Aktualności

24.05.2019

Instytut Książki wspiera projekt Konsulatu Generalnego RP w Toronto „Czytam po polsku”

Instytut Książki przekazał egzemplarze książeczki „Pierwsze wiersze…”, które znajdą się w wyprawkach czytelniczych wręczanych dzieciom przez Konsulat Generalny RP w Toronto w ramach projektu „Czytam po polsku”.

Projekt „Czytam po polsku” ma na celu zachęcenie najmłodszej części Polonii kanadyjskiej do nauki języka polskiego oraz czytania polskich książek. Wyprawki czytelnicze już od ponad roku trafiają do dzieci do lat siedmiu, których duża i każdego roku rosnąca grupa odbiera w Konsulacie swój pierwszy polski paszport. Wyprawki otrzymują także uczniowie pierwszych klas polskich szkół w torontońskim okręgu konsularnym, który obejmuje prowincje Ontario, Manitobę, Saskatchewan oraz terytorium Nunavut.

Cały zestaw czytelniczy to zapakowana w torbę z logotypem projektu symboliczna „pierwsza” książka (w tym roku to właśnie „Pierwsze wiersze…” wydane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”), przygotowana przez Konsulat (od strony merytorycznej i graficznej) publikacja zawierająca m.in. listę polecanych książek i komiksów polskich autorów dla dzieci w wieku 0-3, 3-5 i przedszkolaków, polskie wyliczanki, a także porady dla rodziców, jak zachęcić dzieci do czytania po polsku i jak wspólnie spędzać czas na lekturze polskich książek.

W poradniku dla rodziców znajdują się również adresy wybranych bibliotek kanadyjskich, posiadających polski księgozbiór. Lista polecanych książek składa się ze współczesnych polskich tytułów oraz klasyki, szczególnie dla najmłodszych. Co roku lista ta jest aktualizowana.

Projekt Konsulatu Generalnego RP w Toronto jest pierwszą taką inicjatywą w Kanadzie. „Czytam po polsku” jest jednym z elementów całego cyklu działań Konsulatu w Toronto promującego naukę języka polskiego i czytelnictwo w języku polskim.

Instytut Książki również wspiera działania Konsulatu RP w Toronto w organizacji spotkań pisarzy polskich na Toronto International Festival of Authors.