Aktualności

23.09.2021

Rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki i Festiwal Literacki Svět knihy w Pradze [relacja i zdjęcia]

Dzisiaj rozpoczęły się Międzynarodowe Tragi Książki i Festiwal Literacki Svět knihy.  To jedne z pierwszych europejskich targów odbywających się po wybuchu pandemii. Targi uroczyście otworzyli organizatorzy, przedstawiciele Ministerstw Kultury Czech i Francji oraz dyrektor Instytutu Książki. W tym roku wyjątkowo nie przecinano czerwonej wstęgi, a wzniesiono toast za te oraz przyszłe targi książki.

W swoim przemówieniu Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki, podkreślił, że Polska z wielką radością pojawia się w Pradze w roli gościa specjalnego.

„W Polsce rok 2021 zyskał uchwałą Parlamentu kilku patronów, wśród nich znaleźli się poeci Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Różewicz oraz Stanisław Lem i kardynał Stefan Wyszyński. Polska prezentacja na otwieranych targach i festiwalu opowiadać będzie także o dwóch postaciach śpośród wymienionych: o wybitnym pisarzu-futurologu, którego książki posłużyły jako scenariusze do kilku znanych w świecie filmów, w tym produkcji hollywoodzkich i o jednym z tych, bez których zmiana systemowa w środkowo-wschodniej Europie w 1989 nie mogłaby się odegrać. Ponad tydzień temu kardynał Wyszyński został ogłoszony przez Kościół Katolicki błogosławionym, kilka tygodni temu ukazała się po czesku biografia tego wybitnego kapłana, którą mamy zaszczyt przedstawić czeskiej publiczności właśnie tutaj – podczas Sveta knihy. Dziedzictwo św. Wojciecha, które przywędrowało do nas z Czech, w pewnym wymiarze wraca. Cieszę się, że możemy do tego dołożyć małą cegiełkę” – powiedział dyrektor Instytutu Książki, życząc wszystkim, by targi książki i festiwale literackie na powrót na stałe zagościły w kalendarzu corocznych imprez kulturalnych.

Polska literatura prezentowana jest na stoisku organizowanym przez Instytut Książki oraz Instytut Polski w Pradze. Wydawcy i czytelnicy będą mieli okazję zapoznać się z reportażami (m.in. Witolda Szabłowskiego i głośną książką Jacka Fairweathera o rotmistrzu Pileckim), powieścią czerpiąca inspirację z historii (Martyna Bunda), literaturą popularnonaukową (Tomasz Rożek), biografistyką (Rafał Łatka – współautor pracy poświęconej kardynałowi Wyszyńskiemu) oraz ilustracją książki dla dzieci (Maciej Szymanowicz).

Prezentacjom książek towarzyszyć będą ponadto dwie wystawy – ilustracji książki dla najmłodszych oraz pokonkursowa wystawa komiksowa inspirowana twórczością Stanisława Lema. Całość uświetni koncert zespołu Hańba!.

Gościem honorowym tegorocznej imprezy jest Francja.