Aktualności

28.04.2023

Rozpoczynamy przyjmowanie zgłoszeń bibliotek do kolejnej edycji projektu „Mała książka – wielki człowiek”

Instytut Książki rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń bibliotek publicznych do udziału w kolejnej edycji projektu „Mała książka – wielki człowiek”, która wystartuje jesienią 2023 r. Projekt skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców i ma na celu upowszechnianie dostępu do bezpłatnych, pięknie wydanych i mądrych książek oraz zachęcanie do wspólnego czytania i regularnego odwiedzania biblioteki przez całe rodziny.

W ubiegłym roku w naszym projekcie uczestniczyło 6654 bibliotek głównych wraz z filiami. Mamy wielką nadzieję, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej!

Opis projektu:

Każde dziecko w wieku przedszkolnym (4–6 lat), które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Krasnal w Krzywej Czapce” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie generacyjne „Mała książka – wielki człowiek”. Do tej pory Wyprawki Czytelnicze odebrało blisko 300 tys. przedszkolaków.

Zgłoszenie udziału w projekcie:

Wszystkie biblioteki publiczne zainteresowane wzięciem udziału w projekcie, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który jest dostępny: TUTAJ. Termin zgłoszenia upływa 18 maja 2023 r.

UWAGA: przez formularz do projektu zgłaszają się tylko biblioteki, które NIE uczestniczyły w edycji 2022/23! Biblioteki, które już są w projekcie, nie muszą się zgłaszać ponownie – przedłużenie udziału w projekcie nastąpi na podstawie złożonego raportu.

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny zarówno dla bibliotek, jak również dzieci odbierających Wyprawki. Do projektu mogą zgłaszać się tylko biblioteki główne, które w formularzu uwzględniają liczbę filii, do których będą chciały przekazać Wyprawki Czytelnicze. Biblioteki do projektu nie mogą zgłosić czytelnicy.

Regulamin projektu można pobrać tutaj: Regulamin akcji „Mała książka – wielki człowiek”.

Korzyści z udziału w projekcie:

  • Wzrost liczby czytelników w wieku przedszkolnym, którzy po rozpoczęciu przygody z książką wyrabiają nawyk korzystania z Biblioteki i postrzegają ją jako miejsce przyjazne, w którym czują się swobodnie i bezpiecznie.
  • Zwiększenie liczby czytelników – nie tylko dzieci biorących udział w projekcie, ale także ich rodziców i opiekunów, którzy nierzadko odwiedzają Bibliotekę po raz pierwszy od wielu lat.
  • Dzięki rozdawaniu Wyprawek Czytelniczych, a następnie uroczystemu wręczaniu dyplomów Małym Czytelnikom Bibliotekarze nawiążą bliższe relacje z czytelnikami i będą mogli razem z nimi świętować kolejne czytelnicze sukcesy.

Wyprawka Czytelnicza:

  • „Krasnal w Krzywej Czapce” – autorska książka stworzona specjalnie na potrzeby kampanii przez znanego i cenionego pisarza Wojciecha Widłaka oraz znakomitą ilustratorkę Aleksandrę Krzanowską.
  • ,,Książką połączeni, czyli Mały Czytelnik w bibliotece” – broszura dla rodziców przypominająca o nieocenionej roli książek w rozwoju dziecka i korzyściach wynikających z regularnego czytania i odwiedzania biblioteki.
  • Karta Małego Czytelnika – imienna karta, na której przedszkolak zbiera naklejki za wizyty w bibliotece.

Zachęcamy biblioteki publiczne do wzięcia udziału w akcji i szerzenia razem z nami miłości do książek wśród najmłodszych oraz zachęcania rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem!