Aktualności

27.05.2020

„Objazd mickiewiczowski w sieci” – program Teatru Wierszalin dla uczniów klas humanistycznych

„Objazd mickiewiczowski w sieci” - to program Teatru Wierszalin skierowany do nauczycieli humanistów i uczniów klas humanistycznych Polski wschodniej. Cykl spotkań on-line z uczniami poświęconych „Dziadom” Adama Mickiewicza zgromadził na dedykowanych e-lekcjach ponad 1300 uczniów i nauczycieli - podano.

Na stronie Teatru wyjaśniono, że program polega na przekazywaniu mickiewiczowskich archiwaliów Teatru Wierszalin w formie udostępnień „dedykowanych” grupom szkolnym i klasom zgodnie z życzeniem „zamawiającego” to jest nauczyciela wraz z możliwością „realnego”, bo odbywającego się w czasie rzeczywistym, za pośrednictwem sieci - spotkania z twórcami - reżyserem, aktorami i muzykami.

Jak napisano, „formuła: »oglądacie i spotykamy się w sieci« prowadzić ma do zbudowania sieci odbiorców grupowych jakimi są klasy humanistyczne i szkoły posiadające ambitnych nauczycieli przedmiotów humanistycznych”.

Cykl spotkań on-line z uczniami poświęconych „Dziadom” Adama Mickiewicza rozpoczął się 24 kwietnia i do tej pory zgromadził na specjalnie dedykowanych e-lekcjach ponad 1300 uczniów i nauczycieli.

Poinformowano, że „do końca czerwca »Objazd« rozszerzy się o szkoły w następnych siedmiu miastach: Zamościu, Sandomierzu, Bielsku Podlaskim, Przemyślu, Kraśniku, Gołdapi oraz Strumieniu”.

„Objazd mickiewiczowski” prowadzony jest w tym roku pod hasłem: „Jeździmy wirtualnie - widzimy się realnie”. Dyskusje „na żywo” o „Dziadach” prowadzą: Rafał Gąsowski grający w przedstawieniu rolę „Gustawa-Konrada”, Dariusz Matys, grający rolę Księdza Piotra, a także autor projektu i reżyser wierszalińskich „Dziadów” - Piotr Tomaszuk.

Scenograf przedstawienia - Mateusz Kasprzak w czasie spotkania prowadzonego w formule: „Wy pytacie - my mówimy” pełni rolę operatora jednej z kamer. Na instrumentach muzykę „na żywo” wykonuje kompozytor Adrian Jakuć - Łukaszewicz. Spotkanie on-line wzbogacają wizualizacje oraz dynamiczny montaż obrazu dokonywany w trakcie dyskusji na mikserze wizji.

Teatr Wierszalin zaczął udostępniać materiały nagrane podczas tych spotkań na swojej stronie internetowej: www.wierszalin.pl.

Swoim patronatem medialnym program objęły: Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, Radio Olsztyn, Radio Lublin i Radio Białystok.

Specjalną realizację z wirtualnego studia Teatru Wierszalin wyemitowała Telewizja Polska Rzeszów. Program jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

„Teatr Wierszalin w chwili obecnej sieciuje domy kultury oraz szkoły z myślą o rozwijaniu projektu w nowym roku szkolnym począwszy od września br.” - poinformował Teatr.

***

Teatr Wierszalin został założony w 1991 przez reżysera Piotra Tomaszuka oraz grupę współpracujących z nim artystów. Siedzibą teatru jest Supraśl pod Białymstokiem. „Fascynacja dziedzictwem kulturowym pogranicza europejskiej cywilizacji ukształtowały zarówno charakterystyczną estetykę tego teatru, jak i jego światopoglądową perspektywę. Oblicze teatru cechuje niezwykła prostota, spektakle nasycone są muzyką i śpiewem, drewniane rzeźby, figury i maski współistnieją z żywymi aktorami” - napisano na stronie teatru.

Wierszalin jest trzykrotnym laureatem prestiżowej nagrody Fringe First przyznawanej na światowym festiwalu teatralnym w Edynburgu. W 1994 otrzymał z rąk ministra spraw zagranicznych dyplom uznania za wybitne zasługi dla kultury polskiej na świecie, a w 1998 Nagrodę Krytyków Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w uznaniu wartości wnoszonych do teatru światowego.

Od 2006 roku Teatr funkcjonuje jako Instytucja Artystyczna Województwa Podlaskiego współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

[źródło: PAP, Katarzyna Krzykowska]