Aktualności

Józef Mackiewicz, Wilno, 1923 r.
16.11.2022

„Tylko prawda jest ciekawa” – prezentacja twórczości Józefa Mackiewicza w Budapeszcie

Jutro o godz. 18.00 w Instytucie Polskim w Budapeszcie odbędzie się spotkanie z okazji 120 rocznicy urodzin Józefa Mackiewicza. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Instytutem Książki, a wezmą w nim udział Włodzimierz Bolecki, Áron  Máthé i Lajos Pálfalvi.

Podczas spotkania zaprezentowana zostanie sylwetka i twórczość jednego z najwybitniejszych polskich XX-wiecznych pisarzy i publicystów, który z uwagi na swe antykomunistyczne poglądy po II wojnie światowej zmuszony był żyć i tworzyć na emigracji. Po odkryciu przez Niemców w maju 1943 masowych grobów w Katyniu, Mackiewicz był jednym z obserwatorów ekshumacji zwłok polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów. Agentura komunistyczna doprowadziła do skazania go przez sąd konspiracyjny na śmierć, wyrok jednak został uchylony, Mackiewicz zaś – oczyszczony z zarzutów.

O tym i innych dramatycznych wydarzeniach z życia znakomitego pisarza dowiedzieć się będzie można podczas spotkania poświęconego jego twórczości, w którym udział wezmą:

Włodzimierz Bolecki – polski teoretyk i historyk literatury polskiej, profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, krytyk literacki, wybitny znawca twórczości Józefa Mackiewicza.

Máthé Áron – wybitny historyk, wiceprezes NEB

Pálfalvi Lajos – wybitny tłumacz, historyk literatury, autor przekładów książek Józefa Mackiewicza na język węgierski.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc należy zgłaszać chęć udziału w wydarzeniu pod następującym linkiem: https://forms.gle/8BEpST3HtVbRjXYq7  

Podczas wydarzenia do bibliotek najważniejszych węgierskich instytucji przekazane zostaną książki Józefa Mackiewicza wydane nakładem oficyny Attraktor.

Wydarzenie zorganizowane jest we współpracy z Ambasadą RP w Budapeszcie oraz Instytutem Książki.