Aktualności

06.05.2020

Legendarny spektakl „Ferdydurke” Teatru Provisorium i Kompanii Teatr w sieci

„Upupienie”, „gęba”, „łydka” - przed nami klasyka gatunku. W teatralnej odsłonie Centrum Kultury online od 8 maja przypominamy jedną z najważniejszych realizacji Teatru Provisorium i Kompanii Teatr - spektakl „Ferdydurke” - napisano na Facebooku CK w Lublinie.

W przesłanej PAP we wtorek informacji przypomniano, że „współpraca obu teatrów dała ciekawy efekt, który spotykał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki polskiej i zagranicznej, a »Ferdydurke« uznano za jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych lat 90. XX w. oraz za najlepszą adaptację sceniczną dzieła Gombrowicza”.

Spektakl połączonych lubelskich zespołów Teatru Provisorium i Kompanii Teatr został wielokrotnie nagrodzony. Otrzymał m.in. Fringe First na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu, Grand Prix Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska”, Grand Prix, czyli Wielką Nagrodą Publiczności oraz Nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego na XXXIV OPTMF „Kontrapunkt” w Szczecinie, nagrodą za kreację zbiorową podczas III Festiwalu Komedii „Talia” w Tarnowie i Grand Prix dla spektaklu i nagrodą za reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Małych Form Teatralnych w Rijece.

„Lubelska +Ferdydurke+ jest niewiarygodnie śmieszna” - oceniał krytyk Łukasz Drewniak po premierze w 1998 r. - „śmiesznością gagu, grepsu, slapstiku”. „Porywająco grana, lekka, a zarazem bezczelnie dosadna w obracaniu tekstem Gombrowicza, z którego ocalały tylko najlepsze numery” - napisał.

Przedstawienie wyreżyserowali Janusz Opryński i Witold Mazurkiewicz. Autorem scenografii jest Jerzy Rudzki. Twórcą opracowania muzycznego jest  Borys Somerschaf.

Występują: Jacek Brzeziński, Witold Mazurkiewicz, Jarosław Tomica i Michał Zgiet.

Rejestrację „Ferdydurke” Teatru Provisorium i Kompanii Teatr będzie można obejrzeć online na fanpage'u Centrum Kultury w Lublinie - 8, 20 i 29 maja o godz. 20.

[źródło: PAP, Grzegorz Janikowski]