Aktualności

02.10.2019

Nagroda Vaclava Buriana – Julia Fiedorczuk z laurem publiczności

W sobotę publiczność wypełnionej po brzegi sali teatru Divadlo hudby w Ołomuńcu śledziła spotkania poetyckie i dyskusję jurorów podczas czwartej edycji międzynarodowej Nagrody Václava Buriana. Spośród czworga nominowanych – Max Czollek z Berlina, Julia Fiedorczuk z Warszawy, Peter Prokopec z Bratysławy i Lukáš Sedláček z Ołomuńca – jury postanowiło wyróżnić Maxa Czollka.

Jurorka Sabine Eschgfäller doceniła dziennik poety za jego „polityczność, odwagę wyrażania tego, co dzieje się wokół w sposób prowokacyjny, polemiczny”. Zapiski Czollka są niezwykle poetyckie i delikatne, lecz ich przesłanie jest bardzo twarde i „kanciaste”. Ján Gavura zaznaczył, że poeta „uświadamia sobie wirtualność słowa; wie, że nie ma innego narzędzia niż słowa, ale zarazem zdaje sobie sprawę, że w niektórych chwilach słowa to za mało”. Zapiski Maxa Czollka są zdaniem Petra Borkovca „jakby spuszczone z łańcucha, ale jednocześnie jest w nich dyscyplina, improwizacja i konstrukcja, wyrobienie i spontaniczność. Max stworzył sieć, przetykaną tematami mowy, języka, możliwości i niemożliwości wyrażania się za pomocą słów”.

Nagrodę publiczności otrzymała warszawianka Julia Fiedorczuk. Nagrodę Václava Buriana za wkład w dziedzinie kultury w dialog środkowoeuropejski odebrał ukraiński poeta, prozaik, dziennikarz i bojownik z Majdanu, Jurij Andruchowycz . Dyskusję z tym ostatnim poprowadził Aleksander Kaczorowski.

***

Nagroda Václava Buriana Olomouc jest kontynuacją dorobku ołomunieckiego dziennikarza, polonisty i poety Václava Buriana (1959–2014). Jury nominuje czterech poetów z Polski, Słowacji, Czech i niemieckojęzycznej Europy. Po odczycie autorskim wybranych wierszy następuje publiczna debata jury i głosowanie na zwycięzcę, który otrzymuje broszkę i 1000 euro.

Pierwszym laureatem w kategorii Poezja został w 2016 roku czeski poeta Milan Děžinský, a nagrodę za wkład w dziedzinie kultury w dialog środkowoeuropejski przejął polski bohemista, tłumacz i publicysta Aleksander Kaczorowski. W 2017 roku zdobyli nagrody polski poeta i tłumacz Tomasz Różycki oraz słowacko-węgierski wydawca i publicysta László Szigeti.

W ubiegłym roku Polak Jarosław Mikołajewski i Słowak Michal Habaj zostali nagrodzeni dwoma pierwszymi nagrodami za poezję, a polski bohemista, tłumacz, opozycjonista i dziennikarz Andrzej Jagodziński otrzymał nagrodę w drugiej kategorii.