Aktualności

04.10.2019

„Znajdźmy wspólny język” – Noc Bibliotek już jutro!

Piąta edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbędzie się w sobotę 5 października pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”.

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. W bibliotekach w całej Polsce czekają na czytelników specjalne wydarzenia - niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami. Organizatorzy mają nadzieję, że po poznaniu bibliotek tej wyjątkowej Nocy, czytelnicy wrócą w dzień. I w kolejne dni. 

Odsłoną specjalną akcji jest w tym roku „Nocny Marek” poświęcony życiu i twórczości Marka Hłaski w 85 rocznicę urodzin i 50 rocznicę śmierci pisarza. 

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w 100 rocznicę urodzin tego wybitnego pisarza i publicysty emigracyjnego. Dlatego na tegoroczną Noc Bibliotek przygotowano grę do zrealizowania w przestrzeni biblioteki, która popularyzuje dzieło Herlinga: nocbibliotek.org/herling

Akcja Noc Bibliotek zainicjowana została w 2015 roku. Biorą w niej udział biblioteki publiczne, szkolne, pedagogiczne, wyższych uczelni, przedszkolne, parafialne, klasztorne, muzealne, szpitalne, więzienne, instytutów naukowych i instytucji, a także wszelkie inne miejsca, w których można skorzystać z księgozbioru i poczytać na miejscu / pożyczyć do domu książki. Od najstarszych książnic, po szafy z książkami w remizach strażackich.

Mapę bibliotek z planami lokalnych wydarzeń znaleźć można tutaj: nocbibliotek.org/mapa