Aktualności

20.05.2022

Czytanie „Planety Piołun” Ukrainki Oksany Zabużko w Teatrze Polskim – 25 maja

W Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie 25 maja odbędzie się czytanie performatywne książki „Planeta Piołun” ukraińskiej pisarki Oksany Zabużko. Czytanie przygotowała ukraińska reżyserka Switłana Ołeszko.

„Oksana przyleciała do Polski 23 lutego, by promować swoją najnowszą książkę Planeta Piołun. Dzień później dowiedziała się, że nie wróci do rodzinnego Kijowa, a cały świat dowiedział się, że nie ma już Europy, jaką znaliśmy” – przypomniano w informacji.

Z kolei Switłana Ołeszko po wybuchu wojny zdecydowała się opuścić Charków i szukać schronienia w Polsce. „Znalazła je w Teatrze Polskim w Warszawie – tu, gdzie w 2015 r. Teatr Arabesky zagrał dla polskiej publiczności trzy spektakle Czarnobyl TM, Dekalog: lokalna wojna światowa i Listy z Charkowa” – napisano na stronie teatru.

Obecnie Ołeszko z aktorami Teatru Polskiego przygotowuje w cyklu „Czytamy w Polskim” performatywną prezentację książki Oksany Zabużko „Planeta Piołun” w przekładzie Katarzyny Kotyńskiej, Anny Łazar i Joanny Majewskiej.

„+Planeta Piołun+ jest nie tylko jednym z najciekawszych eseistycznych wydawnictw ostatnich lat, ale jest też, jak sądzi wielu, książką proroczą, a przy tym rzucającą nowe światło na ostatnie półwiecze historii Europy – naszej historii” - napisano.

W czytaniu wezmą udział: Marta Alaborska, Eliza Borowska, Ewa Domańska, Ewa Makomaska, Joanna Trzepiecińska, Dominik Łoś, Marcin Jędrzejewski, Maksymilian Rogacki, Antoni Ostrouch i Jerzy Schejbal.

Oksana Zabużko jest doktorem filozofii, pisarką skupiająca się w swojej twórczości na zagadnieniach ukraińskiej samoidentyfikacji, problemach społeczeństw postimperialnych oraz feminizmie.

Switłana Ołeszko to ukraińska scenarzystka, reżyserka, autorka filmów dokumentalnych, założycielka charkowskiego jednej z najbardziej znanych niezależnych ukraińskich scen eksperymentalnych Teatru Arabesky.

Początek – 25 maja o godz. 19.30 na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego.

Teatr Polski w Warszawie bierze udział w zorganizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego programie rezydencji artystycznych dla twórców i twórczyń z Białorusi i Ukrainy.

źródło: PAP, Grzegorz Janikowski