Aktualności

10.05.2022

Konferencja ekspercka „Biblioteka w zmieniającym się świecie” [relacja i zdjęcia]

9 maja w Grodzisku Mazowieckim odbyła się konferencja ekspercka „Biblioteka w zmieniającym się świecie”, podczas której jedną z prelegentek była Anna Zagórska z Instytutu Książki. Opowiedziała ona bibliotekarzom z różnych miejsc w Polsce o programie Infrastruktura Bibliotek, za który odpowiada i o tym, co biblioteki publiczne na terenie całego kraju mogą dzięki niemu uzyskać.

Konferencja została zorganizowana w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, a także jako część obchodów jubileuszu 500-lecia uzyskania przez Grodzisk Mazowiecki praw miejskich. Wzięło w niej udział grono ekspertów, dyrektorzy i pracownicy bibliotek z Polski, a także delegacja bibliotekarzy z Litwy. Wydarzenie odbyło się w imponującym i nowoczesnym, liczącym około 2,5 tys. metrów i wartym 18 milionów złotych budynku Mediateki w Grodzisku Mazowieckim, w którego budowę wkład miały fundusze pozyskane dzięki udziałowi w programie Infrastruktura Bibliotek.

W trakcie całodziennej konferencji publiczność miała okazję usłyszeć wystąpienia ekspertów, które dotyczyły roli bibliotek w życiu kulturalnym społeczności lokalnych w Polsce. Konferencję otworzył wykład reprezentantki Instytutu Książki Anny Zagórskiej, która opowiedziała zgromadzonym o programie Infrastruktura Bibliotek i warunkach, jakie trzeba spełnić, by wziąć w nim udział. Uczestnicy konferencji z pewnością docenili praktyczne wskazówki, które mieli okazję usłyszeć podczas wystąpienia, a w kuluarach skorzystali z możliwości zadania pytań i otrzymania odpowiedzi od osoby osobiście zajmującej się koordynacją tego programu. 

Następnie widownia usłyszała wykład Natalii Nowińskiej-Antoniewicz z Zakładu Bibliotekoznawstwa Biblioteki Narodowej, która opowiedziała o nie mniej ważnych programach dotacyjnych – tych prowadzonych przez Bibliotekę Narodową i dofinansowujących zakup nowości do zbiorów bibliotek w całym kraju. Z wystąpienia mogliśmy dowiedzieć się m.in. o tym, że w pandemii to właśnie Biblioteki okazały się tymi instytucjami kultury, które straciły najmniej – zaledwie o 17,8% mniej czytelników skorzystało w polskich bibliotek w 2020 roku, w porównaniu do roku 2019. 

Pierwszą część konferencji zamknął ponad godzinnym wystąpieniem Marcin Skrabka z firmy Good Books, oferującej m.in. szkolenia i warsztaty dla bibliotekarzy. Opowiedział on o szansach, przed którymi stają biblioteki w dynamicznie zmieniającym się świecie i zasypywał uczestników konferencji przykładami pomysłów na działania, pozwalające znacząco odświeżyć mniemanie nieczytających odbiorców o potencjale bibliotek i zachęcić ich do odwiedzin (opowiadał głównie o działaniach już mających miejsce w bibliotekach na całym świecie).

Po przerwie uczestnicy konferencji wysłuchali natomiast wystąpień i dyskusji z udziałem dyrektorów bibliotek z Polski i Litwy, wśród których znalazła się  także organizatorka konferencji – dyrektorka Biblioteki Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki Dorota Olejnik, będąca także członkinią Krajowej Rady Bibliotecznej.

Organizatorom konferencji wypada pogratulować dobrego pomysłu na konferencję. Jak wspomniała w rozmowie z nami dyrektorka grodziskiej biblioteki Dorota Olejnik, wysoka frekwencja podczas wydarzenia zaskoczyła nawet ją. Mając w pamięci to wydarzenie, całkowicie rozumiemy zainteresowanie wydarzeniem wśród pracowników bibliotek.

***

Poniżej konferencja ekspercka „Biblioteka w zmieniającym się świecie” w obiektywie Daniela Bednarza: