Aktualności

24.01.2023

Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa – czas na zgłoszenia

Fundacja Historia i Kultura zaprasza wydawców do udziału w Konkursie o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. Konkurs towarzyszy festiwalowi organizowanemu w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, które odbędą się w dniach 25-28 maja 2023 roku. 

W konkursie oceniane będą polskie powieści kryminalne wydane od 9 kwietnia 2022 roku do 31 stycznia 2023 roku. Organizatorzy mają na celu wyłonienie i nagrodzenie najlepszych pod względem literackim powieści kryminalnych.

Do konkursu mogą przystąpić wszyscy polscy wydawcy, do 20 lutego 2023 roku zgłaszając nie więcej niż 3 publikacje.

Dla wystawców Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie udział w konkursie jest bezpłatny. Wydawcy, którzy nie uczestniczą w Targach, zobowiązani są uiścić opłatę w wysokości 120 zł + VAT za każdą zgłoszoną publikację.

Wyboru laureatki/laureata Grand Prix Festiwalu i zdobywców dwóch równorzędnych wyróżnień dokona jury w składzie:

Prof. dr hab. UW Ewa Paczoska – profesor historii literatury polskiej, poetka i śpiewająca autorka, dyrektor Instytutu Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Andrzej Palacz – wydawca, dziennikarz i tłumacz, redaktor naczelny magazynu „Wydawca” oraz branżowego portalu www.wydawca.com.pl.
Marcin Sendecki – poeta, dziennikarz, krytyk literacki, laureat wielu nagród, m.in. Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii „książka roku” za tom „Przedmiar robót” (2015), Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej, Nagrody „Odry” za tom „W” (2017) oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2022 za całokształt pracy twórczej.
Szymon Kloska – dziennikarz, bloger, bibliofil, krytyk i aktywista literacki. O książkach opowiada w radio i telewizji, czasami pisuje w prasie drukowanej i innej. Prowadził liczne programy telewizyjne i audycje o literaturze, m.in.: „WOK – Wszystko o Kulturze”, „Książki na Lato” i „Myślnik”. Od przeszło dekady współprowadzi audycję „Piątka z literatury” w RMF Classic.
Adam Szaja – dziennikarz i bloger. 10 lat pracował jako researcher i reporter telewizyjny. Od 2015 roku jego zawodowym miejscem jest smakksiazki.pl, gdzie sporo miejsca zajmuje literatura kryminalna. W maju 2020 roku wspólnie z Jakubem Ćwiekiem zorganizował pierwsze w Polsce wirtualne targi książki w czasie pandemii – Viralowe Targi Książki. 

Laureatów konkursu poznamy podczas gali odbywającej się w trakcie Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.

Regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się TUTAJ.

źródło: Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie