Aktualności

05.07.2018

„Rzeczy wiście”. Iwona Chmielewska w toruńskim CSW

Toruńskie CSW na wystawie „Rzeczy wiście” prezentuje około dwustu oryginalnych, wykonanych ręcznie prac Iwony Chmielewskiej, w charakterystycznych dla artystki technikach, łączących rysunek i grafikę z wykorzystaniem tkanin i przedmiotów codziennego użytku. Otwartą w czerwcu wystawę będzie można oglądać do ostatniej soboty lipca.

‌Jak mówi w jednym z wywiadów Iwona Chmielewska:

Picturebook jest kategorią książek, w których można mówić również o tematach ważnych społecznie. To jest bardzo często w Polsce pomijane. Myśli się, że książki z obrazkami mogą być przeznaczone wyłącznie dla dzieci, a dorośli nie powinni się nimi zajmować. Staram się udowodnić, że picturebook może być niezwykle ważnym medium w budowaniu demokracji. Ja w to święcie wierzę. Kiedy otwierają się przed nami kolejne obrazy w ważnej książce, ważnej ze względów społecznych, a takie książki staram się robić, myślę, że ludzie mają możliwość otwierania się na innych ludzi.

‌Iwona Chmielewska Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. Złotego Jabłka na Biennale Ilustracji w Bratysławie i dwukrotnie Bologna Ragazzi Award. Należy ona do grona najwybitniejszych autorów książek obrazowych, w których to właśnie obraz odgrywa istotną rolę nośnika treści i narracji. Obraz nie pełni tu funkcji ilustracji, wizualnego komentarza czy też dodatku do treści zawartych w słowach, ale jest równoprawnym i samodzielnym źródłem wielowymiarowych sensów i znaczeń. Książka obrazowa poprzez swoją wizualną formę, nasycenie obrazami, stanowi niezwykle złożony i subtelny przekaz o uniwersalnym charakterze.

Prace Chmielewskiej pobudzają do wnikliwego patrzenia, wyostrzenia percepcji, poszerzania perspektywy umożliwiającej odnajdywanie nowych, często zaskakujących powiązań. Oddziałują nie przez dostarczanie informacji, ale przez kształtowanie, przekształcanie lub odkształcanie naszego widzenia, nakłaniając do przetwarzania doświadczeń, światów, nas samych.

Iwona Chmielewska będzie obecna na wystawie w każdą sobotę od godz. 12.00 do 13.30. W swobodnej atmosferze można zadawać pytania, dzielić się wrażeniami, dyskutować.

Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”

ul. Wały gen. Sikorskiego 13

87-100 Toruń