Aktualności

21.04.2021

Już dwa miliony „Wyprawek Czytelniczych” w projekcie „Mała książka – wielki człowiek”!

W ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek” do najmłodszych czytelników – noworodków i ich rodziców, przedszkolaków i pierwszoklasistów – trafiły już dwa miliony książek. Kampania Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Projekt „Mała książka – wielki człowiek” zainicjowany został w 2017 roku. Wspiera on wspólne, rodzinne czytanie już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Darmowe Wyprawki Czytelnicze otrzymują rodzice na oddziałach położniczych, przedszkolaki odwiedzające biblioteki publiczne, a także uczniowie rozpoczynający naukę w szkole podstawowej. W każdej wyprawce znajduje się broszura będąca poradnikiem dla rodziców i opiekunów, która podpowiada, jak wspierać dziecko w nauce czytania, a przy tym jest również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki, a także antologia tekstów wybitnych polskich autorów, które dostosowane są do potrzeb rozwojowych maluchów na najważniejszych etapach dzieciństwa i wzbogacone pięknymi ilustracjami polskich artystów.

Od 2020 roku do dzieci i rodziców trafia ponad milion książek rocznie, co sprawia, że projekt „Mała książka – wielki człowiek” jest największym tego rodzaju przedsięwzięciem w Europie i jednym z największych na świecie.

Wierzymy, że „czytelnictwo” zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Dobrze dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe, zakorzeniają w kulturze i rozbudzają wyobraźnię.

W pierwszej odsłonie kampanii zaprosiliśmy niemowlaki i ich rodziców w świat literacki z pomocą wyboru wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów (m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej), pięknie zilustrowany przez małżeństwo artystów – Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka. Przewodnikiem po tym świecie jest zaś broszura ukazująca nieocenioną rolę książek w rozwoju dziecka.

Projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym realizowany jest we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja zachęca rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedza bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzymuje w prezencie wyjątkową książkę „Pierwsze czytanki dla…”, czyli starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym przeczytamy zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne (w gronie autorów m.in. Joanna Papuzińska, Wanda Chotomska, Czesław Janczarski, Hanna Januszewska, Zofia Stanecka, Adam Bahdaj, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke). Książce towarzyszy broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” – praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z nim biblioteki.

Trzeci etap kampanii „Mała książka – wielki człowiek” został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki zaprosiliśmy pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

Szkolna edycja tego projektu rozpoczęła się jesienią 2020 roku w szkołach podstawowych w całej Polsce, w których pierwszoklasistom zostały przekazane przygotowane specjalnie dla nich Wyprawki Czytelnicze.