmego marca 2019 w filadelfijskiej Free Public Library odbyło się oficjalne otwarcie „Polskiej Półki” – pierwszej na ziemi amerykańskiej realizacji pomysłu, który zrodził się rok wcześniej i zaowocował otwarciem podobnych półek w bibliotekach publicznych w wielkiej Brytanii. W przeddzień podobne wydarzenie odbyło się w Brooklyn Public Library w Nowym Jorku.

12.03.2019

„Szkice piórkiem” Andrzeja Bobkowskiego po angielsku!

W Stanach Zjednoczonych ukazało się niedawno arcydzieło polskiej diarystyki, Szkice piórkiem Andrzeja Bobkowskiego. Wartime Notebooks: France, 1940-1944, jak brzmi tytuł przekładu, opublikowała prestiżowa uniwersytecka oficyna Yale University Press w tłumaczeniu Grażyny Drabik i Laury Engelstein.

12.03.2019

Rozpoczął się nabór do Nagrody Conrada

Do 30 kwietnia 2019 roku można zgłaszać propozycje do Nagrody Conrada – jednego z najważniejszych w Polsce wyróżnień dla literackich debiutantów. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Conrada uhonorowany zostanie nagrodą autor, który swoją pierwszą prozatorską książkę wydał w 2018 roku.

12.03.2019

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej

Zbliża się jedna z największych w kraju imprez promujących czytelnictwo: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej, który odbędzie się w dziesięciu miastach, potrwa dziesięć miesięcy i skierowany będzie do trzech pokoleń czytelników.

12.03.2019

Czwarta edycja festiwalu „Odnalezione w tłumaczeniu”

Czwarta edycja Gdańskich Spotkań Literackich „Odnalezione w tłumaczeniu” potrwa od 11 do 13 kwietnia w Gdańsku. W tym roku wydarzeniu towarzyszy hasło „Podróż na wschód”.

11.03.2019

Agi Miszol laureatką Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta

Izraelska poetka Agi Miszol została laureatką Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2019. Jury złożone z wybitnych światowych twórców i znawców literatury ogłosiło swoją decyzję w Teatrze Polskim w Warszawie.

11.03.2019

Marcowy numer „Nowych Książek” już w księgarniach!

Marcowy numer „Nowych Książek" trafił już do sprzedaży, w nim zaś między innymi rozmowa z Bogusławą Latawiec i szereg recenzji nowości wydawniczych. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

11.03.2019

Koniec Wydawnictwa Komiksowego

Wojciech Szot poinformował, że założone przez niego w 2013 roku Wydawnictwo Komiksowe kończy działalność. W ciągu sześciu lat oficyna urosła do rangi jednego z ważniejszych i najambitniejszych graczy na rynku komiksowym.

11.03.2019
Tagi: Bernard Dadi

Zmarł pisarz Bernard Dadi

Dziewiątego marca w wieku 103 lat zmarł jeden z najwybitniejszych pisarzy Wybrzeża Kości Słoniowej, weteran walk o niezawisłość państwową i minister kultury w latach 1977-1986, Bernard Dadi. O odejściu pisarza poinformował w sobotę obecny szef resortu kultury, Maurice Bandaman.

11.03.2019

Dziś zaczyna się XXVII Tydzień Kultury Języka

Spotkania z językoznawcami, konkursy, wystawy, poświęcone polszczyźnie warsztaty dla przedszkolaków, uczniów, studentów i dorosłych zaplanowano podczas rozpoczynającego się w dziś w Kielcach XXVII Tygodnia Kultury Języka.

11.03.2019

Instytut Książki wsparł niemieckie wydanie „Opowiem ci, mamo, co robią dinozaury” Emilii Dziubak

W Niemczech ukazało się tłumaczenie Opowiem ci, mamo, co robią dinozaury w przekładzie Thomasa Weilera. Wydanie książki Emilii Dziubak wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

08.03.2019

Wiesław Helak i Dawid Jung laureatami Nagrody Identitas

Nagrodę Główną, statuetkę Identitas i sumę 40 000 zł, otrzymał Wiesław Helak za powieść "Nad Zbruczem", a Nagrodę Specjalną, statuetkę Identitas i sumę 10 000 zł, wręczono Dawidowi Jungowi za tomik poetycki "Glosy". Gala wręczenia nagród odbyła się wczoraj w FINA.

08.03.2019

Silesian Book Swap w Bibliotece Śląskiej

W pierwszą sobotę wiosny, 23 marca 2019 r., w godz. 9.00–14.00 Biblioteka Śląska w Katowicach zaprasza na wymianę książek i komiksów. Pierwsza edycja Silesian Book Swap to okazja do odświeżenia swojej domowej biblioteczki i dania przeczytanym książkom nowego życia.

07.03.2019
Tagi: Twórczość

Marcowa „Twórczość” już w sprzedaży!

Marcowy numer „Twórczości” trafił właśnie do sprzedaży. Wydawcą miesięcznika jest Instytut Książki.

07.03.2019

Trzecia edycja Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka

Centrum Praskie Koneser w Warszawie zamieni się na dwa dni w krainę pełną pięknie ilustrowanych książek, warsztatów rozwijających dziecięce pasje i spotkań najmłodszych czytelników z ulubionymi autorami. Trzecia edycja Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka odbędzie się w postindustrialnych wnętrzach Konesera 6 i 7 kwietnia. Wstęp na Targi i wszystkie towarzyszące im wydarzenia jest bezpłatny.

07.03.2019

82 książki zgłoszono do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Osiemdziesiąt dwie książki dla dzieci, które ukazały się w 2018 r., zgłoszone zostały do 26. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, organizowanej przez bibliotekę miejską w Oświęcimiu - poinformowała w środę wiceszefowa tej instytucji, Mariola Talewicz.

07.03.2019

Międzynarodowe Targi Książki w Londynie ruszają we wtorek

Dwunastego marca rozpoczną się Międzynarodowe Targi Książki w Londynie. Na polskim stoisku narodowym, organizowanym przez Instytut Książki, swoją ofertę będzie prezentować 26 wystawców. Odwiedzający będą także mogli zapoznać się z nowościami wydawniczymi z katalogu „New Books from Poland”, przeglądem książek z programu PTCP, a także międzynarodowymi wydaniami dzieł Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz materiałami promocyjnymi na temat pisarza, którego rok obchodzimy w 2019.

06.03.2019

Instytut Książki wsparł hiszpański przekład „Dzienników kołymskich” Jacka Hugo-Badera

Niedawno ukazało się tłumaczenie Dzienników kołymskich Jacka Hugo-Badera na język hiszpański. Przekład Ernesta Rubia i Agaty Orzeszek wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

06.03.2019

26,5 miliona złotych na nowości biblioteczne

Biblioteka Narodowa ogłosiła rozpoczęcie realizacji Priorytetu 1 „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych” na rok 2019 w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.
 

06.03.2019

Akademia Szwedzka przyzna w tym roku dwie literackie Nagrody Nobla

- W tym roku jesienią przyznane zostaną dwie literackie Nagrody Nobla - jedna za 2019 rok oraz druga, zaległa, za 2018 rok - poinformowała we wtorek odpowiedzialna za wybór laureatów Akademia Szwedzka.

06.03.2019

Poznaliśmy laureatów Plebiscytu Książka Roku 2018

Przez cały luty użytkownicy portalu lubimyczytać.pl głosowali w 4. edycji Plebiscytu Książka Roku 2018, oddając rekordową liczbę 130 895 głosów. Nominowanych zostało łącznie 238 tytułów z 71 wydawnictw. Wyróżniono książki w dwunastu kategoriach.