Aktualności

Jack Fairweather
24.09.2021

„Ochotnik” Fairweathera o rotmistrzu Pileckim – promocja czeskiego przekładu z udziałem autora

W drugi dzień Międzynarodowych Targów Książki i Festiwalu Literackiego Svět knihy odbędzie się spotkanie autorskie z Jackiem Fairweatherem, autorem książki „Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego“. Instytut Książki jest współorganizatorem spotkania.

Książka o Pileckim została opublikowana w 2019 roku w języku angielskim i uhonorowana prestiżową brytyjską nagrodą Costa Book Award. Rok później ukazała się po czesku jako „Dobrovolník: Skutečný příběhy odbojáře, který se nechal uvěznit v Osvětimi” w przekładzie Lubomíra Sedláka i po polsku „Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego” w tłumaczeniu Arkadiusza Romanka . Opowiada historię bohatera, któremu udało się przedostać do obozu zagłady Auschwitz i utworzyć siatkę konspiracyjną, po czym uciec, by dać świadectwo zagłady. Pilecki został zamordowany przez komunistów w 1948 roku po wyroku w pokazowym procesie politycznym.

Jack Fairweather (ur. 1978 r.) ukończył Oxford i pracował jako reporter wojenny w Iraku i Afganistanie. Jest autorem cieszących się popularnością książek publicystycznych. Pracował m.in. dla „Daily Telegraph” i „Washington Post”. Jest laureatem Brytyjskiej Nagrody Dziennikarskiej.

Spotkanie z Jackiem Fairweatherem odbędzie się dziś o godzinie 18:00 w Sali Literackiej na terenie targów praskich. Po spotkaniu autor będzie podpisywać książki na polskim stoisku S103.

Spotkanie organizują Instytut Polski w Pradze, Instytut Pileckiego, Instytut Książki.