Aktualności

fot. Wojciech Kusiński, Polskie Radio
11.05.2021

„Pani Dalloway” w radiowej Dwójce

Jedna z najważniejszych książek modernistycznych w literaturze światowej – „Pani Dalloway” zagościła na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Powieść Virginii Woolf czyta Danuta Stenka. Emisja od poniedziałku do piątku o godz. 19.15 w audycji „Książka do słuchania”.

„Pani Dalloway” to istotna książka w twórczości Virginii Woolf. Pokazuje zmieniające się pisarskie techniki w bogatej spuściźnie brytyjskiej pisarki. W warstwie fabularnej to opowieść o jednym dniu z życia brytyjskiej przedstawicielki wyższych sfer, Klarysy Dalloway. Słynne pierwsze zdanie powieści „Pani Dalloway powiedziała, że sama kupi kwiaty...” wciąga czytelnika w środek akcji, w której pozostanie on już do ostatnich stron książki.

Narracja to z kolei strumień świadomości zarówno głównej bohaterki, jak i napotykanych przez nią postaci, które przejmują narrację: przyjaciela z lat młodości, Piotra Walsha, którego Klarysa kiedyś kochała, jak i młodej Włoszki Lukrecji, która w Londynie mieszka ze swoim mężem, weteranem II wojny światowej, cierpiącym na zespół stresu bojowego. Przeszłość miesza się z teraźniejszością, tworząc skompilowany portret bohaterów, a czytelnik na bieżąco może obserwować konsekwencje ich decyzji z przeszłości.

Virginia Woolf „Pani Dalloway", przekład Krystyna Tarnowska, czyta Danuta Stenka.

„Książka do słuchania” od poniedziałku do piątku o godz. 19.15. na antenie radiowej Dwójki.