Aktualności

30.01.2023

Bielski teatr lalek Banialuka wystawi „Ślub” Witolda Gombrowicza

Próby do sztuki „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Anny Biziuk rozpoczął bielski teatr lalek Banialuka – podał impresariat sceny. Premierę zaplanowano na 19 marca. Spektakl kierowany jest do widowni dorosłej.

Gombrowicz napisał „Ślub” w 1946 roku. Ukazał się drukiem sześć lat później. Wydał go paryski Instytut Literacki. To jeden z trzech scenicznych utworów powieściopisarza i dramaturga, obok „Operetki” i „Iwony księżniczki Burgunda”.

„»Ślub« Witolda Gombrowicza wyreżyseruje Agata Biziuk, absolwentka reżyserii na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz wydziału sztuki lalkarskiej w Białymstoku. To dramatopisarka i reżyserka spektakli dla widzów dorosłych, wystawianych na deskach teatrów m.in. Łodzi, Kielc, Szczecina, Białegostoku i Warszawy” – oznajmił impresariat Banialuki.

W obsadzie spektaklu znaleźli się: Martyna Gajak, Marta Popławska, Maciej Jabłonowski, Włodzimierz Pohl i Radosław Sadowski. Autorem scenografii jest Marika Wojciechowska, a muzykę skomponował Piotr Klimek. Za ruch sceniczny odpowiedzialna jest Krystyna Lama Szydłowska.

Premiera „Ślubu" została zaplanowana na 19 marca.

W tym sezonie bielska scena lakowa wystawiła już „Zakazane dzieci – opowieść korczakowska” Artura Pałygi oraz „Urodziny w Nigdylandii” Marty Guśniowskiej.

źródło: PAP, Marek Szafrański

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna