Aktualności

plakat zapowiadający spotkanie
31.01.2018

„Procesy doktora Weicherta” w cyklu „Warszawa dwóch Powstań”

Państwowy Instytut Wydawniczy oraz Muzeum Powstania Warszawskiego serdecznie zapraszają na spotkanie wokół książki „Procesy doktora Weicherta”, które odbędzie się w ramach cyklu „Warszawa dwóch Powstań”. 

Gośćmi spotkania bedą: 

:: Rafał Węgrzyniak – autor książki

:: prof. Andrzej Żbikowski – Pracownik Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, w którym kieruje badaniami nad najnowszymi dziejami polskich Żydów.

:: dr Mikołaj Mirowski i Dawid Wildstein – publicyści, autorzy koncepcji "Warszawa – miasto dwóch powstań", którzy swoim wstępem opatrzyli książkę. 

Rozmowa odbędzie się w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79, w środę 31 stycznia o godz. 18:30.


„Procesy doktora Weicherta” to opowieść o życiu oraz dorobku pisarskim i teatralnym, a także próba rehabilitacji jednego z czołowych twórców nowoczesnej kultury żydowskiej w Polsce. W książce powraca motyw procesów sądowych, najpierw, w okresie Dwudziestolecia, inscenizowanych na scenach jidyszowych przez mającego wykształcenie prawnicze Weicherta, a potem, już w komunistycznej Polsce, rzeczywistych – z nim jako oskarżonym o współudział w Zagładzie. Przez świadectwa i dokumenty, ale też nawiązania do „Procesu” Franza Kafki ukazuje ona dyskredytowanie i niszczenie awangardowego reżysera.

„Węgrzyniak konsekwentnie bierze na siebie rolę adwokata Weicherta […] W procesie dr. Weicherta doszło tak naprawdę do starcia dwóch wizji przeciwstawiania się Zagładzie. Pierwszej, której hołdował oskarżony, nakazującej pomagać zagrożonym za wszelką cenę i pomimo upokorzeń; oraz drugiej, przedstawianej przez oskarżycieli, dla których Weichert przedłużył agonię Żydów z partykularnych pobudek, a także w jakimś sensie legitymizował Shoah. To problem moralny tak skomplikowany z dzisiejszej perspektywy, że czytelnikowi trudno się wobec niego ustosunkować.”
Ze wstępu Mikołaja Mirowskiego i Dawida Wildsteina

Zachęcamy do udziału! 

WSTĘP WOLNY