Aktualności

fot. Daniel Bednarz / Instytut Książki

Już w przyszłym roku mieszkańcy Dąbrowy Białostockiej będą mogli skorzystać z nowoczesnej biblioteki. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Białostockiej otrzymał dofinansowanie w wysokości 2 mln 250 tys. złotych w ramach nowej edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2021–2025”.

Nowa biblioteka powstanie tuż obok remontowanego kina. Miejsce to ma stać się lokalnym centrum kultury. W najbliższych dniach ruszą prace budowlane, które potrwają do końca roku.

We wtorek delegacja Instytutu Książki, w tym dyrektorzy Dariusz Jaworski i Robert Kaźmierczak, spotkała się z Burmistrzem Dąbrowy Białostockiej Arturem Gajlewiczem i dyrektorem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Dąbrowie Białostockiej Maciejem Sulikiem, którzy zaprezentowali plany architektoniczne nowego obiektu.

Nowa biblioteka będzie podzielona na sale tematyczne. Znajdą się tam: biblioteka z czytelnią, sala komputerowa, sala do czytania audiobooków, czytelnia dla seniorów, czytelnia z kącikiem sensorycznym i ścianką wspinaczkową dla dzieci, przestronne łazienki, weranda z zielenią i stolikami kawowymi oraz wrzutomat na książki.

Wizualizacja biblioteki (zdjęcia: dabrowa-bial.pl):

FILIA BIBLIOTECZNA W RÓŻANYMSTOKU

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku oficjalnie otwarto nową filię biblioteczną w Różanymstoku. Wcześniej Filia mieściła się w budynku Gimnazjum w Różanymstoku.

W ramach realizacji zadania pod nazwą „Remont i wyposażenie Filii Bibliotecznej w Różanymstoku” dokonano kompleksowej przebudowy pomieszczeń wcześniej będących mieszkaniami socjalnymi oraz terenu przylegającego do nich, a także zakupiono niezbędne wyposażenie: meble biblioteczne i sprzęt elektroniczny. Zakres prac obejmował:

  • w budynku: prace wyburzeniowe, wykonanie instalacji sanitarnych, elektrycznych, instalacji p.poż. instalacji ewakuacyjnej, posadzek, ścian i sufitów, wymianę i renowację stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie sanitariatów, łazienek, pomieszczenia socjalnego oraz montaż wykładzin, mebli bibliotecznych i zakup sprzętu komputerowego (komputera i urządzenia wielofunkcyjnego);
  • na zewnątrz budynku: wykonanie murków oporowych, chodnika dla niepełnosprawnych, ciągów pieszych w obrębie biblioteki, remont schodów, wykonanie orynnowania i innych prac remontowych.

Zamontowano również szyld na budynku oraz drogowskazy na terenie miejscowości. W Filii Bibliotecznej wdrożono system biblioteczny MAK+. Przygotowano obiekt na potrzeby realizacji zadań wykraczających poza standardowe funkcje biblioteki. Zaplanowano spotkania edukacyjne, promocję wydawnictwa lokalnego autora, szkolenie informatyczne, udostępniono również bibliotekę dla mieszkańców w różnym wieku w godzinach popołudniowych i wieczornych na potrzeby rozwijania własnych potrzeb i zainteresowań (spotkania mieszkańców, koła zainteresowań). Biblioteka będzie ściśle współpracować ze Szkołą Podstawową organizując imprezy promujące czytelnictwo. Część obiektu przeznaczono na oddział dla dzieci, który będzie pełnił również funkcję świetlicy. Dzieci oprócz dostępu do książek będą mogły również korzystać z zabawek edukacyjnych i gier.

Zadanie zostało zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2016 – 2020” z dofinansowaniem na kwotę 413 600 złotych.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z obu placówek.